Ijesztő előrejelzést tett közzé egy ismert részvénypiaci stratéga. Szerinte a kötvénypiac jelzi a közelgő korrekciót, és a befektetőknek még most kellene értékesíteni a tőzsdén a részvényeiket. Ennek hátterében az áll, hogy az emelkedő kötvénypiaci hozamok miatt a hitelfelvételi költségek az elmúlt hetekben emelkedtek, mind a tízéves amerikai kötvények, mind a kétéves állampapírok hozama többéves csúcsot ért el pénteken.
A magasabb hozamok, amelyek fordítottan viszonyulnak a kötvények árához, kockázatot jelentenek a részvénypiacokra, mivel magasabb költségeket jelentenek a vállalatok számára, és így várhatóan kisebb lesz nyereségük. Nem szokványos, hogy eközben a hosszú és a rövid lejáratú hitelfelvételi költségek közötti különbség tovább csökkent, hiszen általában a hozamgörbe nem szokott ilyen kiegyenlített lenni. Normál esetben a rövid papírok hozama rendre alacsonyabb, mint az 5 vagy 10 éves kötvényeké. Mindez egyébként azt jelzi, hogy a befektetők két év alatt lejáró adósságok visszafizetését majdnem olyan kockázatosnak látják, mint, ha 10 éven keresztül finanszíroznának egy országot. Egy normális, működőképes gazdaságban a rövid távú hitelezésnek kevesebb kockázata van - az alapul szolgáló gondolat az, hogy a jövő hónapban könnyebben megjósolhatja holnapi eseményeket.
Michael Howell, a Border Capital vezérigazgatója, a kedden a CNBC-nek azt mondta, hogy amikor a hozamok felfelé haladnak, és a hozamgörbe ellaposodott, annak általában rossz vége lett a részvénypiacokon. Ráadásul a kockázati étvágy továbbra is kiugróan magas, és nagyon sok befektető részvénypiaci kitettsége közelít a maximális szinthez. Így egy megingás esetén kevés lehet az a tőke, amely a csökkenő árak mellett új vásárlásokat indítva tartaná meg a piacot.
A befektetők ugyanakkor továbbra is nagyon optimisták, és a ma még viszonylag alacsony kamatkörnyezetben a részvénypiacokra fogadnak. Nagy kérdés, hogy miként fog megváltozni a piaci hangulat ahogy a jegybankok ismét a hagyományos szabályok szerint kezdenek el működni, és az amerikai jegybankhoz, a Fedhez hasonlóan elkezdik kiszívni a piacokról a korábbi évtizedben ezer milliárd dollárt meghaladó likviditást.
Érdemes persze megjegyezni, hogy a befektetők optimizmusa sem alaptalan, hiszen a világgazdaság globális viszonylatban is elképesztően erősen teljesít. Ettől nem függetlenül, a vállalati profitok is rekord szintre ugrottak. Mindez együtt egy nagyon masszív bika piacot eredményezett, aminek a töréséhez az emelkedő kötvényhozamok egyelőre kevésnek látszódnak.