3p

Az állam évek óta próbálta áron alul megszerezni a Munkácsy-trilógia utolsó darabját, minden eszközzel - végül a műgyüjtő győzött.

A kormány megvásárolta Munkácsy Mihály Golgota című festményét - jelentette be Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter szerdán Budapesten sajtótájékoztatón Kósa Lajos, Debrecen fideszes országgyűlési képviselője és Papp László, Debrecen polgármestere társaságában. Gulyás Gergely közölte, a festményt 3 milliárd forintért vette meg a kormány Pákh Imrétől - derül ki az MTI gyorshíréből.

3 milliárd forint az nagyjából 10,5 millió dollár - ez azt jelenti, hogy a hosszú évek óta tartó huzavona úgy ért véget, hogy az állam engedett egy nagyot a korábbi, 6 millió dolláros ajánlatából

Érdeklődők Munkácsy Mihály Golgota című festménye előtt a debreceni Déri Múzeum Munkácsy-termében 2015. augusztus 28-án. A kormány most 3 milliárd forintért megvásárolta Munkácsy Mihály Golgota című festményét Pákh Imrétől. MTI/Czeglédi Zsolt

Éveken át háborúztak a Golgotáért - a műgyűjtő legyőzte az államot

A magyar állam 2015-ben vásárolta meg a kanadai Hamilton Galériától Munkácsy Mihály Krisztus Pilátus előtt című alkotását (a jegybank pénzéből). A trilógia másik darabja, az Ecce Homo a Déri Múzeum tulajdona - a harmadik darab, a Golgota eddig Pákh Imre magyar származású amerikai műgyűjtőé volt. Az állam régóta szerette volna megszerezni a Golgotát, azonban ezért eddig nem volt hajlandó 6 millió dollárnál többet ajánlani.

Pákh viszont jelezte, elismert aukciósházak szakértői 10 millió dollár körüli összegre becsülték a kép értékét, így esze ágában sincs azt 6-ért elkótyavetyélni. (Később kiderült, maga is 7 millió dollárért vette a festményt.) Pákh Imre 2015-ben be is jelentette, elviszi a debreceni Déri Múzeumból a Golgotát.

A kormány erre csattanós választ adott: elindította a festmény védési eljárását, ennek idejére az alkotás ideiglenes védettséget kapott, így nem lehetett kivinni az országból, és elővásárlási jogot is szerzett rá az állam.  Ekkor a Golgotát a tulajdonos letakartatta, így volt kiállítva a trilógia a múzeumban.

Pákh Imre bírósághoz fordult, több kör után idén tavasszal végül hatályon kívül helyezték azt a műemlékvédelmi határozatot, amely védetté nyilvánította a festményt - így a tulajdonos felszabadult a korábban említett kötelezettségek alól, kivihette volna az országból a festményt vagy el is adhatta volna másnak.

Úgy tűnik, a kormánynak nem maradt más választása, mint megadni a kért vételárat (sőt, többet is: korábban 9 millió dollárt kért a festményért Pákh Imre, most 10,5-öt kapott).

(Privátbankár.hu)

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!