Szerdán nyújtotta be az amerikai pénzügyi felügyelethez (SEC) a harmadik negyedéves beszámolóját a Soros Fund Management, amely az itthon démonizált üzletember és filantróp, Soros György és családjának tulajdonában van. Ebből kiderül, hogy a harmadik negyedév elején még 159 200 darab Facebook-részvénnyel rendelkező szervezet a negyedév végére megvált az összes ilyen papírjától.
A változásról beszámoló gazdasági média, a Barron's ugyan érdeklődött a döntés hátteréről, ám az alap azt közölte, hogy semmiféle kommentárt nem kívánnak fűzni a SEC-hez leadott adatokhoz. A Facebook-papírok eladása természetesen lehet, hogy tisztán üzleti döntés volt, ami ráadásul igen jónak tűnik, hiszen a vállalat papírjai igen sokat vesztettek értékükből az utóbbi hónapokban. Ezt az érvet erősítheti, hogy ekkor már túl volt a cég az év első felében kirobbant adatkezelési botrányon, ám az csak időlegesen hatott a vállalat papírjaira. Az ügy kipattanásakor márciusban ugyan volt egy erős visszaesés, ám később ismét erőre kapott a részvény. Júliusban viszont a féléves adatok publikálását követően, amelyeket az elemzők csalódást keltőnek tartottak, a Facebook-részvények olyan lejtőre kerültek, amelynek egyelőre nem látni a végét. Így akár a negatív folyamatokat látva - esetleg az megelőzően - is eladhatták Sorosék a részvényeket.
Felmerültek persze ennél vadabb teóriák is, hiszen a közösségi médiaóriás és a milliárdos befektető között nem volt felhőtlen harmónia. Soros György például az év elején a davosi gazdasági fórumon tartott beszédében adott hangot annak a véleményének, hogy a társadalomra ártalmasnak tartja a Facebookot és a hozzá hasonló túl nagy hatalomra szert tett tech-cégeket. A túl érzékeny, vagy túlságosan hatalommániás vállalat pedig - legalábbis a most távozó kommunikációs vezetője, Elliot Schrage belső körnek írt levelében ezzel indokolta, hogy a Facebook megbízott egyik PR céget. Ennek az volt a dolga, hogy összeesküvés-elméleteket terjesszen és erősítsen Sorosról. Az akció célja pedig az volt, hogy a Facebook kritikusaival egy platformra hozze és hiteltelenítse az üzletembert és másokat, akik negatív véleményt mondta a cégről az adatvédelmi botrány után.
A Facebook papírok mellett Sorosék kiszálltak a Goldman Sachsból és a Netflixből is, ebből a két cégből is eladták az összes tulajdonukban lévő részvényeket. A pontos vételi és eladási adatokat az érintetteknek nem kell közzétenni, de - figyelembe véve, hogy az utóbbi időszakban a Facebook 20, a Goldman 15, míg a Netflix közel 30 százalékot esett - az alap komoly veszteségtől óvta meg magát. A Barron's úgy kalkulált, hogy ha csak az októberi és novemberi áresést vesszük figyelembe, akkor ezen a három papíron 18 millió dollárt buknának Sorosék.
Kiderült az is, hogy milyen részvényeket vett a Soros Fund Management. A közzétett adatok szerint az Alibaba Group és a Micron Technology papírjaiban láttak fantáziát. Ezek azonban eddig nem igazán válthatták be a reményeket. Részben az amerikai-kínai kereskedelmi háború miatt az Alibaba a harmadik negyedévben 11 százalékkal esett, és a negyedik negyedévben hasonló mértékű volt a részvény értékvesztése. Ennél is rosszabbul szerepelt a Micron, amely a július-szeptemberi időszakot 14 százalékos mínuszban zárta, míg az elmúlt másfél hónapban további 20 százalékot zuhant. A lap becslése szerint ezen a két részvényen, ha realizálnák, az alapnak 6,2 millió dolláros vesztesége lenne.