Február 1-jén fizettek kamatot a Babakötvények, ez 32 milliárd forint jóváírását jelentette a gyermekek Start-számláján. Ezzel egy időben a Babakötvények inflációhoz igazított kamata 20,6 százalékról 6,7 százalékra csökkent. A money.hu szakértője ennek kapcsán megvizsgálta, érdemes-e még Babakötvénybe fektetni, és mik az esetleges alternatívák.
A Babakötvény egy infláció + 3 százalék kamatot fizető állampapír, amit szülők vehetnek a 18 év alatti gyermekük részére (tehát aktuálisan azon gyermekeknek, akik 2007. február első felét követően születtek). A Babakötvényt csak a Start-számla nevű, kizárólag a Kincstárnál nyitható értékpapírszámlára lehet megvásárolni. Eladni nem lehet, és csak a gyerek 18 éves kora után engedélyezett a pénz felhasználása.
„Bár a 6,7 százalék kamat számszerűleg jóval kevesebb, mint a 20,6 százalék, a gyakorlatban mindkettő ugyanannyit, 3 százalék reálhozamot ér, hiszen hiába volt 20,6 százalék a kamat, ha mellette 17,6 százalék volt az infláció. Ezért aki garantáltan infláció feletti hozamot szeretne, annak még mindig megérheti a Babakötvény, mivel ez az egyik legmagasabb kockázatmentes hozamot ígérő befektetési lehetőség a gyermeket nevelő családok számára. Egy inflációkövető alternatívája van csak: a Prémium Magyar Állampapír. Ez azonban infláció felett nem 3 százalék, hanem csak 0,5-1 százalák kamatot fizet” – mondta Korponai Levente, a money.hu vezetője.
A befizetések után azok 10 százalékával megegyező, maximálisan évi 12 ezer forint állami támogatás jár, valamint minden 2005-ös év után született magyar gyermek részére az állam 42 500 forint életkezdési támogatást is biztosít, amit a Kincstárban egy letéti számlán helyez el. Ha valaki Start-számlát nyit a gyermekének a Kincstárnál (amire már online is van lehetőség), akkor átkerül ide az életkezdési támogatás összege, amiből Babakötvényt vásárol a Kincstár.
Az Államkincstár adatai alapján 400 ezer gyermek rendelkezik már Babakötvénnyel, ők több mint 400 milliárd forintot tartanak ebben. Ez az összeg a szülő által befizetett tőke és az állam által fizetett kamat, valamint támogatás összege, amit a felnőtt korba lépő gyermek kap meg, aki szabadon felhasználhatja azt. A pénz tehát nem a szülőé onnantól kezdve, hogy befizette a számlára.
Fotó: Pixabay
„Ha évi 3 százalék inflációval és havi 25 ezer forint befizetéssel számolunk, 18 év alatt akkor is nagyjából 10 millió forint takarítható meg a gyermekünk életkezdéséhez. Az összeg teljesen adó- és költségmentes. A befizetésekre tranzakciós illetéket sem kell fizetni, ha kártyás vásárlásként egyenlítjük ki” – emelte ki Korponai Levente, a money.hu vezetője.
A Babakötvény kamatánál akár magasabb hozamot is el lehet érni megtakarításos életbiztosítással, befektetési alapokba vagy részvényekbe fektetéssel, ám ezeknek nincs garantált kamatuk, magasabb kockázattal és költségekkel járnak. Ezen kívül több hozzáértést és odafigyelést igényelnek.