A béren kívüli juttatások, a cafeteria rendszere egyaránt megéri a munkavállalónak és a munkáltatónak. Bár az elmúlt pár évben jelentősen átalakult a cafeteria piaca, az adatok arra engednek következtetni, hogy népszerűségéből mit sem veszített ez a motivációs eszköz. Ám amellett, hogy a munkavállalók is jobban értékelik az ilyen juttatásokat, a munkáltató számára is számos előnnyel jár. Ezek közül mindenképpen kiemelendő, hogy költségeket előre lehet tervezni, növelhető így a költséghatékonyság, sőt optimalizálható az adóterhelés is, hiszen ezek a megoldások a törvényileg előírt határokon belül maradva kevesebbe kerülnek a munkáltatónak, mintha ugyanazt az összeget pénzben adná oda a munkavállalójának.
Hogyan adózik?
Ha például 10 ezer forint pluszjuttatást adna a munkaadó a dolgozójának, akkor ez a hagyományos adózás esetében 49,03 százalékos adóterhelést jelent, a munkáltatónak pedig a nettó 6 550 forint - amit a dolgozó ebből megkap - 12 850 forintjába kerülne.
Teljesen más a helyzet azonban, ha nem béremelésről van szó, hanem például valamelyik béren kívüli juttatásról, ebben az esetben ugyanis 35,7 százalékos (119%-os adóalapra számolva 14% EHO + 16% SZJA, összesen 35,7%) a közteherviselés mértéke.
Érdemes tudni, hogy van a kedvezményes közteherviselés, a fentebb már említett 35,7 százalék, továbbá vannak adómentes, illetve 51,17 százalékos adózási körbe tartozó elemek, sőt a bérrel megegyező közteherviselés mellett adhatóak is.
A legnépszerűbb: SZÉP kártya
A cafeteria rendszer változása hozta életre a Széchenyi Pihenőkártyát, mely megkaphatja a 2012-es év sztárja titulust is. A SZÉP kártya elektronikus utalványkártyaként működik, nem minősül bankkártyának. A piacon a legnagyobb részesedést az OTP Pénztárszolgáltató kártyája tudhatja magáénak, négyből három kártyabirtokos ezt használja.
A SZÉP kártyán három alszámla található: a szálláshely, a vendéglátás, illetve a szabadidő alszámla. Mindhárom alszámlára más-más keretet szabtak meg, amit feltölthet a munkaadó. A szálláshely alszámlára 225 000, a vendéglátásra 150 000, a szabadidő alszámlára pedig 75 000 forint helyezhető a kedvezményes közteherviselés megfizetése mellett. Az éves keret az utalás évét követő második naptári év május 31. napjáig érvényes.
Az OTP SZÉP kártya sikerét egyébként mi sem bizonyítja jobban, minthogy idén október végére már közel 15 ezer munkáltató alkalmazza ezt a béren kívüli juttatási formát, míg az év elején számuk nem érte el a 13 ezret. Közel 22 000 elfogadóhelyen fogadják el az OTP SZÉP kártyát, szemben az év eleji 13 ezerrel, a kártyabirtokosok száma pedig közel 700 ezer.
2011-es indulása óta a legfrissebb adatok szerint már közel 98 milliárd forintnyi feltöltés érkezett az alszámlákra összesen, melyből 78 milliárdot már el is költöttek október közepére. Az alszámlák feltöltését tekintve a legnagyobb siker a vendéglátás alszámlát övezi, hiszen a 97,8 milliárd forintnak a 62 százaléka került ide, vagyis közel 61 milliárd forint.
További információ:
www.otpszepkartya.hu
(X)