4p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A harmadik negyedév végére már minden megyében nőttek a reálbérek, viszont a szakadás a bérek mentén ennek ellenére is képes volt mélyülni.

Legutóbb az első negyedéves adatokkal kapcsolatban vizsgáltuk meg a nettó-, illetve a reálbérek változásának dinamikáját megyék szerinti lebontásban, ám azóta ha más nem is történt, az biztos, hogy az infláció tovább mérséklődött. Ez pedig a reálszintű változásnak kedvez. Éppen ezért úgy gondoltuk, hogy itt az ideje ismét körbejárni a kérdést: szeptemberrel bezáróan hogyan alakultak a nettó bérek tavalyhoz képest, no és melyik megyében nyerték a legtöbbet az alacsony infláción.

Szabolcs megyében a legalacsonyabb a bér

Még mielőtt a reálszintű változatokat vizsgáljuk meg, érdemes egy pillantást vetni a "nyers" adatokra is. A KSH frissített statisztikája abban semmilyen változást nem hozott, hogy Budapesten a legmagasabb a nettó kereset: az első negyedévhez képest 5000 forintos, vagyis 5,4 százalékos növekedés következett be előző év azonos időszakához képest, így valamivel több mint 189 ezer forint szerepel az adatokban. A második legmagasabb összeget átlagosan a Győr-Moson-Sopron megye dolgozói vihették haza idén eddig, de így volt ez egy évvel ezelőtt. Annyi különbséggel persze, hogy a nettó bér 5,8 százalékkal emelkedett. A dobogó harmadik fokára pedig Komárom-Esztergom megye került 149 ezer forintos nettóval, ami szintén 5,8 százalékos növekedés eredménye.

A rangsor másik vége viszont hozott némi változást, mivel míg egy évvel ezelőtt még a Békés megyében élőknek átlagosan kevesebb összegből kellett gazdálkodniuk havonta, addig most ezt a helyet Szabolcs-Szatmár-Bereg megye vette át, bár az is igaz, hogy mindössze alig száz forintos különbség van a két átlagos nettó bér között. Mindkét esetben meghaladja a hazavitt összeg a 108 500 forintot.

Ha megnézzük a rangsor két vége közötti különbséget, akkor árnyalatnyit növekedett a szakadás mélysége a legmagasabb és legkevesebb keresetek között. Míg 2012 harmadik negyedévével bezárólag 72 százalékkal kerestek többet a fővárosiak, mint amennyit a Békés megyei dolgozók, addig idén 74,2 százalékkal visz haza többet egy budapesti, mint egy Szabolcs megyei alkalmazott.

Már sehol sincs csökkenés

No, de itt az ideje, hogy rátérjünk a fizetések reálértékének változására. Az idei év első negyedévében még Nógrád és Hajdú-Bihar megye esetében némi csökkenés következett be, addig idén már egy megyéről sem mondható el hasonló változás. Persze, ez főként az alacsony inflációnak köszönhető, mivel a nettó bérek növekedési dinamikájában alapvetően nem történt jelentős változás.

Ebben az esetben viszont változások történtek az élen járók és a sereghajtók körében egyaránt, bár továbbra is Heves megyében nőtt leginkább a nettó bér értéke, 4,6 százalékkal, majd következik Veszprém megye 4,1-gyel. És ezzel le is tudtuk az élen állók között a változatlanokat. Az év elején még Komárom-Esztergom megye a hatodik legmagasabb reálbér-növekedést könyvelhette el magának a 2,2 százalékával, most viszont a 3,6 százalékos növekedés a harmadik legmagasabbat jelentette.

A rangsor végén kullog a harmadik negyedév végén is Nógrád megye, itt épp csak minimális, 0,1 százalékos - a mindennapokban lényegében teljesen érzékelhetetlen - növekedés történt, miután az első negyedév végén még 1,2 százalékkal csökkent az átlagos nettó bér reálértéke. A második legkisebb növekedés Borsod-Abaúj-Zemplén megyéhez köthető, 1,1 százalékos, ami némi visszaesésnek tekinthető, hiszen év elején még 1,7 százalékos volt az emelkedés a magasabb infláció ellenére. Vagyis az év eleji bérnövekedést lassabb növekedési dinamika követte. És végül, míg a Tolna megyei alkalmazottak nettó reálbérének értéke az első negyedévben stagnált, addig most egy, az élvonalhoz húzó 3,5 százalékos növekedést tapasztalhatnak.

Az országos átlag egyébként a korábbi 1,3 százalék után most 2,8 százalékos volt. Összességében viszont megállapítható, hogy matematikailag már a munkaerőpiaci szempontból hátrányosabb helyzetben lévő régiók is nyertek az alacsony infláción, viszont ebben tényleg sokkal inkább a rekord mélységbe süllyedő fogyasztói árindex játszik szerepet mint az, hogy a munkaadók képesek lennének a korábbiaknál nagyobb ütemben növelni az alkalmazottaik bérét.

Székely Sarolta
mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!