7p

Mire készülhet a kormány?
Meg lehet még menteni az idei évet az ezer sebből vérző gazdaságban?

Online Klasszis Klub élőben Győrffy Dórával!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a közgazdászt, egyetemi tanárt!

2025. július 16. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Csak nemrég derült ki, hogy 2025 áprilisában egy 18 éves budapesti kamasz élő adásban lett öngyilkos. Annak ellenére, hogy többen jelen voltak az online térben, senki nem nyújtott és kért segítséget számára. Sajnos egyre több a világban a módszer, amikor a legextrémebb módon lesz öngyilkos egy fiatal.

„Szülőkkel, gyerekekkel, kamaszokkal foglalkozó társadalmi szervezetként számunkra ez a tragédia nemcsak megrendítő, hanem súlyos kérdéseket is felvet: hol vesztünk el emberség és algoritmus között? Mikor vált ennyire elmosódottá a határ a tartalomfogyasztás és az emberi felelősségvállalás között? Miért bénulunk meg, amikor nem sorozatot látunk a képernyőn, hanem egy valódi, kétségbeesett segélykiáltást?” – kérdezi aggódva a Felelős Szülők Iskolája Facebook-bejegyzésében.

Mint írják: a tinédzserek számára a digitális tér számukra nem külön világ – ez az életük része. Itt kérnek segítséget, itt mutatják meg a fájdalmukat. De gyakran itt is maradnak észrevétlenül. A szenvedés „tartalommá” válik – nézzük, követjük, de sokszor nem értjük meg. A Felelős Szülők Iskolája nem érti, hogy meddig nézzük még némán, ha valaki a szakadék szélén áll? Mennyi fiatalnak kell még meghalnia ahhoz, hogy ne csak nézők, hanem cselekvő társak legyünk?

Az esetről a Rendészeti Államtitkárság számolt be egy Facebook-bejegyzésben, de azóta kiderült, hogy az eset még áprilisban történt, amikor egy járókelő észrevette, hogy valaki lóg egy fán egy budafoki ingatlan területén. Az illető értesítette a hatóságokat az esetről.

A 18 éves fiatal úgy lett öngyilkos, hogy élőben közvetítette az incidenst.

Már nem is tudjuk, mit kéne tennünk krízishelyzetben?
Már nem is tudjuk, mit kéne tennünk krízishelyzetben?
Fotó: Depositphotos

A Budapesti Rendőr-főkapitányság (BRFK) az ügyben segítségnyújtás halált okozó elmulasztásának bűntette miatt indított nyomozást, és már több embert is azonosított, akik nem tettek semmit az öngyilkosság ellen, csak nézték a közvetítést.

A Btk. szerint segítségnyújtás elmulasztása miatt akár két év szabadságvesztés is kiszabható.

Kerestük a BRFK sajtóosztályát, van-e bármilyen fejlemény az ügyben, illetve hogy volt-e már ehhez hasonló ügyük, de nem osztottak meg semmilyen új információt lapunkkal, mindössze megerősítették a nyomozás tényét.

Nem újkeletű dolog, de egyre terjed

Az utóbbi időben megemelkedett az öngyilkossági cselekmények élő közvetítése a közösségi médiában, például a Facebookon, a TikTokon, a Weibón és más csatornákon, és számos országban kelt aggodalmat a fiatalok mentális egészségével kapcsolatban.

Egy 2021-es tanulmány szerint 50-100 ilyen eset történt már a világ különböző országaiban, de becslések szerint ennél magasabb is lehet a szám.

2025 elején például egy 19 éves indiai influenszer lány lett öngyilkos élő adásban, egy dél-koreai youtuber 2023 nyarán döntött úgy, hogy nyilvánosan vet véget életének. 2020-ben egy 19 éves brazil vlogger választotta a TikTok-ot élete utolsó napjának. Hogy csak pár esetet említsünk.

A Facebook vagy az Instagram szerepe az öngyilkosság megelőzésében már jó pár éve reflektorfénybe került, és egyes szakértők már akkor azt javasolták, hogy a közösségi médiát és a mobilalkalmazásokat fel lehetne használni az öngyilkosság megelőzésére a tragédiára utaló szavak és tettek kiszűrésével. De a különböző platformok által hozott intézkedések ellenére az öngyilkossággal kapcsolatos élő közvetítések előfordulása továbbra is kiemelkedő.

Érdemes tudni, hogy az öngyilkossági cselekmények élő közvetítése esetén a cselekvésre rendelkezésre álló idő nagyon rövid, ezért edukálni kellene a felhasználókat, hogy ha ilyen rossz előjelű élő közvetítéssel találkoznak, a következőket tehetik:

  • válaszolhatnak az illető bejegyzésére, vagy szavaira, amivel időt nyerhetnek
  • jelenthetik a bejegyzést hatóságoknál
  • ha jól ismerik az illetőt, felhívhatják vagy értesíthetik a krízisszolgálatokat, vagy bárkit a közelben, aki beavatkozhat. 

Pszichológusok sürgetik, hogy a különböző közösségimédia-platformoknak kampányokat kellene futtatniuk, hogy felvilágosítsák a felhasználókat az azonnali cselekvés fontosságáról, ha ilyen esettel találkoznak, akár saját kezűleg, akár a közösségimédia-platformon való bejelentés révén.

Azonban kutatók szerint a közösségi média technológiája olyan gyorsan változik, és olyan újszerű kitettséget hoz létre a kamaszoknál, amelyek a közösségi média korszaka előtt nem voltak jellemzőek, így ezek a változások egyelőre meghaladják a kutatási erőfeszítéseket.

Átléptünk egy vonalat a digitalizációval

Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) szerint évente több mint 720 000 ember hal meg öngyilkosság következtében, és ez a harmadik vezető halálok a 15-29 évesek körében.

Amerikai epidemiológiai tanulmányok arra utalnak, hogy a fiatalok öngyilkosságának előfordulása rohamosan növekszik a tengerentúlon. A 10 és 24 év közötti gyermekek és fiatal felnőttek öngyilkossági halálozási aránya 62 százalékkal nőtt 2007 és 2021 között az Egyesült Államokban. Bár a 2022-es adatok enyhe csökkenést mutattak, 2023-ban megint jelentősen több fiatal számolt be arról, hogy az előző évben öngyilkosságon gondolkozott.

Jonathan Haidt, a New York-i Egyetem szociálpszichológusának könyve, A szorongó nemzedék szerint az amerikai fiatalok körében növekvő öngyilkosságok számát a mentális egészségügyi válságot az okostelefonok tömeges elterjedése, a közösségi média és a függőséget okozó online játékok megjelenése idézte elő. Ő ezt „a gyermekkor nagy újrahuzalozásának” nevezi, és azt állítja, hogy szerinte már nem úgy működik a gyermekek idegrendszere, ahogyan még két-három évtizeddel ezelőtt is működött.

Bár Európában nincs ilyen drámai növekedés, mint a tengerentúlon, és Magyarországon a Központi Statisztikai Hivatal adatai szerint 2000 és 2020 között a felére csökkent az öngyilkosságok aránya, de a 15-24 év közötti fiatalok körében lényegesen kisebb a javulás. 2020-ban pedig hosszú idő után először ismét emelkedett a befejezett öngyilkosságok száma – köszönhetően a Covid-járványnak is.  

Ám az Eurostat legfrissebbnek számító adatai szerint az uniós országok közül 2021-ben még mindig Magyarország állt a harmadik helyen a legmagasabb öngyilkossági arányt tekintve (100 ezer lakosra vetítve 15,7 halálesettel). A lesújtó első helyet Szlovénia foglalja el (19,8 haláleset), a második helyet pedig Litvánia (19,5) szerezte meg.  

A Péterfy Sándor Utcai Kórház-Rendelőintézet Krízisintervenciós és Pszichiátriai Osztálya által létrehozott Öngyilkosság ellen Alapítvány legfrisebb adatai szerint 1991 óta nem kevesebb mint 61 (!) százalékkal csökkent az öngyilkosságok száma Magyarországon, de 2023-ban így is 1593 öngyilkosság történt, ami napi 4,36 esetet jelent. A tragikus események jelentős részében, 1159 esetben férfiak voltak az áldozatok. A fiatal felnőttek körében (15-24 év) kisebb az arány, közöttük 3 és fél naponta lesz valaki öngyilkos. Ugyanakkor a fiatalok körében az öngyilkossági kísérletek száma magasabb.

Az elemzés arra is kitér, hogy 41 évre visszatekintve Magyaországon a leggyakoribb elkövetési mód az akasztás (a 18 éves fiatal is ezt a módszert választotta) – az esetek 57,4 százalékában így történt az öngyilkosság.

Van segítség

A Felelős Szülők Iskolája arra is felhívja a figyelmet, hoy a Kék Vonal ingyenes és anonim telefonszáma (gyermekeknek, fiataloknak: 116-111, szülőknek pedig: 116-000) bármikor (0-24) hívható, emellett a lelkisegélyszolgálat egy gyermekek számára létesített chatfelületet is üzemeltet a weboldalán (https://kek-vonal.hu/fiataloknak/chat). De akár a Sulinyugi, az UNICEF, a KórházSuli, a Hintalovon Alapítvány és a Vadaskert is segít megelőzni és segíteni a fiataloknak megtanítani, hogy milyen az Ő hatékony megküzdési stratégiájuk, stresszkezelésük.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!