Nagy port kavart 2023 júliusában, hogy a költségvetési törvénybe az utolsó pillanatban csempészték be azt a módosítást, amely a CT és MR-gépeket regulázza meg.
A rendelet szerint egészségbiztosítási ellátás keretében diagnosztikai célból 2024. november 1-től – ellátási érdekből legfeljebb 2025. november 1-től – közfinanszírozott, nagy értékű képalkotó diagnosztikai szolgáltatásokat, vagyis MRI- és CT-vizsgálatokat csak állami intézmény végezhet. Vagyis legkésőbb a magadott időpontig meg kell valósulnia a magánszolgáltatók kiváltásának. Ez áll abban a közbeszerzési dokumentumban, amelyből kiderül, hogy az Országos Kórházi Főigazgatóság (OKFŐ) a beszerzés alatt álló új készülék miatt kórházi átalakításokat hajt végre.
A törvénymódosítás miatt összesen 44 darab készüléket (30 darab CT és 14 darab MR) vásárol a kormány, és az eszközök miatt tervezési és kivitelezési munkálatokra van szükség. Erre adott megbízást az OKFŐ 710 millió forint értékben a TSPC Technical Supervision and Planning Consulting Hungary Kft.-nek, valamint az MFDS Kft. -nek.
A két cég közül a TSPC Kft. az ismertebb, a cégnek 2019-ben még 1,7 milliárd, 2023-ban azonban már 4,2 milliárd forintos forgalma volt. A cég tulajdonosa fele-fele részben az egyik leggazdagabb magyar, Paár Attila, illetve Kádár Mihály. Paár a West Hungária Bau Kft.-n, míg Kádár a TSPC International s.r.o-n keresztül tulajdonosa a cégnek.
A West Bau referenciái közé tartozik a szegedi Dóm, a fertődi Eszterházy kastély felújítása, a győri Audi gyár, a Bálna, az új Néprajzi Múzeum és Látogatóközpont – hogy csak pár projektet említsünk. A TSPC Group projektjei közé tartozik a Millenáris Széllkapu park, a Pécsi Tudományegyetem Általános Orvostudományi Karának épülete; a Turai kastély; a szegedi Tiszavirág Sportuszoda, a zalaegerszegi Mindszentyneum vagy a 2023-ban átadott Testnevelési Egyetem új épülete.
A sokat kritizált törvénymódosítás értelmében azoknak az egészségügyi magánszolgáltatóknak, amelyek a képalkotó diagnosztikai területen még részt vesznek a közellátásban, 2025. november végéig megszűnik a NEAK-tól kapott finanszírozásuk. A magánszolgáltatókkal kötött szerződéseket a kórházaknak, szakrendelőknek fel kell mondaniuk, újakat pedig nem köthetnek a jövőben – figyelmeztetnek a közbeszerzési eljárásban.
Jelenleg a CT- és MRI-vizsgálatok egyharmadát végzik magáncégek, méghozzá kétféle módon. Vagy úgy, hogy a kórházakban, szakrendelőkben saját, erre kialakított részlegük van, ahova az állam beutalja a betegeket, vagy úgy, hogy kórházon kívüli magánrendelőket működtetnek, és oda utalja be a pácienseket az állami egészségügy.
Mint írják: Magyarország kormányának kiemelten fontos célja, hogy a közfinanszírozott egészségügyi ellátórendszerben, a radiológiai diagnosztikához korszerű eszközök álljanak rendelkezésre, annak érdekében, hogy az országos egészségügyi ellátást magasabb színvonalon biztosítsák.
Az OKFŐ szeretné ütemezetten megvalósítani a CT és MR berendezések eszközparkjának megújítását, valamint a magánszolgáltatók által nyújtott szolgáltatások kiváltását. Ezért elindult a CT és MR berendezések cseréjére vonatkozó program, mely keretében az OKFŐ országosan 44 darab készüléket szerez be. Az eszközbeszerzések folyamatban vannak, a szerződéskötéstől a beszállítóknak 150-180 napja lesz az adott berendezés leszállítására. A berendezések cseréjéhez a jelenleg rendelkezésre álló területeket részben vagy teljesen átalakítják, tekintettel arra, hogy a meglévő helyszínek a jogszabályban foglalt minimumfeltételeket nem elégítik ki, illetve a területek (60-100 négyzetméter nagyságú) meglévő hűtési/szellőzési rendszereit autonóm rendszerekre kell átépíteni, melynek kivitelezését az eszközbeszerzéstől függetlenül fogja az OKFŐ elvégeztetni.
A gyorsított közbeszerzési eljárásra azért volt szükség, mert 2025 novemberéig a 44 helyszín kivitelezési terveknek legkésőbb 2025 januárjáig rendelkezésre kell állniuk, és a kivitelezés alatt az egészségügyi ellátást is biztosítani kell.
A feladat specialitása abban áll, hogy a nyertes cégnek figyelembe kell vennie, az egyes egészségügyi létesítmények mikor tudják az ellátást a gép telepítéséhez szükséges időre átszervezni. A tervezési feladat részeként el kell készíteni a CT telepítési helyszíneken a sugárvédelmi tervdokumentációt, illetve az akadálymentesítés terveit is.
A helyszíneken sajátosságaitól függ, hogy a már meglévő CT- vagy MR készülékeket lecserélik, vagy vadonatújakat szereznek-e majd be.