A tartozásállományból 0,1 milliárd forint az állammal szembeni tartozás, a szállítókkal-szolgáltatókkal szemben 58,8 milliárd áll fenn, amelyből 1,1 milliárd államháztartáson belülre irányul.
Mint ismert, a kórházi adósságok az egekben, hiszen már az év első négy hónapjában is extra méretű, 51,6 milliárd forint tartozást halmoztak fel az egészségügyi intézmények, ezért a kórházi beszállítók össze is hívtak egy válságtanácskozást májusban. Ez az összeg kúszott fel májusban 58,9 milliárd forintra.
Rásky László, a kórházi beszállítókat képviselő Orvostechnikai Szövetség főtitkára szerint azonban a négy egyetemi klinikával együtt becslések szerint 75 milliárd forint is lehet az intézményekben felhalmozódott adósság – írja a Napi.hu.
A kórházi beszállítók érdekeit képviselő Rásky szerint a lejárt adósság nagyjából egyharmada az energiaszolgáltatók, legalább fele pedig az orvostechnikai beszállítók felé áll fenn.
Egyébként a héten lezajlott IME egészségügyi konferenciáján Takács Péter egészségügyi államtitkár épp Rásky László kérdésére reagálva bejelentette:
„2023 speciális év a magas rezsiárak miatt, ezért a kórházak nyáron a Rezsivédelmi Alapból számíthatnak kompenzációra. Bár ennek nincs még pontos dátuma, de ezzel a kórházi adósságok nagyjából felét-kétharmadát fogja kiegyenlíteni a kormány év közben”.
Az államtitkár arról is beszélt, hogy kórházak ingatlanüzemeltetését átszervezik, és a Közbeszerzési és Ellátási Főigazgatóságot (KEF) is bevonják a feladatba, így 2024-ben már nem az Egészségügyi Alap fogja fedezni a kórházi üzemeltetés költségeit, hanem a KEF előirányzata, amire 31 milliárd forintot különítettek el. Ugyanis a kórházak adósságainak vizsgálatánál azt tapasztalták, hogy egyes intézmények tartozásai az épületek rossz műszaki állapota miatt nőnek meg.