3p

Összeomlik vagy magára talál a magyar gazdaság?
Tartogat még meglepetéseket Trump?
Ki profitálhat Gyurcsány Ferenc távozásából?

Online Klasszis Klub élőben Lengyel Lászlóval!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a neves politológust, közgazdászt!

2025. május 20. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Megtorpant az év eleji ingatlanpiaci lendület áprilisban, a Duna House becslése szerint 10 415 lakóingatlan-adásvétel történt országosan, ami 14,6 százalékkal kevesebb, mint az előző hónapban, és 7 százalékos visszaesés 2024 áprilisához képest.

Az ingatlanközvetítő vállalat pénteki közleményében kiemelte: a lassulás hátterében az ingatlanárak jelentős emelkedése mellett több tényező is állhat, egyebek mellett az iskolai szünet és a hosszú hétvégék, ezek szintén visszafogták a keresletet. 

A Duna House szerint a megelőző negyedévek dinamikus áremelkedése már mérsékli a keresletet, ezáltal fékezi a piacot. A 2025-re prognosztizált áremelkedés nagy része az első negyedévben lezajlott, így az év további részében nem várható jelentős drágulás a társaság előrejelzése szerint, a következő negyedévekben legfeljebb néhány százalékos ármozgásra lehet számítani. 

A jelzáloghitel-piacon továbbra is mérsékelt bővülés volt áprilisban, a Credipass becslése alapján 127 milliárd forint értékű lakáscélú jelzáloghitel realizálódott, ami 2 százalékos havi és 5 százalékos éves növekedést jelent. A hitelek átfutási dinamikája miatt jó esély van arra, hogy még a következő 2 hónap is nagyon nagyon erős lesz – jelezték. 

Budapesten tovább emelkedtek az árak; míg tavaly áprilisban a fővárosban eladott ingatlanok között a négyzetméterenkénti 600-800 ezer forintos árkategória volt a legjellemzőbb, addig idén áprilisban már az 1,2-1,4 millió forintos négyzetméterárú lakásokból értékesítettek legtöbbet. 

A vásárlók országszerte leggyakrabban a jó állapotú ingatlanokat választották, de a fővárosban és Nyugat-Magyarországon érezhető volt a felújítandó ingatlanok iránti élénkülő kereslet is. 

A tranzakciós adatok alapján a fővárosban 2-3 hónap alatt keltek el az ingatlanok, a legrövidebb idő alatt a panellakások cseréltek gazdát. Vidéken a téglaépítésű használt lakások értékesítése csaknem 4 hónapot vett igénybe. 

A budapesti vásárlók 43 százaléka befektetési céllal vásárolt, 23 százalékuk akart nagyobb ingatlanba költözni. A befektetők átlagosan 74,8 millió forintot, míg az első lakásukat vásárlók 66,4 millió forintot költöttek. Vidéken az első lakásvásárlók voltak a legaktívabbak, a vevők 29 százaléka tartozott ide, míg a befektetési célú vásárlók aránya 26 százalék volt. 

A budapesti kerületi népszerűségi rangsort továbbra is a XIII. kerület vezeti, a második helyre a II. kerület került, a harmadik a XI. kerület lett.

(MTI)

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!