Társadalmi egyeztetésre bocsátotta a Közigazgatási és Területfejlesztési Minisztérium a helyi önazonosság védelméről szóló törvény részletszabályozását. A hvg.hu emlékeztetett, a rendelettervezet első szakasza a július 1-jén hatályba lépett törvényben előírt elővásárlási jog gyakorlásának részletes szabályait határozza meg. Eszerint az adásvételi szerződést a vevő – vagy a vevő és eladó közösen – a jegyzőhöz nyújtja be, aki a beérkezéstől számított nyolc napon belül köteles az okiratot személyes, banki és más, az elővásárlás szempontjából irreleváns adatoktól megtisztítani.
Fotó: Depositphotos
A vevőnek igazolnia kell, ha a törvény szerint mentességet élvez, azaz egyebek mellett például:
- a településen lakóhellyel rendelkező személy hozzátartozója, akinek a település a származási helye, bizonyítja, hogy születését követő tíz évben ő vagy valamely hozzátartozója legalább 12 hónapot a településen élt,
- állami vagy önkormányzati foglalkoztatottként, munkavégzés céljából került a településre,
- lakáscélú állami támogatással szerzett ingatlant.
A cikk szerint a rendelet második fejezete a lakcím létesítésének korlátozását szabályozza. Eszerint a kormányhivatal csak akkor fogadhatja el az új lakcím bejelentését, ha a település nem élt korlátozással, vagy az adott ingatlan nem esik a rendelet hatálya alá.
A portál hozzátette, bár a település elővásárlási jogával élő személy becsatlakozik az adásvételi folyamatba, a tervezett határidők a folyamat során kitolódhatnak, ami az eladó számára jelenthet kellemetlenségeket. Egyrészt a jegyzőnek 8 napja van anonimizálni az adásvételi szerződést, a jogosultaknak ezt követően 30 napig nyilatkozhatnak a jogérvényesítésről. Az eljárás ügyintézési határideje 30 nap, ami további 30 nappal meghosszabbítható, az egész folyamat tehát akár 75 napig is eltarthat.