Még 2020 júniusában, Semjén Zsolt egy törvényjavaslatban kérte az ELTE belvárosi kampuszának tőszomszédságában, a Palotanegyed szélén álló Puskin utca 4. szám alatti nagymúltú ingatlan ingyenes átadását. A felújításnak sokáig nem volt semmi nyoma, ám most úgy tűnik, több csavar után valóban elkezdődött a ráncfelvarrás – de csúszik az átadás.
A közbeszerzés minapi módosításából az derül ki, hogy 174 nappal, azaz közel fél évvel csúszik a kormány egyik fontos projektje, a Tranzit Ház Közösségi Tér és Képzési Központ restaurálása, majd ünnepélyes átadása.
A kiemelten védett, 5839 négyzetméteres műemlék felújítását végül nem a LAKI Épületszobrász Zrt. végzi, hanem a Fejér B.Á.L. Zrt. És nem 10,6 milliárd forintért, hanem 10,9 milliárdért. A Mészáros gyerekek cégét alvállalkozóként a Fertődi Építő Zrt. és a Vitruvius Építő Kft. segíti.
Az épületben irodák és közösségi, „kreatív terek” mellett 500 fős befogadóképességű előadótermet alakítanak ki, de lesz éttermi, kávézó és kocsmarész is.
Az eredeti befejezési határidő 2025. október 24. volt, de előre nem látható körülmények miatt 2026. április 16-ára tették át az átadást.
Az épület átadása azért csúszik 174 nappal, közel fél évvel, mert a ház előtti közterület használatát az általános gyakorlattól eltérően a helyi önkormányzat (Józsefváros, 8. kerület, ellenzéki polgármesterrel) visszautasította, majd előre nem látható feltételekhez kötötte, emiatt a tényleges felvonulási munkák a közterületen jelentős késéssel indulhattak el. Emellett változtak az elvégzendő munkák is. Például kiderült, hogy azbesztmentesítést kell végezni az épületben, valamint, hogy a zárófödém életveszélyes.
„A nyüzsgő Rákóczi út, valamint az alkimista palotát, a ma is Sztálin-idézetet rejtő, tizenéve elhagyatott egyetemi épületet, illetve az egykor legendás sörkertet is elrejtő Puskin utca találkozásánál álló házat még a Magyar Tisztviselők Országos Egyesülete építtette, és nyitotta meg 1899 márciusában” – mutatta be az egykori épület hányatott sorsát cikkében a 24.hu.
Aztán a Budapest ostroma alatt bombatalálatot kapott, a helyreállítás és az államosítást követően 1949-ben a Közalkalmazottak Szakszervezete költözött a falak közé, az alsó szinteken pedig hosszú évtizedekre különböző sportklubok – köztük a Budapesti Sportegyesület (BSE) vívó szakosztálya – találtak otthonra. Az állam hosszú töprengés után végül 2005-ben döntött úgy, hogy ideje túladni az egyre értékesebbé váló területen álló tulajdonán, amin számos szakszervezet – így a csodás nevű Földmunkagép Részegységgyártó Dolgozók Szakszervezete, valamint a Gödöllői Harcjármű Szakszervezet – osztozott.
A házat rövidesen a Szcientológia Egyház vásárolta meg, aminek nyilvánvalóan nagy tervei voltak, a teljes felújítás azonban végül elmaradt.
A ház 2016-ban előbb a 100 leggazdagabb magyar közé tartozó vízkirályhoz, Balogh Leventéhez, valamint a Tiborcz István alapemberének számító Sájer Gáborhoz kötődő Puskin Projekt Kft.-hez került, majd 2020-ban az állam tulajdona lett, amely aztán fél éven belül a Kommentárnak ajándékozta azt.
A Kommentár Alapítvány 2021-ben kiírt építészeti tervpályázatán egyébként az APM Consulting nyert, de hét másik pályaművet is megvettek – tehát a tervek rég megvannak, amit az építészek a nettó 12,5 milliós sikerdíjon túl 531,291 millió forintért készítettek el. Ezek után a Kommentár tendert írt ki a munkák kivitelezésére, amin az elmúlt évtizedekben számtalan magyarországi műemlékfelújítást elvégző – többek között a Magyar Nemzeti Bank alapítványainak udvari beszállítója, a – LAKI Épületszobrász Zrt. győzött. A szerződést azonban 2022 decemberében mégsem kötötték meg, mert a cég az építtető számára rendelkezésre álló keretnél nettó 2,029 milliárd forinttal magasabb árajánlatot adott, kiegészítő forrást pedig ennek elfogadásához nem tudtak szerezni.
Végül a kivitelezési megbízást a Fejér B.Á.L. Zrt. kapta meg.
A Tranzit Ház tulajdonosa
A jobboldali folyóiratot 14 éve kiadó Kommentár Alapítvány a Fidesz egyik ideológiai műhelye. Elnöke a Gödöllő kormánypárti képviselőjeként, illetve a Tranzit fesztiválok házigazdájaként induló, majd 2015-től a Miniszterelnökség nemzeti konzultációs titkárságát is hosszú időn át vezető Simon Beatrix. Az alapítvány 2021-ben 11,5 milliárd forintos, 11 év alatt, részletekben felhasználható támogatást kapott a Matthias Corvinus Collegium Alapítványtól (MCC), amelyet főleg ingatlanokra tervez elkölteni , többek között „egy budapesti képzési központra”.
A Balatonszepezdre bejegyzett alapítvány 2024-es beszámolója még nem jött ki, de a 2023-as beszámolójában is megemlítik a Tranzit Ház felújítását, miszerint „céljuk, hogy Budapesten is helyet biztosítson a párbeszédnek a közéletet érintő legfontosabb kérdésekben és színvonalas otthont adjon a fiatal korosztályt érintő rendezvényeknek”.
Az is kiderül a beszámolóból, hogy szinte minden mutatójuk jóval szebb lett, mint 2022-ben. Például a saját tőke 1 milliárd forinttal növekedett, közel 1,8 milliárdra, bevételük pedig 1,3 milliárdról 2,1 milliárdra gyarapodott. Az MCC 11 évre kapott 11 milliárdos vissza nem térítendő támogatásán túl 2023-ban a Miniszterelnöki Kabinetirodától 3,4 milliárd, a Hans Seidel Alapítványtól 3,2 millió, a Diákhitel Központtól 1 millió, a Magyar Kultúráért Alapítványtól 22 millió, a Szerencsejáték Service Zrt.-től 40 millió, az MVM Energetikai Zrt.-től pedig 30 millió csengett az alapítvány kasszájában. És mindeközben az alapítvány vezetőinek tiszteletdíja a korábbi 10,3 millióról 17,5 millióra kúszott fel 2023-ban.