4p

Több év után megtalálták a zebegényi Millennium Pavilon felújítását végző kormányközeli céget, amely jelentős állami támogatásból renoválhatja az épületet. A pavilon tulajdonosa a Rétvári Bencéhez kötődő Millenniumi Pavilon Közhasznú Alapítvány.

A Millenniumi Pavilon Közhasznú Alapítvány által kiírt közbeszerzés nyertese a közbeszerzési piac régi motorosa, a Laterex Építő Zrt., a megbízás értéke 1,8 milliárd forint.

Ez az a jelentős, 1 milliárd forintos törzstőkével rendelkező cég, amely 2023-ban például a magyar kormány Brüsszelben, a belga miniszterelnöki hivatallal átellenben vásárolt szép nagy saroképületének a felújítását is végezte 2,1 milliárd forintért.

A pavilon kormányközeli tulajdonosa, a Millennium Pavilon Közhasznú Alapítvány ma, február 17-én este 19 órakor lakossági fórumot tart a helyi iskolában, hogy a beruházás részleteiről tájékoztatást adjanak az érdeklődőknek.

Hosszas huzavona után megtalálták a Millenniumi Pavilon kivitelezőjét. A látványterveket az Óbuda Építész Stúdió készítette
Hosszas huzavona után megtalálták a Millenniumi Pavilon kivitelezőjét. A látványterveket az Óbuda Építész Stúdió készítette
Fotó: Facebook

A Latarex Zrt.-ről azt is lehet tudni, hogy a felcsúti akadémia egyik bőkezű támogatója is, hiszen 2017-ben a költségvetés helyett 22 millió forintot inkább a felcsúti utánpótlásnevelés javára fizetett be. De a cég neve sokaknak onnan is ismerősen csenghet, hogy többször is dolgozott már együtt Mészáros Lőrincékkel. A ZÁÉV-el együtt építették fel a Veresegyházi Katolikus Gimnáziumot, és közösen húzták fel a városban a Szentlélek templomot is. De a debreceni Latinovits és Csokonai Színházak felújítása is hozzájuk kötődik, vagy a tatai Eszterházy-kastély 1,7 milliárdos felújítása.

A cég tulajdonosa a Primogen Holding Kft., aminek többségi tulajdonosa a G-Hold-Invest Kft.-n keresztül a Gerencsér család. Idén egyébként építményüzemeltetésre alapítottak közös vállalkozást a WHB Befektetési Kft.-vel, miután a Dunakeszi Diáknegyed felépítése után úgy döntöttek, hogy szorosabban is együttműködnek Paár Attila és a Gerencsér család cégcsoportjai.

Bár a vállalat 2024-es adatai még nem nyilvánosak, de látványos fejlődése így is számottevő: 2019-es 13,2 milliárdos nettó árbevételét sikerült 2023-ban 41 milliárdra feltornásznia, ami 7,4 milliárdos profitot eredményezett.

Rendezvénytér lesz belőle

A Laterex Zrt. feladata lesz, hogy az 1283 négyzetméteres ingatlanból 280 fős rendezvényépületet varázsoljon különtermekkel, vendéglátó egységekkel (kávézó, bisztró, cukrászda) és liftekkel.

A Millenniumi Pavilont, ismertebb nevén Dohánypavilont leromlott állapota miatt évek óta nem használják. Az épület Zobel Lajos tervei alapján a városligeti millenniumi kiállításra készült 1895 környékén. Később Ferenc Józsefnek adományozták, aki továbbadta Zebegénynek, ahol csak később, az 1920-as években állították fel. Az ingatlant testi fejlődésben elmaradt gyerekek üdültetésére, az első világháborúban pedig hadikórházként is használták. 2001-ben német tulajdonba került, az állapota leromlott. 2018-ban egyébként a Családháló Alapítvány 137 millió forint állami támogatásból vásárolta meg az ingatlant – írta a Magyar Narancs. A forrást az Emberi Erőforrások Minisztériuma (EMMI) – Rétvári Bence korábbi tárcája biztosította (aki ma már a Belügyminisztérium parlamenti államtitkára, miniszterhelyettes). A vásárlás után szinte azonnal létrehozták a Millenniumi Pavilon Közhasznú Alapítványt 2,7 milliárd forint plusz állami támogatással, amit Rétvári korábbi tárcája, az EMMI adott a felújításra.

Az Átlátszó szerint a Rétvári Bencéhez, illetve a KDNP-hez közeli, közpénzekkel jól kitömött alapítvány a koncepcióterv kidolgozását a Kós Károly-, Év Főépítésze- és Ybl-díjas Varga Csabára bízta, a 2022. május 19-én engedélyhez jutó tervcsomagot pedig az Óbuda Építész Stúdió Kft. jegyzi. Kicsit korábban a Vác és környéke számolt be részletesen a Rétvárihoz köthető átláthatatlan alapítványi hálóról, amely dunakanyari ügyleteket folytatott, s melynek csak egyik végpontja a zebegényi pavilon felújítása.

A többször kiírt közbeszerzések rendre érvénytelenek lettek, mert a kivitelezők túl magas ajánlatokat tettek – ám most úgy tűnik, összeértek az elképzelések.

A Kenderes Hotelt is felújítják

Mindeközben a pavilonhoz közel álló, szintén leromlott állagú és szintén az alapítvány tulajdonában álló Kenderesi Hotelre is kiírták a kivitelezés I. ütemére közbeszerzést. A 187 millió forintos megbízást a váci Urbán Tibor és társa Kft. kapta meg.  A Kenderes Hotel jelenleg 24 db 2 ágyas szobát tartalmaz, azaz 48 fő befogadására alkalmas, a felújítás után azonban 18 szobát alakítanak ki.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!