„A vita során megtárgyalhatják a honvédség állapotát, de altábornagy úr szívesen elmagyarázza azt is, hogy miért hívják a »vízen járni tudó őőő gépet« kétéltű lánctalpas járműnek” — teszi hozzá az ellenzék vezére. „Miniszter úr, piros, vagy fekete? Senki többet harmadszor” — erősíti meg a kihívást Magyar Péter.
Ruszin-Szendi Romuluszt tavaly április végén váltotta le a miniszter a honvéd vezérkar éléről, június végén pedig a honvédségtől is távozott. A hétvégén szakpolitikusként csatlakozott a Tisza Párthoz.
Magyar Péter egy korábbi posztjában hozzáteszi, hogy a „hétvégén válságértekezletet tartottak a Karmelitában: egyrészt mélyütésként élték meg a magyar hadsereg máig legnépszerűbb vezetőjének csatlakozását a TISZA-hoz, másrészt tudják, hogy Ruszin-Szendi Romulusz altábornagy kiállása porrá zúzza a fideszes propaganda aljas hazugságait a TISZA-ról akár a háború, akár az illegális migráció kapcsán. És persze tudják, hogy a honvédelmi és a teljes rendvédelmi állomány mellette áll és neki ad igazat.
Orbán a kaszinóminisztertől a szatellit ellenzéki pártokig és a propagandától néhány volt katonai vezetőig mindenkit »csatarendbe« állított, de csak még több öngólt lőtt.
Szerintük az rendben van, ha a Fidesz pártrendezvényén, Orbán évértékelőjén, részt vettek a magyar honvédség akkori és korábbi vezetői egyenruhában, de az már árulás és a katonai eskü megszegése, ha a TISZA rendezvényén felszólal egy leszerelt, civilben lévő volt vezérkari főnök” — írja Magyar Péter.
A Magyar Honvédség volt parancsnokai és vezérkari főnökei közös levelet írtak Ruszin-Szendi Romulusz legújabb politikai színre lépésével kapcsolatban, legalábbis a Honvédelmi Minisztérium által közreadott közleményben elhatárolódnak a volt vezérkari főnöktől — idézi fel a 444.
A miniszter neheztel
A vezérkari főnökök testületi ethosza az, hogy kerülik a pártpolitikát és a mindenkori magyar kormányhoz lojálisak, ez a helyes felfogás a honvédséget illetően – mondta Szalay-Bobrovniczky Kristóf honvédelmi miniszter a Kossuth rádió Jó reggelt, Magyarország! keddi műsorában — számol be róla az MTI.
„A minisztert annak kapcsán kérdezték, hogy a Magyar Honvédség volt parancsnokai és vezérkari főnökei hétfőn közleményben tudatták, egy volt vezérkari főnök pártpolitikai rendezvényen történő megjelenése és felszólalása alkalmas a honvédség állományának megosztására, ezért helytelenítik a honvédség ügyeibe történő pártpolitikai beavatkozást” — írja az MTI.
Szalay-Bobrovniczky Kristóf szerint amikor egy volt vezérkari főnök „kilép a politikai porondra”, az alkalmas arra, hogy a honvédség egységét megbontsa, elbizonytalanítsa az állományt, ami rendkívül veszélyes a háborús időkben.
A miniszter szólt arról is, hogy két vezérkari főnökkel dolgozott együtt, az egyik a Tisza Párt rendezvényén felszólaló Ruszin-Szendi Romulusz volt, a másik pedig a mostani vezérkari főnök, Böröndi Gábor vezérezredes.
Mint mondta, Ruszin-Szendi Romulusz felmentését „rövid együtt dolgozás után” javasolta, mert nem látta benne a garanciát, hogy képes lenne a hadsereget a harcászati szintről a magasabb, hadműveleti szintre emelni, ami pedig a magyar emberek érdeke.
Úgy vélte, Ruszin-Szendi Romulusz „folyamatos szerepzavarban van”, és „beszél, beszél, beszél” — teszi hozzá az MTI.