Kedden nyolcadik alkalommal tárgyalták a tagállamok Magyarország ügyét az uniós Alapszerződések 7. cikke alapján. Bár továbbra sincs meg a politikai akarat az eljárás új szakaszba léptetésére, 17 kormány közösen levélben fordult az Európai Bizottsághoz, a soron következő dán elnökség pedig jelezte: napirenden tartja az ügyet. A meghallgatáson a főbb aggályok a gyülekezési törvény módosítása és az úgynevezett „poloskatörvény” körül csoportosultak.
Az Eurologus cikke szerint Bóka János európai ügyekért felelős miniszter politikai hisztériakeltésnek nevezte a meghallgatást. Azt is kijelentette: hiába kérte a Bizottság az „átláthatósági” törvény visszavonását, az nem kormányjavaslat, hanem egyéni képviselői indítvány volt. A gyülekezési törvény módosításáról azt mondta: mivel még nem jelentettek be Pride-rendezvényt, ezért az esetleges jogkövetkezmények sem merültek fel.
Arra már a 444.hu hívta fel a figyelmet, hogy a Fidesz régóta alkalmazza azt a gyakorlatot, hogy a kormányzati javaslatokat formálisan egyéni képviselői indítványként terjesztik be. A külföldi támogatásokat szuverenitási érvekre hivatkozva korlátozó, és a listázott szervezetek működését ellehetetlenítő törvényjavaslatot ezúttal Halász János jegyzi. Azóta szinte a teljes Fidesz-KDNP frakció a nevére vette: jelenleg 115 kormánypárti képviselő támogatja a tervezetet – köztük Orbán Viktor is.
Michael McGrath uniós biztos szerint azonban a problémák súlyosbodtak. Mint fogalmazott: „A 7. cikk szerinti eljárást fenn kell tartani, amíg a kiváltó kérdések megoldatlanok maradnak.” A civil szervezeteket érintő törvényjavaslat kapcsán hangsúlyozta: biztosítani kell számukra a működéshez szükséges környezetet és finanszírozást.
A magyar kormány a szlovák kabinethez csatlakozva megvétózta azt az elnökségi nyilatkozatot is, amely az EU demokratikus ellenálló képességét erősítette volna. A dokumentumot végül 25 tagállam támogatta. Bóka szerint a szöveg félreértelmezi a civil szervezetek szerepét, amelyek szerinte nem alkotmányos intézmények, és nem szolgálhatnak politikai célokat.