Hiszen a létrehozásukat jóvá kellett hagynia a nemzetgazdasági miniszternek, és Orbán Viktornak is – érvelt Csillag a Kubrádió műsorában.
Fotó: MTI / Máthé Zoltán
„Meglepetés a közvéleménynek is, hogy az ÁSZ ilyen alapos vizsgálatot tartott, de valószínűleg ez azzal is összefügg, hogy az új jegybankelnök Varga Mihály kvázi tisztán akarta átvenni a jegybankot” – mondta arról, hogy vizsgálatok indultak az MNB-alapítványok feltételezett gazdasági visszaélései miatt. A volt közlekedési és gazdasági miniszter, hozzátette, hogy Varga Mihály a jegybankot addig ért hazai és nemzetközi kritikák elhárítása miatt szerette volna tisztázni, mi történt az MNB alapítványainak ügyében.
Csillag szerint „azt is tudjuk, hogy ebben az országban egy fillér nem tud átgurulni Pestről Budára anélkül, hogy a miniszterelnök azt ne hagyná jóvá”. „Tehát azt gondolnám, hogy ezt, ami ott létrejött, azt a legfelső szinten dönthették el, és nem biztos, hogy arra a célra szánták, mint amiről most több mint tíz évvel később az ÁSZ-vizsgálatok szólnak” – jegyezte meg.
Elmúlt a Simicska-kontroll
Szerinte Simicska Lajos letűnésével 2014 és 2015 fordulóján történhetett valami. „Simicska Lajos, mint egy társuralkodó, dönthetett minden gazdasági vezető kinevezéséről. Amikor ő már nincsen ott, akkor ez a szoros felügyelet is lekerül mindenről, így többek között a Nemzeti Bank gazdálkodási tevékenységéről. Ebben a pillanatban nem tudjuk pontosan, hogy milyen megfontolásból és kik, de együtt döntenek, hogy ezt ki kell használni kiváló munkaszerzésre, kivitelező építőipari vállalatoknak, vagy ingatlan ügyekkel foglalkozó cégek számára” – összegezte.