3p

Kiszámolták, hogy 2010 óta hány milliárdnyi uniós pénz ment a 13 legNEResebb vállalkozóhoz.

Az uniós adófizetők 3,2-5,5 milliárd euróval (1300-2200 milliárd forinttal) járulhattak hozzá Orbán Viktor rendszerének fenntartásához a 2011 és 2023 közötti időszakban – erre jutott a Korrupciókutató Központ Budapest (CRCB) elemzése.

hvg.hu összefoglalója szerint a szakértők csak 13, egyértelműen szoros NER-kötődésű nagyvállalkozó támogatásait figyelték. Összesen 340 ezer közbeszerzési szerződést dolgoztak fel – vagyis a fenti összegek csak az uniós támogatást magukban foglaló közbeszerzéseken, kleptokratikus járadék (vagy kleptokratikus felár) formájában elveszett pénzt jelentik.

Szűkítette a megfigyelés körét az is, hogy csak az olyan közbeszerzéseket vették figyelembe, amelyeken egyetlen szereplő indult, tehát nem volt verseny, így magas korrupciós kockázatúnak tekinthetők.

Az egyik érintett, Mészáros Lőrinc
Az egyik érintett, Mészáros Lőrinc
Fotó: Mészáros Csoport

A fenti összegek így rendkívül konzervatív becslést jelent arra, hogy az uniós adófizetők milyen mértékben finanszírozták a NER-közeli nagyvállalkozói kört, illetve a NER-kleptokráciát.

Az elemzés során figyelembe vett nagyvállalkozók közé tartozik Orbán gyermekkori barátja, Mészáros Lőrinc; egykori kollégiumi szobatársa, Simicska Lajos; közeli szövetségese, Garancsi István; a veje, Tiborcz István; valamint Szíjj László, aki személyes kapcsolatban áll Orbánnal.

Az elemzés kiemeli, hogy 2005 és 2010 között a tizenhárom kulcsszereplő összesen csupán 451 millió euró nettó értékű uniós közbeszerzési szerződést nyert el, amely az ilyen szerződések teljes nettó értékének mindössze 1,4 százaléka volt.

Jelentősen kedvezőbb helyzetbe kerültek Orbán hatalomra jutása után: 2011 és 2023 között összesen 1312 darab, 12,2 milliárd euró értékű EU-finanszírozott szerződést nyertek el, ami az uniós forrásból finanszírozott szerződések teljes értékének 14,2 százalékát tette ki ebben az időszakban.

Nehéz megmondani, hogy egy közbeszerzés esetében mekkora lehet a kleptokratikus felár, vagyis mennyivel drágább egy megrendelés annál, mint ha a tendert piaci körülmények között bonyolították volna le. A kutatók szerint arra lehet következtetni, hogy ez a fajta túlárazás akár a 40 százalékot is elérheti, de valószínűleg legalább 20 százalékos.

A NER-vállalkozók természetesen nemcsak olyan közbeszerzéseken indultak, amelyekben uniós pénz volt, hanem tisztán hazai finanszírozású tendereken is. Az elemzés szerint a hazai forrású kleptokratikus veszteség nagyjából duplája az uniós forrásokat ért veszteségnek.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!