A hvg360 interjút készített Marsai Viktorral, a Migrációkutató Intézet igazgatójával, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Nemzetközi Kapcsolatok és Diplomácia Tanszék docensével azzal kapcsolatban, hogy Franciaország és az Egyesült Államok kivonulása után mire számíthat a Magyar Honvédség missziója Csádban.
Az arra vonatkozó kérdésre, hogy hogyan fajulhatott a francia kivonulásig a helyzet, miközben néhány hónapja csupán a csádiak alkupozíciónak javításaként értelmezték a szakértők, hogy az ország elnöke, Mahamat Déby a kapcsolatok diverzifikálására törekszik, a szakember úgy fogalmazott, hogy elnök rezonál a közvéleményre. Mint mondta, az ellenzék legfontosabb kampánytémája az volt, hogy ki kell tenni a franciákat, akik az ő narratívájuk szerint csak azért vannak náluk, hogy a Déby-klán hatalmát fenntartsák. Hozzátette, személy szerint meglepte, hogy Déby idáig elment, azt viszont nem tudni, hogy ez átgondolt stratégia, vagy a kapkodás jele.
Marsai Viktor szerint megoszlanak a vélemények arról, hogy a franciák mennyire folytattak intenzív katonai műveleteket Csádban a felkelőkkel szemben: sok kritika érte őket, hogy a műveleti tempó nem volt elég gyors. Emlékeztetett, mikor októberben a Boko Haram megtámadott egy csádi katonai bázist, felmerült a kérdés, hogy a franciák miért nem léptek, szerinte elképzelhető, a csádiak nem akarták, hogy a közvélemény szemében úgy tűnjön: a franciák védik az országot. Szavai szerint a francia képesség ott voltak, például mikor közel egy éve egy segélyszervezet lengyel orvosát rabolták el Dél-Csádban, a franciák három nap alatt kiszabadították. Kiemelte, a kivonuló franciáknak komoly műveleti képességeik voltak, ezek ki fognak esni.
Milyen hatással lesz ez a magyarok helyzetére?
A portál arra vonatkozó kérdésére, hogy milyen hatása lesz a Magyar Honvédség csádi műveletére az, hogy a francia haderő képességeire bizonyos mértékben – a hírszerzésben, a felderítésben – a magyar egységek is hagyatkozhattak volna, a szakember elmondta, hogy mindez növeli a kockázati tényezőt. Kijelentette,
ha ott van ezer – vagy a nigeri átcsoportosítás után lehet, hogy kétezer – francia katona, bármi történik a magyarokkal, még akkor is a segítségükre sietnek, ha ez nem koalíciós művelet. Ez a biztosíték most elvész.