6p

Ígéretéhez híven nem terjesztett elő főpolgármester-helyettesi posztra senkit Karácsony Gergely a Fővárosi Közgyűlés pénteki alakuló ülésén. A képviselők elnapolták a Szervezeti és Működési Szabályzat elfogadását is, e kérdésben a Kormányhivatal álláspontját kérik ki. A szakbizottságok viszont megalakultak.

A júniusban megválasztott képviselők eskütételével megalakult az új Fővárosi Közgyűlés péntek délelőtt. Az új összetételű Fővárosi Közgyűlést a főpolgármester, Karácsony Gergely és 32, a fővárosi listáról mandátumot szerzett képviselő alkotja.

A testületben tíz-tíz képviselője van a Fidesz–KDNP-nek és a Tisza Pártnak, a Demokratikus Koalíciónak három, a Magyar Kétfarkú Kutya Pártnak három, a Vitézy Dáviddal Budapestért–LMP-Zöldeknek szintén három, a Párbeszéd-Zöldeknek kettő, az MSZP-nek egy.

A Városháza bejáratánál néhány tüntető molinókkal várta az érkezőket, elsősorban a lakhatásra hívják fel a figyelmet, egyikükön a Második Reformkor pólója volt.

Elsőként a főpolgármester tett esküt, majd őt követték a képviselők. A hallgatóság soraiban megjelent Magyar Péter is.

Karácsony Gergely esküt tesz 2024. október 4-én
Karácsony Gergely esküt tesz 2024. október 4-én
Fotó: MTI / Koszticsák Szilárd

Karácsony Gergely az eskütételeket követően mondott beszédében kiemelte: Budapesten nem az egyik vagy a másik politikai oldal van hatalmon, hanem a budapestiek. Budapest nagyszerűsége a sokszínűségében rejlik – hangsúlyozta. A főpolgármester arról beszélt, hogy a felelősséget eltérő mennyiségben porciózták a budapestiek, a legnagyobb felelősség az övé, ennek kötelessége eleget tenni, és egymás kötelességének teljesítését is segíteni kell. Úgy vélte, a város kormányzása új hozzáállást igényel tőlük, nemcsak azt kell elmondaniuk, hogy mit szeretnének, hanem azt is, hogy hogyan, miből.

A fideszes Szentkirályi Alexandra későn nyújtott be javaslatokat a Közgyűléshez. A főpolgármester előterjesztésére viszont a plénum úgy szavazott, hogy napirendre vették a Fidesz frakcióvezetőjének javaslatait is.

Ordas Eszter, a Tisza Párt frakcióvezetője arról beszélt, új időszámítás kezdődött, és ők tettre készek, biztos benne, hogy közösen építhetnek egy virágzó Budapestet. Emlékeztetett, ők újak Közgyűlésben és a politikában is. „Közszolgálatra vállalkoztunk” – mondta Ordas, hozzátéve: arra ösztönzik a helyi közösségeket, hogy napi gyakorlat legyen a közös problémamegoldás. Ügyek mentén, konstruktívan, ám kritikusan kívánnak együtt dolgozni.

Szentkirályi Alexandra rámutatott: még soha nem fordult elő olyan, hogy nem sikerült megállapodni a főpolgármester-helyettesekről. Azt mondta, a Fidesz azért fog dolgozni, hogy ne a sötét, hátsó szobákban dőljön el, mi lesz a budapestiek sorsa.

Egyelőre nem lesz főpolgármester-helyettes Vitézy Dávidból

Vitézy Dávid arra emlékeztetett, ő maga is, de Karácsony Gergely is több szavazatot kapott, mint bármely más főpolgármester-jelölt korábban. Közölte, frakciójuk a Fővárosi Közmunkák Tanácsa legendás alelnöke után Podmaniczky Mozgalom néven fognak dolgozni. Kiemelte, bár a főpolgármester megnyerte a választást, „de összességében többen szavaztak a változásra, a dolgok nem mehetnek tovább úgy, mint eddig”. Azt is hangsúlyozta, hogy főleg a főváros külső kerületeiből üzenték meg, változás kell Budapesten.

Barabás Richárd párbeszédes képviselő azt mondta, hogy a Fővárosi Közgyűlés ma Magyarország legmagasabb, érdemi munkát végző, demokratikus testülete. A Párbeszéd-Zöldek célja, hogy végrehajtsa Karácsony Gergely programját, szolidáris, zöld, szabad Budapestet szeretnének – mondta.

Szaniszló Sándor, a DK frakcióvezetője kiemelte, minden partnerrel együtt tudnak és szeretnének működni, akik a közjót szolgálják. Úgy fogalmazott, a közgyűlés egy „közéleti labor”, mert itt van minden párt, amely 2026-ban érdemben tud a kormányváltásért dolgozni. Szentkirályi Alexandrának azt tanácsolta, menjen el a kormányhoz, és fejezzék be a főváros évek óta tartó kivéreztetését.

Döme Zsuzsanna, a Kutyapárt társelnöke reményét fejezte ki, hogy az előtte felszólalók szavai nem csak ígéretek maradnak. „Legyen minden jó!” – mondta Döme.

A következő napirend pont a Szervezeti és Működési Szabályzat (szmsz) volt. A Fidesz javaslata az volt, hogy 5 helyett csak 2 bizottság legyen, ami 214 millió forintos megtakarítást jelentene a városnak, emellett legyen Budapestinfó és antikorrupciós kutatószoba is. Karácsony Gergely a bizottságok számának csökkentésével egyetértett, azt viszont nem tartotta életszerűnek, hogy szmsz-be foglalják a Budapestinft. Az antikorrupciós szobákat technikai kérdésnek tartja, amit ígérete szerint meg fognak oldani.

Vitézy Dávid kudarcként értékelte, hogy a főpolgármester nem tudott javaslatot tenni helyettesre. Mint mondta, közös felelősségük a törvényes működés biztosítása, de a főpolgármesteré a jelölés joga. Vitézy megköszönte az állatvédelmi központra vonatkozó javaslatának befogadását, de azt is kérte, hogy a közgyűlés kapjon lehetőséget a Budapesti Lakógyűlésen feltett kérdéseknél a beleszólásba. Azt is javasolta, hogy a döntés jogát a fő munkáltatói kérdésekben kapja vissza a közgyűlés. A Podmaniczky Mozgalom vezetője a Budapestinfóról úgy vélekedett, kell egy rendszeres nyilvánosság, ahol a városvezetés a sajtó elé áll.

Az szmsz-ről szóló szavazást azonban elnapolták, mondván, kikérik a Kormányhivatal álláspontját. Baranyi Krisztina szerint a főpolgármester-helyettes hiánya mellett már az szmsz meg nem szavazása is jogellenessé teszi a működést. Vitézy Dávid úgy látja, ha egyeztetésre használták volna az elmúlt hónapokat, akkor akár most dönteni is tudnának. Úgy látja, hogy nem tartalmi vita zajlik, hanem a főpolgármester jogi vitát folytat a saját jogköreiről.

A bizottságokról szóló napirendi pontban Szentkirályi Alexandra fenntartotta azt a felvetését, hogy elég lenne belőlük kettő, amivel minden munkát el lehetne végezni. Felvetődött viszont, hogy épp a törvény által előírt bizottság nem jönne létre. A bizottsági tagokat és a tanácsnokokat a közgyűlés egyhangúlag választotta meg.

Az esélyegyenlőségért és az akadálymentesítésért felelős tanácsnok a Bovier György (Tisza Párt) lett.

A bizottsági elnökök:

  • Klímavédelmi, Közlekedési és Városfejlesztési Bizottság: Vitézy Dávid (Podmaniczky Mozgalom),
  • Emberi Erőforrások Bizottsága: Keszthelyi Dorottya (DK–Párbeszéd–MSZP)
  • Pénzügyi És Közbeszerzési Bizottság: Baranyi Krisztina (Kutyapárt)
  • Tulajdonosi Bizottság: Orbán Árpád (Tisza Párt).

Szentkirályi üdvözölte, hogy öt helyett csak négy bizottságot hoztak létre.

(MTI Index, 24)

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!