Szerződésmódosítást kellett eszközölni a Kárpát-medencei Lovas Akadémia építési beruházását illetően, mert kiderült: előre nem látható pótmunkákat is el kell végezni. A pótmunkánként megrendelendő háztartási méretű kiserőművet meghaladó méretű napelemes rendszer engedélyezési feladatainak lebonyolítása, valamint a kiegészítő építési-szerelési munkák elvégzésének időigénye miatt még a teljesítési határidőt is módosítani kellett.
Így a kisvárdai lovasakadémia és lórehabilitációs központ I. ütemének kialakításához kapcsolódó kivitelezési munkák értéke nettó 1,8 milliárd forintról 1,9 milliárd forintra nőtt, és a szerződésben előírt kivitelezési munkák teljesítési határideje a munkaterület átadásától számított 17 hónapra tolódott ki – áll az európai uniós közbeszerzési értesítőben.
A teljesítés időpontja a sikeres műszaki átadás-átvétel megkezdésének napja – amiből továbbra sem derül ki, hogy a régóta csúszó beruházás mikor is készül el.
A beruházást egyébként sokáig úgy emlegették, hogy termálvíz is lesz, később derült ki, hogy minden lesz, csak termálvíz nem.
Korábban lapunk írta meg azt is, hogy a kisvárdai létesítmény megvalósulása 2017 végén kapott költségvetési forrást, a kedvezményezett pedig sokáig a sportágért felelős szakszövetség, a Magyar Lovassport Szövetség volt. Másfél évvel később aztán a támogatás kedvezményezettjeként egy magánalapítányhoz tartozó céget, a Kárpát-medencei Lovas Akadémia Kft.-t jelölte ki a kormány. E vállalkozást alig egy évvel a rendelet megjelenése előtt alapította a Földkelte Kulturális és Környezetvédelmi Egyesület Kft., mely ügyvezetője az a Juhász Péter lett, aki egyben az alapító alapítvány elnöke is.
A beruházással a következőket alakítják ki:
- lovarda és lórehabilitációs központ
- fedeles versenypálya és a hozzá tartozó melegítőpálya, valamint nézői tribün
- fedett szín, mely a lovarda technológiai kiszolgálását biztosítja
- zárt trágyagyűjtő, így a bűzhatás elenyésző lesz a tervezők szerint
- 4 darab oktatóterem és az ezeket kiszolgáló helyiségek
- 2 apartman épület, egyenként 2-2 apartmanegységgel, ezek az odalátogató vendéglovasok elhelyezését biztosítják majd
- étterem egy 300 adagos konyhával a látogatók/nézők kiszolgálására
- 61 férőhelyes parkoló
- személyzeti és látogatói vizesblokk
- takarítószer tárolóhelyiség.
A lovak rehabilitációjához háromféle eszközt fognak alkalmazni:
- a vizes kezelésekhez szükséges hores-trainer spa
- a száraz kezelésekhez szükséges horse-trainer relax
- és egy horse-trainer sun, ami a vizes kezelések utáni lehetőséget biztosítja.
Lóközpont nélküli lovas pályázat
Egyébként az állam más úton-módon is sok közpénzt áldoz a lovakra.
Még kész sincs a lówellness, de tavaly ősszel már meg is jelent a Nemzetpolitikai Államtitkárság által indított Kárpát-medencei Lovas Program első nyílt pályázati felhívása.
A program célja az egészséges életmód és a rendszeres sport ösztönzése mellett a hagyományőrzés, a lovas hagyományok ápolása és a nemzeti identitástudat erősítése a Kárpát-medencében.
Ahogy a Bethlen Gábor Alapítvány honlapján írják: a mintát az Erdélyi Lovas Program adta, amely keretében 2022-ben 75 erdélyi lovas szervezetnek nyújtottak támogatást. Ennek kiterjesztéseként jelentették be 2023 júliusában a Kárpát-medencei Lovas Program indulását, hogy „a teljes Kárpát-medencére kiterjedő program szintjén támogassák a lovas egyesületeket, valamint elősegítsék a lovas kultúra, lovas hagyományőrzés minél szélesebb körben történő megismertetését, népszerűsítését, különösen a gyerekek és a fiatalok körében”.
A pályázat teljes támogatási keretösszege 400 millió forint volt, amit 2023. november 1. és 2024. október 31. között lehet felhasználni.
Az igényelhető támogatás mértéke 1-7 millió forint volt, a támogatás vissza nem térítendő. A nyertesek között van például a zabolai Roy Chowdhury-Mikes Alapítvány is.
Zabola az az erdélyi falu, ahol a Novák Katalintól elnöki kegyelmet kapó K. Endre felnőtt, édesanyja még most is ott él. Ahogy arról korábban a 444.hu írt, tavaly a Novák család a zabolai Mikes grófi kastélyban szállt meg több napra. Az épületet a magyar állam bőkezű támogatásával újították fel és alakították át kastélyszállóvá. Arról már az Átlátszó írt 2019-ben, hogy „közelíti az egymilliárd forintot az az összeg, amit a Bethlen Gábor Alap (BGA) nemzetpolitikai támogatásaiból kap Lévai Anikó erdélyi arisztokrata barátainak alapítványa”, a Roy-Chowdhury-Mikes Alapítvány.