A Spirit FM Több-kevesebb című műsorában bemutatott kutatás szerint a magyarok többsége 500 ezer és 5 millió forint közötti összegért hajlandó lenne visszaélést elkövetni munkahelyén, vagyis lényegében megvesztegethetőnek tekinti magát. A műsorban megszólaló Dr. Ragány Zoltán ügyvéd is megdöbbentőnek nevezte ezt az eredményt, hiszen szerinte ez azt mutatja, hogy a bűncselekmények elkövetésének pszichológiai küszöbe alacsonyabb, mint korábban feltételezték.
Fotó: Depositphotos
A műsorban Ragány kifejtette, hogy a korrupció nem korlátozódik egy adott társadalmi rétegre. Szerinte az eltérő lehetőségek határozzák meg, hogy ki milyen módon követ el bűncselekményt: míg az egyik réteg kisebb lopásokat követ el a megélhetésért, a másik intellektuálisabb, összetettebb visszaélésekhez folyamodik.
Viszonylag sokan készek rá
A kutatás szerint a magyarok 48 százaléka úgy véli, hogy a gazdasági bűncselekmények gyakoriak a hazai cégeknél. Az adócsalást sokan „bocsánatos bűnnek” tartják, míg a bolti lopást szigorúan elítélik. A műsorban elhangzottak szerint ez a jelenség történelmi gyökerekre vezethető vissza, és a társadalomban mélyen gyökerező kettős mércét tükrözi — foglalja össze az ATV:
A kutatás egy másik megdöbbentő megállapítása, hogy sokan tisztában vannak azzal, hogy a korrupció börtönbüntetéssel jár, mégis hajlandók lennének elkövetni azt. A válaszadók jelentős része tisztában volt azzal, hogy egy 5 millió forintos megvesztegetés egytől öt évig terjedő szabadságvesztést vonhat maga után. Ez felveti a kérdést: a jogkövetés valóban erkölcsi alapú döntés, vagy inkább az adott anyagi helyzettől függ?