Az Európai Bizottság úgy határozott, hogy felszólító levél útján kötelezettségszegési eljárást indít Magyarország ellen a hulladék-keretirányelv nem megfelelő átültetése miatt, derül ki a testület közleményéből, amelyet a 444.hu szemlézett.
A Bizottság megállapította, hogy a hulladék-keretirányelv több rendelkezésének megfelelő alkalmazása nem történt meg. Ezek közé tartozik azoknak a kritériumoknak a meghatározása, amelyek alapján egyes hulladékok termékként vagy másodlagos nyersanyagként értelmezhetők (a hulladékstátusz megszűnésére vonatkozó kritériumok). Továbbá, a kiterjesztett gyártói felelősségi rendszer célkitűzéseinek nemzeti szinten történő meghatározása sem felel meg az uniós előírásoknak, ahogyan a pénzügyi hozzájárulások közzétételére és a hasznosítási műveletek felülvizsgálatára vonatkozó követelmények sem.
Magyarország nem tett lépéseket az otthoni komposztálás ösztönzésére sem.
A hulladéklerakókról szóló irányelv tekintetében a Bizottság azt kifogásolja, hogy az elkülönítve gyűjtött, újrahasznosításra előkészített hulladék lerakóba kerülhet, ami szintén nem felel meg az előírásoknak. A testület felszólító levelet küldött Magyarországnak, amelynek két hónapja van a válaszadásra és a hiányosságok orvoslására. Ha ez nem történik meg, a Bizottság indokolással ellátott véleményt adhat ki.
A megújulóenergia-irányelv teljes körű átültetésének hiánya miatt Magyarország mellett más tagállamok, így Írország, Spanyolország és Franciaország is figyelmeztetésben részesültek. 2021-ben már küldtek felszólító levelet az érintett országoknak, de az átültetés továbbra sem történt meg maradéktalanul. A Bizottság ezért kiegészítő indokolással ellátott véleményt küldött a négy tagállamnak, amelyben részletezi a bioüzemanyagok, folyékony bio-energiahordozók és biomassza fenntarthatósági és üvegházhatásúgáz-kibocsátás-megtakarítási kritériumaival kapcsolatos hiányosságokat.