5p

Elmossa az árrésstopot a recesszió?
Mekkora sebeket ejt rajtunk Donald Trump vámháborúja?

Online Klasszis Klub élőben Jaksity Györggyel!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a neves közgazdászt!

2025. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A pápaválasztás szigorúan szabályozott, évszázados hagyományokra épül. Hogyan zajlik a konklávé és ki lehet a húsvéthétfőn elhunyt Ferenc pápa utódja?

Amikor egy pápa meghal vagy hivatalosan lemond, megkezdődik az úgynevezett „sede vacante”, vagyis „üres szék” időszaka. Ebben az időszakban a pápa hivatalának betöltése szünetel, az egyház vezetése átmenetileg a Bíborosi Kollégium kezébe kerül. A mindennapi ügyeket a camerlengo (pápai kamarás) intézi, de csak az alapvető, halaszthatatlan ügyekben dönthet, jelentős változtatásokat nem hajthat végre – írja a Reuters összefoglalója. (A camerlengo jelenleg Kevin Farrell bíboros, ír származású amerikai római katolikus pap.)

A pápa halála vagy lemondása után a Bíborosi Kollégium veszi át az egyház irányítását. A kollégium fő feladata, hogy megszervezze az új pápa megválasztását. A camerlengo feladata a pápa halálának hivatalos megállapítása és bejelentése, valamint az egyház vagyonának és iratainak védelme ebben az átmeneti időszakban.

Ferenc pápa megölel egy fiatal önkéntest a 37. Ifjúsági Világnapon a portugáliai Lisszabonban 2023. augusztusában.
Ferenc pápa megölel egy fiatal önkéntest a 37. Ifjúsági Világnapon a portugáliai Lisszabonban 2023. augusztusában.
Fotó: Vatican Media

Hamarosan érkeznek a bíborosok Rómába

A pápa halála után a bíborosok összegyűlnek Rómában. A világ minden tájáról érkeznek a fővárosba, hogy részt vegyenek a pápaválasztásban. Azok a bíborosok jogosultak szavazni, akik a konklávé kezdetéig nem töltötték be a 80. életévüket. A cikk hangsúlyozza, hogy a bíborosoknak legkésőbb 15-20 napon belül meg kell kezdeniük a választási folyamatot. Az Al-Jazeera összefoglalója arra emlékeztet: a konklávéban szavazásra jogosult 138 bíborosból összesen 110-et nevezett ki Ferenc pápa. Ez a csoport sokkal sokszínűbb, mint a korábbi választók, nagyobb arányban képviseltetik magukat Ázsiából, Afrikából és Latin-Amerikából, ami tükrözi Ferenc célját, hogy tükrözze az egyház globális hatókörét. A legfiatalabb pápaválasztó bíboros mindössze 45 éves, egy Ausztráliában élő ukrán pap.

Kik a legesélyesebb jelöltek az utódlásra?

Ennek következtében fennáll a lehetősége annak, hogy évszázadok óta először a következő pápa Afrikából vagy Ázsiából, vagy más, az egyház vezetésében hagyományosan alulreprezentált régióból érkezik. Az afrikai bíborosok közül szóba kerülhet a ghánai Peter Turkson, az Igazságosság és Béke Pápai Tanácsának korábbi vezetője, valamint a Kongói Demokratikus Köztársaságból Fridolin Ambongo, Kinshasa érseke. Mindketten elkötelezett konzervatívok, akik országukban a béke hangos szószólói voltak.

Egy másik erős jelölt Luis Tagle Fülöp-szigeteki bíboros, Manila korábbi érseke. Ferenc pápához hasonlóan Tagle is a társadalmi igazságosságot és a szegényekkel való törődést hangsúlyozza.

Erdő Péter magyar bíborost vezető konzervatív jelöltnek tartják, aki hídként szolgálhat a keleti keresztények felé. Az esztergom-budapesti érsek tradicionalista, aki az ortodox keresztények felé való közeledést szorgalmazza, hangsúlyozva az egyházak közötti egység „égető szükségességét”.

Szintén a szóba jöhet van Pietro Parolin bíboros, a Szentszék államtitkára, akinek legfőbb diplomáciai szerepe biztosítja, hogy jól ismerik a bíborosok.

A lehetséges jelöltek közé tartozik az olasz Matteo Zuppi, Bologna érseke és a máltai Mario Grech, a püspöki szinódus főtitkára is.

Kétharmados többség után jöhet a fehér füst

A pápaválasztó konklávét a Vatikánban, a híres Sixtus-kápolnában tartják. A bíborosokat teljesen elzárják a külvilágtól: nem használhatnak telefont, internetet vagy bármilyen kommunikációs eszközt, hogy semmilyen külső befolyás ne érhesse őket. A cikk megemlíti, hogy a szigorú titoktartás és elszigeteltség célja a tiszta, befolyásmentes döntéshozatal biztosítása.

A választás titkos szavazással zajlik. Minden bíboros egy papírlapra írja fel a választott személy nevét, majd a szavazólapot az oltárra helyezett kehelybe dobja. Egy pápa megválasztásához kétharmados többség szükséges. Ha a szavazás eredménytelen, újabb fordulókat tartanak, naponta akár többet is.

A szavazás után a szavazólapokat elégetik. Ha nem születik döntés, a szavazólapokhoz vegyi anyagokat kevernek, így fekete füst száll fel a Sixtus-kápolna kéményéből – ez jelzi a világnak, hogy még nincs új pápa. Ha sikerül megválasztani az új pápát, fehér füst száll fel, amely a világ minden tájára eljutó egyértelmű jelzés: megszületett a döntés.

Amikor egy bíborost megválasztanak, először megkérdezik tőle, elfogadja-e a pápai tisztséget. Ha igen, kiválaszthatja a pápai nevét. Ezután fehér reverendát ölt, majd a Szent Péter-bazilika erkélyén bemutatják őt a világnak a híres „Habemus Papam” („Van pápánk”) bejelentéssel.

A Reuters cikke kitér arra, hogy bár a pápaválasztás szabályai évszázadok óta változatlanok, a folyamatot mindig befolyásolják a kor aktuális egyházi és világi viszonyai, valamint a bíborosok közötti háttéralkuk. A cikk hangsúlyozza, hogy a világ figyelme ilyenkor a Vatikánra irányul, hiszen a katolikus egyház vezetőjének személye nemcsak vallási, hanem politikai és társadalmi szempontból is kiemelt jelentőségű.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!