3p

Karsai Dániel alkotmányjogász, emberi jogi aktivista 47 éves volt.

„Dani ma este elment. Több mint 3 éven át hősiesen, méltósággal küzdött a legyőzhetetlen ellenséggel az ALSsel.Mindig velem, velünk leszel, Bro’.Imádlak!”

– ezekkel a szavakkal búcsúzott szombat ste a Facebookon testvérétől, Dr. Karsai Dániel alkotmányjogásztól testvére, Karsai Péter.

Karsai Dániel 47 évesen hunyt el. Az alkotmányjogásznál 2022 augusztusában diagnosztizálták a gyógyíthatatlan amiotrófiás laterálszklerózis (ALS) nevű betegséget, amely az izmokat mozgató idegsejtek elsorvadása miatt teljes bénuláshoz vezet.


Karsai Dániel 2023-ban szólalt meg a nyilvánosság előtt betegségéről, majd az Emberi Jogok Európai Bíróságához fordult, hogy elérje az aktív eutanázia magyarországi engedélyezését. Az alkotmányjogász azért küzdött, hogy a hozzá hasonló helyzetben lévők megkapják a jogot arra, hogy méltósággal fejezhessék be az életüket. A magyar jogszabályok jeleneg nem teszik lehetővé az aktív eutanáziát.

Karsai Dániel 47 éves korában hunyt el
Karsai Dániel 47 éves korában hunyt el
Fotó: Karsai Dániel / Facebook


Az Emberi Jogok Európai Bírósága júniusban elutasította Karsai Dániel kérelmét arra hivatkozva, hogy az eutanázia érzékeny problémájának megoldása nemzeti hatáskör. Az alkotmányjogász augusztusban, az eredeti beadvány benyújtása után egy évvel küldte el fellebbezését Strasbourgba, hogy így érje el az életvégi döntésekhez való jogok kibővítését Magyarországon. Az Infostart cikke szerint az Emberi Jogok Európai Bírósága szeptember elején indoklás nélkül elutasította Karsai Dániel fellebbezését, amivel jogerősen kimondta, hogy a magyar állam nem sérti az alkotmányjogász emberi jogait azzal, hogy nem teszi számára lehetővé az aktív eutanáziát.

Karsai Dániel középiskolai tanulmányait 1991 és 1995 között a Berzsenyi Dániel Gimnáziumban folytatta.Az ELTE Jogi Karát 2001-ben végezte el; egyetemi tanulmányai után az Alkotmánybíróságon helyezkedett el. Ezt követően az Igazságügyi Minisztérium Közjogi Kodifikációs Főosztályán dolgozott; ekkor kapott lehetőséget arra, hogy egy szakmai gyakorlat keretében megismerje a strasbourgi Emberi Jogok Európai Bíróságának (EJEB) működését. Strasbourgban állást ajánlottak a fiatal jogásznak, ezt követően négy évig dolgozott Franciaországban; több mint ezer angol és francia nyelvű EJEB-határozattervezet elkészítésében vett részt.

2009-ben hazatért, és egy nemzetközi ügyvédi iroda munkatársaként folytatta jogi pályafutását. 2011-ben önálló ügyvédi irodát alapított. Ügyvédként több mint ezer ügyfelet képviselt az Emberi Jogok Európai Bírósága és az Alkotmánybíróság előtt. 

 

 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!