Eredetileg április 3-ig várta a Védelmi Beszerzési Ügynökség (VBÜ) a pályázókat különböző eljárási eseményekkel kapcsolatos eszközök beszállítóinak ajánlatát, ám most április 14-ig meghosszabbították a határidőt a kétéves megbízásokra. Hogy miért van szükség a beszerzésekre, azt a Belügyminisztériumtól, illetve a VBÜ-től is megkérdeztük. Válaszaikkal bővítjük cikkünket.
A közjogi intézmény számára, a kézbilincsekre kiírt pályázat a következő eszközökre és a következő darabszámra szól 800 millió forint értékben:
- Rögzíthető állású 1 lánctagos acél bilincsek – 3 730 darab (80 millió forint)
- Alumínium bilincsek – 2 917 darab (140 millió forint)
- Zsanéros bilincsek – 3 633 darab (120 millió forint)
- Patentzáras bilincsek – 2 511 darab (120 millió forint)
- Két láncszemes fém bilincsek – 6 624 darab (160 millió forint)
- Műanyag, egyhurkos kialakítású bilincsek – 26 350 darab (20 millió forint)
- Műanyag, dupla kialakítású bilincsek – 9 849 darab (30 millió forint)
- ASP Tri-Fold egyszer használatos műanyag bilincsek – 5 270 darab (20 millió forint)
- Testbilincs (öv+bilincsek) – 135 darab (30 millió forint)
- Nagy méretű „oversized” 2 láncszemes bilincs – 4 034 darab (80 millió forint)
Fotó: Depositphotos
Az összesen 65 053 darab bilincsre külön-külön keretszerződéseket akarnak kötni, és az ajánlattevő cégnek haditechnikai tevékenységi engedéllyel kell rendelkeznie.
A pályázat kiírásában arra hívják fel a figyelmet, hogy nem egy mennyiségben szeretnék a kizárólag vadonatúj eszközök leszállítását, hanem folyamatosan, hogy mindig legyen „utánpótlás”. És ha az ügynökség két év alatt a keretösszeget még nem merítette ki, a keretmegállapodást meghosszabbíthatja annak kimerítéséig, de legfeljebb az eredeti határidő lejártától számított további 12 hónappal.
A rendőrségi botokra kiírt közbeszerzést szintén meghosszabbították. Ezek a felszerelések a következő tervezett darabszámra szólnak, szintén kétéves keretszerződésre, összesen 200 millió forintért:
- Általános gumibot – 1 261 darab (8 millió forint)
- Hosszított gumibot – 148 darab (8 millió forint)
- Hosszított gumibot könnyített változata – 1 061 darab (8 millió forint)
- Gumibot és tonfa tartó gyűrű – 2 481 darab (4 millió forint)
- Lovas rendőrbot és lovas rendőrbot hordtok – 139 darab (9 millió forint)
- Polipropilén tonfa – 1031 darab (9 millió forint)
- Polikarbonát tonfa – 1079 darab (18 millió forint)
- Alumínium tonfa összetolható/teleszkópos – 101 darab (6 millió forint)
- Taktikai tonfa tartó – 576 darab (8 millió forint)
- Taktikai bot 1, szivacs markolattal – 234 darab (25 millió forint)
- Taktikai bot 2, gumi markolattal – 437 darab (10 millió forint)
- Taktikai bot 3, gumi markolattal – 189 darab (25 millió forint)
- Taktikai bot tartó – 546 darab (15 millió forint)
- G-901 típusú járőr gumibot, vagy azzal egyenértékű – 2 068 darab (11 millió forint)
- BRA (TR 24/59) típusú többcélú rendőrbot (tonfa) – 916 darab (8 millió forint)
- Rendszeresített hosszított rendőrségi gumibot – 148 darab (8 millió forint)
- Új általános gumibot – 2 980 darab (20 millió forint)
Azaz összesen 15 395 rendőrségi botot akar beszerezni a Belügyminisztériumnak a Védelmi Beszerzési Ügynökség.
Hogy miért hosszabbították meg az ajánlattételi határidőt, azt az új kiírás nem részletezi, de minden bizonnyal az ajánlattevők nem elégséges száma lehet az oka.
Decemberben váltották le a vezérigazgatót
Utoljára azzal került be a sajtóba Védelmi Beszerzési Ügynökség, hogy 2053-ig titkosították az intézetet ért hekkertámadásról tartott bizottsági ülés dokumentumát. Az ügy előzménye, hogy az Inc. Ransomware csoportja egy ötödik generációs zsarolóvírussal támadta meg a magyar Védelmi Beszerzési Ügynökség szervereit.
A Magyar Hang akkor felkereste a hekkercsoport oldalát, cikkükben azt írták: 5 millió dollárt kérnek a magyar állami hatóságtól, ennek nyomatékosítására pedig már publikáltak több tucat képernyőfelvételt a megszerzett számítógépes könyvtárakról, e-mailekről, könyvelési anyagokról, katonai beszerzési listákról, beruházási tervekről és az ország katonai képességeit taglaló – nem nyilvános – anyagokról.
A támadás a nyilvánosságra hozott képernyőmentések adatai szerint októberben történhetett, amit alátámaszthat a magyar katonai hivatal oldalán egy üzemzavarról szóló hír is.
Az incidensről a lapnak egy névtelenséget kérő szakértő úgy nyilatkozott, hogy: „A nyilvánosságra került katonai beszerzésekből bárki fontos következtetéseket tud levonni arról, hány katonánk szolgál, milyen eszközeink vannak, miket tervezünk megvenni. Ilyen információkért pár évtizeddel ezelőtt kémek haltak meg, most bárki számára szabadon elérhetőek”. A 444 pedig később arról írt, hogy az ellopott fájlokat 1 millió dollárért árulják a zsarolók.
Ezt követően mentették fel a Védelmi Beszerzési Ügynökség Zrt. vezérigazgatóját, Pachner Róbertet. A vezérigazgatói feladatokat a jövőben Simon Attila vezérőrnagy, a Magyar Honvédség tábornoka látja el, aki korábban az N7 Holding Nemzeti Védelmi Ipari Innovációs Zrt. vezérigazgató-helyettesi posztját töltötte be, előtte a különleges műveleti erőknél teljesített szolgálatot.
Frissítés:
A Belügyminisztériumtól arról érdeklődtünk, volt-e már példa arra, hogy ilyen nagy mennyiségben rendőrbotokat és bilincseket vásároljanak, illetve van-e ennek köze ahhoz, hogy a 2026-os választások előtti egy évben járunk? Kérdésünkre az Országos Rendőr-főkapitányság válaszolt. Azt közölték, hogy az érintett közbeszerzés keretszerződésre vonatkozik, vagyis a rendelkezésre álló keretből akkora összeget hív le a rendőrség, amennyi eszközre éppen szüksége van. Hozzátették: a műanyag használat nélkül is amortizálódik, míg egy kényszerítőeszköz akár a kiképzés során is kophat, hosszú távú használata pedig állagromlással jár. A rendőrségen régóta fennálló gyakorlat szerint folyamatosan cserélik ezeket az eszközöket.