Robbanásszerű fejlődése következtében a mesterséges intelligencia (AI) lett az USA-Kína konfliktus egyik központi eleme az elektromos autózás mellett – mondta a Portfolio Future of Finance 2024 konferenciájának nyitóelőadásában Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter. A lap összegzése szerint a tárcavezető egyebek mellett arról beszélt, hogy jó lenne, ha az üzleti élet mellett a politika is ismerné a mesterséges intelligenciát, mert ebben van a jövő, Franciaországban például AI-minisztérium felállításával próbálkoznak, és egymás után emelkednek fel az AI-chipet gyártó vállalatok, az Nvidia után mások is.
Úgy látja, hogy a mesterséges intelligencia legtöbb területén jelentős lemaradásban van az Európai Unió az USA-hoz és a hozzá felzárkózó Kínához képest.
Az AI révén egy személyi asszisztens jön létre a zsebünkben, amelynek hangalapú utasításokat adva jelentősen egyszerűsödik az életünk, ehhez kicsi és nagy teljesítményű chipekre van szükség.
Nagy Márton úgy látja, hogy az AI jelenleg a nagy cégek kiváltsága, a használata még nem épült be a társadalomba. A verseny másik döntő tényezője az lesz, hogy a hatalmas adatbázison és nyelvi modellen alapuló AI-modulokhoz kihez biztosít hozzáférést az USA vagy Kína. Felvethető, hogy az emberi tulajdonságok felvételével mire lesz képes az AI, például hazugságra vagy manipulációra is megtanítja-e az emberiség.