3p

Nemzetközi segítséget kér a Magyar Szakszervezeti Szövetség az európai minimálbér-irányelv átültetésének betartatásához, miután a kormány egyelőre semmibe veszi a kötelezettségét.

A Magyar Szakszervezeti Szövetség (MASZSZ) azután fejtette ki véleményét, miután a témában a Versenyszféra és a Kormány Állandó Konzultációs Fóruma ülésén ezúttal sem történt semmilyen előrelépés. A MASZSZ elnöke az európai háromoldalú szociális csúcskonferencián tartott beszédében felhívta az EU-s vezetők figyelmét a hazai átültetés elmaradásának veszélyeire.

Zlati Róbert Maszsz elnök kénytelen segítséget kérni.
Zlati Róbert Maszsz elnök kénytelen segítséget kérni.
Fotó: Vasutasok Szakszervezete

A MASZSZ elnöke szerint felháborító, hogy az európai minimálbér- irányelv átültetése ügyében úgy tesz a kormány, mintha minden rendben lenne, holott ez egyáltalán nem igaz. Az összegzés – és egyben javaslat –, amit a döntéshozók az átültetés ügyében kész tényként, a kormány elvégzett munkájaként tálalnak, még csak meg sem közelíti az EU-s elvárást. Ahogy azt a szövetség korábban is közölte, tagszervezeteit is felháborította az a minősíthetetlen szakmai tartalom, amelyet a kormány ebben a témában már nem először tesz eléjük.  Annak ellenére, hogy a szakszervezetek időközben valós szakmai javaslatok tucatját küldték el az illetékeseknek, a napokban tartott VKF ülésen a kormányoldal ismét a korábban is élesen kritizált tartalommal készült. A MASZSZ elnöke szerint a dokumentumban továbbra sincs nyoma a VKF ülésein korábban többször – nem csak szakszervezeti oldalról – kifejtett elvárásoknak.

Egészen ironikus, hogy az irányelv célja éppen a munkavállalói és munkáltatói érdekképviseletek hatékony bevonása a folyamatba, ám ennek már most, az első lépésben sem sikerül megfelelni – szögezte le az elnök. A szövetség az újabb kudarcos egyeztetést követően megerősítette: a kormány megtagadja, de legalábbis próbálja ügyesen kikerülni az átültetést, miközben jogi kötelezettsége végrehajtani azt.

A szakszervezetek nemzetközi segítséggel szeretnének megerősödni

A szövetség konkrét, átfogó szakmai javaslatot tett az irányelv bevezetéséhez szükséges alapvető feltételekre. Ezek között, a nemzetközi elvárásnak megfelelően hangsúlyos egyebek között a szakszervezetek megerősítése, jogaik biztosítása, ágazati kollektív szerződések megkötésének ösztönzése, a közbeszerzésekben, állami támogatásokból való részesülés szociális kötöttségének garanciája, a munkaügyi ellenőrzések bővítése is.

Az elnök a napokban Brüsszelben, az Európai Háromoldalú Szociális Csúcson elmondott beszédében hangsúlyozta: a Magyar Szakszervezeti Szövetség célja az uniós intézményekkel együttműködésben Európa szociális arcának megerősítése. Mivel az európai minimálbér-irányelv előírásszerű átültetésének akadályozásával a magyar kormány egyértelművé tette, hogy ebben nem partner, Zlati Róbert a nemzetközi fórumon is kijelentette: „elfogadhatatlan, hogy a tagállami kormányok figyelmen kívül hagyják a szociális kérdésekben elért eredményeket". - Az európai intézményeknek e vívmányok megalkotásán túl az átültetési folyamatban is aktívan részt kell vállalniuk – utalt beszédében a magyar helyzetre az elnök.

A MASZSZ reméli, nemzetközi segítséggel Magyarországon is megkezdődik az érdemi párbeszéd az európai minimálbér-irányelv átültetéséhez szükséges feltételek megteremtéséről.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!