6p

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A miniszterelnök az állami médiának adott interjút. Szóba került az Európai Parlamentben tartott vita, szerinte Ursula von der Leyen és Manfred Weber bejelentették, hogy le akarják váltani a magyar kormányt. 

Orbán Viktor miniszterelnök az állami média részeként működő Kossuth Rádiónak adott interjút. A kormányfő csütörtökön Strasbourgban mutatta be a magyar uniós soros elnökség programját, heves vita alakult ki, erről korábbi cikkünkben részletesen olvashat:

„Van egy programunk, ennek van mélysége, ez egy átgondolt program. (...) Elég színvonalas vitát tudtunk volna rendezni arról, hogy akkor miért van bajban az európai gazdaság? Miért mennek el mellettünk az amerikak meg a kínaiak? Mit kéne megváltoztatni ahhoz, hogy ismét versenyképesek legyünk? Az európai pénzek, az emberek megtakarításai, azok Amerikában kötnek ki a végén, mert az európai gazdaság nem tudja őket megfelelően hasznosítani– mondta a vitáról Orbán Viktor, aki szerint ehhez képest szerinte azok, akik összejöttek „ilyen gőzös állapotban voltak", nem akartak higgadt vitát és „nekünk rontottak.”

„Ha akkor tízen jönnek az emberrel, az a rock'n'roll. Szóval ott a rock'n'roll volt” – mondta a kormányfő.

De mi lehet ennek az oka? Orbán Viktor szerint a magyar egy illedelmes nép, de úgy gondolta, hogy ha „mi továbbra is itten úriembereskedünk, akkor még baleknak néznek bennünket. Tehát úgy döntöttem, hogy nem hagyhatjuk magunkat, bele kellett beállni, nem maradhatunk senkinek az adósai. Azt gondoltam, hogy övék a felelősség azért a helyzetért, amilyen az adjon isten, olyan a fogadj isten. Tehát mindenki megkapta, amit kellett, néhány lángos, tasli, az ott le is esett, és nem kerteltem, elővettem az összes érvemet, tudásomat, meglátásomat, és igyekeztem megvédeni Magyarországot.”


Orbán Viktor a strasbourgi EP-vitán
Orbán Viktor a strasbourgi EP-vitán
Fotó: MTI/Miniszterelnöki Sajtóiroda/Benko Vivien Cher

Orbán Viktor: Dobrev Klárát és Magyar Pétert delegálnák

Orbán Viktor szerint Ursula von der Leyen és Manfred Weber azt jelentették be, hogy meg akarják buktatni a magyar kormányt. 

„A magyar kormány nekik nem jó, és ezt nyíltan megmondták. (...) És azt is megnevezték ők ketten, hogy kikből álljon az új magyar kormány. Hát az európai szocialisták Dobrev Klárát akarják delegálni, hát őt is tolták előre, neki tapsoltak, a Néppárt, meg a Tisza Pártot, Magyar Péterrel. És világossá tették, hogy ez az a koalíció, aminek a szerződése tulajdonképpen, vagy házassága ott meg is történt a szemünk előtt. Celebrált papként, vagy anyakönyvvezetőként von der Leyen, Manfred Weber volt a tanú, és a két érintett fél pedig világosan megmondta, hogy ők készen állnak arra, hogy teljesítsék azt, amit Brüsszel követel” – magyarázta Orbán, aki szerint ez négy dolgot jelent, amit el is fogadtak: be kell szállnunk a háborúba Ukrajna mellett fegyverszállítással, be kell engedni a migrásokat, el kell törölni a családvédelmi, gyermekvédelmi törvényeket, be kell szállni a gazdasági kereskedelmi hidegháborúba.

„Tehát be akart delegálni Brüsszel a leendő magyar kormányba egy szocialistát, meg egy néppártit, akik majd támogatni fogják a legfontosabb brüsszeli célkítőzéseket, amelyek éppen a konfliktusokat okozzák Magyarország és Brüsszel között. Végre a szuverenista magyar politikának. Brüsszel itt a kormányunk lesz. Úgy fogunk kínézni, mint ahogy ezek az urak és hölgyek kínéznek, akiket láthattunk ott a parlamentben” – fogalmazott a kormányfő.

Jön a Demján Sándor Program

A kormányfő korábban többször beszélt „gazdasági programjáról”, a gazdasági semlegességről, ami szerinte 3-6 százalékos gazdasági növekedést eredményez. Erről lapcsoportunk, a Klasszis Média állandó szerzője, Bod Péter Ákos, a Magyar Nemzeti Bank korábbi elnöke írt elemzést nemrégiben:

Orbán Viktor szerint a gazdasági semlegessség hatásait nem fogjuk látni ebben a negyedévben, sőt, még a negyedikben sem, a növekedés ekkor inkább egy-két százalék között lesz.

„De a következő év, 2025 első negyedébben ott óriási lendületet fogunk majd venni. Három nagy beavatkozási pontot jelöltünk meg. Az első a megfizethető lakhatás, most ezzel kell foglalkoznunk, igazából hagyjuk az európai ügyeket, azt lerendeztük, most a saját életünkkel kell foglalkozni. (...) Itt a kollégiumépítéstől kezdve a fiatalok megfizethető lakáshoz jutása, akár a lakásbérlésüknek a támogatása, kész koncepcióink vannak, ezek jól állnak. Támogatni fogjuk továbbra is a Magyar Falu Programban a falusi lakás- és házeépítéseket, az emberek megtakarításait, amelyek fölhalmozódtak, és nem használhatók föl most az olcsó lakhatás megteremtésére, ezeket a bürokratikus akadályokat el fogjuk törölni, hogy ezeket a pénzt a saját belátásuk szerint használhassák föl például a lakások felújítására, tehát lesz egy nagy lakásbumm” – mondta a kormányfő. Ez sem új, korábban az Mfor mutatta be, mit jelenthet a megtakarításoknak az ingatlanpiacra irányítása:

A kormányfő szerint a második dolog az, hogy jól haladnak a tárgyások a szakszervezetekkel, meg tudnak állapodni majd a minimálbérről, a béremelések mértékéről.

„Nem tartom irreálisnak, megismétlen, hogy a célunk az, hogy egymillió forintos átlagkereset legyen Magyarországon, emellé megcsináljuk a munkáshitelt, van diákhitel a tanuló fiataloknak, most a munkásfiataloknak is adunk egy ilyen pályakezdő-életkezdő hitelt, ami nagyjából összeállt” – mondta Orbán Viktor.

A kormányfő megnevezte a harmadik nagy beavatkazási pontot is: ez a kisvállalkozókat érinti, „egy méretnövekedést akarunk elérni”, a program nem hivatalos, munkaneve (mert a kormányfő szerint még semmilyen engedélyt nem kaptak rá) Demján Sándor Program, „ahol tőkét juttatunk, kedvezményes hiiteleket juttatunk, mindenfajta eszközökkel segítjük a kis- és középvállalkozókat abban, hogy nagyságrendet váltsanak, hogy egy lépéssel stabilabbak és nagyobbak legyenek.”

Orbán Viktor azt állította, hogy ezek együtt lendületet adnak a magyar gazdaságnak, ez a 2025 első-második negyedében nagyon világosan látszik majd. De mi kell ahhoz, hogy legyen a beavatkozásokhoz mozgástér? 

„Növekedés kell hozzá. Vannak nagy fejlesztések, azokra vannak mindenfajta fejlesztési hitelek az Európai Fejlesztési Banktól, vagy éppen Kínából, vagy az európai, vagy az ázsiai pénzpiacokról. Az egy finanszírozható, megoldható dolog. Jó beruházásokhoz lehet forrást találni, csak ügyesen kell kijelölni a célokat, és jól kell beosztani a teherbíró képességünket” – magyarázta a miniszterelnök.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!