Vasárnap reggel interjút adott a Orbán Viktor a Kossuth Rádióban. A miniszterelnök a 0,7 százalékos gazdasági zsugorodás okáról azt mondta, más véleménye van, mint ami az általános közvélekedésből kitűnik, mert mindenki az ipar gyenge teljesítményéről beszél, de az iparral nincs semmi baj szerinte, írta meg a Telex.
Orbán Viktor kifejtette, hogy a magyar ipar 2010 óta „hatalmas mennyiségi és minőségi fejlődésen ment át”, és már az elektromos autóiparban is a legmodernebb autókat gyártjuk. „Fantasztikus munkásaink vannak, akik ezeket a gyárakat működtetik” – mondta. Szerinte a probléma nem az ipari teljesítményben rejlik, hanem abban, hogy „kereskedelmi problémánk van”, mivel Magyarország nagyban függ a világpiaci kereslettől.
A jövő évi gazdasági növekedéssel kapcsolatban Orbán optimista: a kormány 3,5 százalékos bővüléssel számol, mivel jövőre indul a BMW-gyár és több nagy akkumulátorgyár is, amelyek „meg fogják húzni a magyar adatokat”. Orbán reméli, hogy eddigre Európa helyzete is javul, és lesz kereslet a magyar termékekre. Ez szerinte megmutatja, miért fontos a „gazdasági semlegesség”, és hozzátette: „ha nem veszik meg a termékeinket nyugaton, akkor vegyék meg keleten”.
A bérkérdés kapcsán a miniszterelnök óvatosságra intette a kormányt, a miniszterelnök szerint a túl magas bérek kényszerítése bezárásokhoz vezethet, ami „a munkásoknak sem lesz jó”. A kormány szerepét inkább abban látja, hogy „adócsökkentéssel segíti a vállalkozásokat”.
A munkáshitel bevezetéséről azt mondta Orbán Viktor, hogy régóta készül erre. Neki megadatott a lehetőség, hogy egyetemre menjen, de még korábban „kiváló fickókat ismert meg”, akik szakmunkások lettek, és azt látta, az egyetemet végzettek fizetésében lesz egy szorzó az övékéhez képest, miközen a felsőoktatásban tanulókat még a diákhitel is segíti. Volt egy hiányérzete, hogy ehhez képest „mi van a melós fiatal csávókkal”, akikkel együtt öltözött Fehérváron az öltözőben.
OrbánViktoraz amerikai elnökválasztásra is kitért: ő már az év elején „nem a hasára ütve, hanem jelekből olvasva” megjósolta, hogy a „békepárti” erők kerülnek majd többségbe, amit Donald Trump győzelme válthat valóra. Emellett úgy véli, hogy a nyugati világ hozzáállása a migrációhoz és a genderügyekhez is átalakul majd, kialakítva egy „új közép”-et, ami „migrációellenes, genderellenes és patrióta”.