8p

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A civil, ellenzéki támogatottságú polgármester mellett jelentős kormánypárti túlsúly jellemzi a pénteken megalakult győri közgyűlést. Az előkészítés során nem sikerült megállapodásra jutni sem az előző közgyűlés által botrányos körülmények között megváltoztatott szervezeti és működési szabályzatról, sem az alpolgármester személyéről. Pintér Bence polgármester ennek ellenére bizakodó.

A június 9-i önkormányzati választáson Győrött hajszálnyival, de jogerősen győzte le a polgármesteri székért folyt versenyben a fideszes Dézsi Csaba Andrást Pintér Bence (Tiszta Szívvel a Városért–LMP–Momentum), a civilek jelöltje, Borkai Zsolt korábbi polgármester a harmadik helyre futott be. A 15 egyéni választókerületből 14-ben viszont a kormánypárt jelöltjei győztek, egy körzetben tudott nyerni a Szentiváni Civilek jelöltje. Így a 22 képviselőből tizennégy fideszes, a polgármesterrel együtt négyen a civil Tiszta Szívvel a Városért (TSZV), ketten a Borkaival Közösen a Jövőnkért képviselői, valamint egy-egy városatyával képviselik magukat a Szentiváni Civilek és a Civilek Győrért. Dézsi Csaba András a hajszálnyi hátrányát a szavazatok újraszámlálásával próbálta meg „ledolgozni”, de az eljárás megerősítette Pintér Bence sikerét.

Így került sorra pénteken délután Győr Megyei Jogú Város ünnepélyes alakuló közgyűlésére a városháza dísztermében.

A Himnusz eléneklése után Pintér Bence, Győr újonnan megválasztott polgármestere köszöntötte az alakuló közgyűlésen megjelenteket, akik között szemmel láthatóan sok civil is helyet fogalt. A polgármester közölte, a kiküldött meghívóhoz képes változást javasol a napirendben, ugyanis nem tudtak megegyezni az sem alpolgármester személyéről, sem az előző közgyűlés által megváltoztatott szervezeti és működési szabályzat (szmsz) felülvizsgálatáról. Pintér leszögezte, a Kormányhivatalhoz és az Alkotmánybírósághoz fordul, törvényességi felügyeleti eljárást kezdeményezve. Megjegyezte,

a Fidesz–KDNP frakció szerint a százezres nagyvárosnak az eddigi három helyett elég lenne egy, ráadásul félállásban dolgozó alpolgármester.

Kósa Roland, a Tiszta Szívvel a Városért (TSZV) képviselőjeként felszólalásában azt jelezte, feladatuknak tekintik, hogy a hatályos szmsz törvénytelenségeit kijavítsák. Hozzáfűzte:

a győri közgyűléstől kompromisszumos és konszenzusos működést várnak a választók.

Ezt követően Borkai Zsolt korábbi polgármester (Borkaival Közösen a Jövőnkért) ügyrendi felszólalásában felhívta a figyelmet, hogy a napirendről nem lehet vitázni. A szavazáson mind a 22 képviselő támogatta a napirend módosítását.

Borkai Zsolt ismét tagja a győri közgyűlésnek
Borkai Zsolt ismét tagja a győri közgyűlésnek
Fotó: Klasszis Média / Dobos Zoltán

A Helyi Választási Bizottság helyettes vezetőjének az önkormányzati választás eredményét ismertető tájékoztatóját követően került sor Pintér Bence polgármester ünnepélyes eskütételére, majd az esküokmány aláírására és a polgármesteri lánc átvételére. Az aktust az érdeklődők vastapssal és ovációval kísérték.

Pintér Bence eskütétele után, nyakában a polgármesteri lánccal
Pintér Bence eskütétele után, nyakában a polgármesteri lánccal
Fotó: Klasszis Média / Dobos Zoltán

A képviselők eskütételét követően egyesével aláírták az ő esküokmányaikat is, és igen szép gesztus volt mind Borkai Zsolttól, mind Dézsi Csaba Andrástól, hogy ők korábbi városvezetőkként külön is kézfogással köszöntötték az új polgármestert.

Dézsi Csaba András volt polgármester gratulált az új városvezetőnek
Dézsi Csaba András volt polgármester gratulált az új városvezetőnek
Fotó: Klasszis Média / Dobos Zoltán

A közgyűlés ezt követően egyhangúlag elfogadta a polgármester illetményére vonatkozó előterjesztést Bakonyi Bernadett aljegyzőtől, melynek értelmében Győr első embere a törvényi előírásoknak megfelelő juttatásokra és költségtérítésre jogosult.

Utolsó napirendi pontként a frakciók megalakulásának bejelentésére került sor. (Mivel egy frakció legalább három főből kell, hogy álljon, így csak a Fidesz–KDNP és a TSZV alakíthatott képviselőcsoportot.)

Fekete Dávid (Fidesz–KDNP) közölte, 14 fővel megalakult az ő frakciójuk, melynek tagjai őt választották vezetőjévé. Programismertető beszédében Fekete azt emelte ki, június 9-én az európai parlamenti választást Győrött megnyerték, 15-ből 14 egyéni választókerületben nyertek a jelöltjeik, a polgármester-választáson pedig csak hajszállal maradtak alul. A választási eredményt elfogadják, tiszteletben tartják, de ezt elvárják az összes képviselőtől – mondta a fideszes városatya, aki emlékeztetett, 2006 óta fideszes a győri közgyűlés többsége, Győrt 18 éve élhető, prosperáló városként tartják számon ország- és világszerte, és ők ezt akarják folytatni. A frakcióvezető azt is közölte, a kampány nem tett jót a győriek lelkének, sok volt a személyeskedés, a politikai csatározás.

„Temessük be az árkokat, békében és a városért dolgozzon minden képviselő!”

– szólt a városatya felhívása.

Fekete szerint kiszámítható, stabil működésre van szükség. Ennek érdekében több körös tárgyalási fordulókat bonyolítottak le Pintér Bencével, és annak a reményének adott hangot, hogy a következő napokban, hetekben pont kerülhet a nyitott kérdések végére. Leszögezte, Győr működésének biztosítása érdekében az alpolgármester személyét annak ellenére meg fogják szavazni, hogy nem értenek vele egyet.

Kósa Roland a TSZV nevében közölte, ő lesz a civil egyesület által megalakított közgyűlési frakció vezetője. A fideszes többség és a polgármester közti tárgyalásokról azt mondta, a megváltoztatott szmsz jó részét törvénytelennek tartják, emellett bíznak benne, hogy olyan szmsz-e lesz a közgyűlésnek, mely a polgármesternek és valamennyi képviselőnek is elfogadható.

Végezetül Pintér Bence polgármesterként tartott programadó beszédet, melynek elején köszönetet mondott valamennyi választóknak, valamint feleségének, családjának is. Megígérte, minden polgárt képviselni fog. Legfőbb feladatának a város rendbetételét és a kihívásokra való felkészülést nevezte.

Felkészülnek a kihívásokra
Felkészülnek a kihívásokra
Fotó: Klasszis Média / Dobos Zoltán

Pintér szerint a város jó anyagi lehetőségekkel rendelkezik, 10,1 milliárd forint kötelezettségvállalással lekötött összeg mellett 11,5 milliárd forintot fog még idén elkölteni a működést biztosító költségvetési szervekre, emellett 1,2 milliárd forint szolidaritási hozzájárulást is kell fizetniük.

Kiemelte,

városvezetése alatt kiemelt téma lesz a korrupciómentesség: átláthatósági szobát hoznak létre, ahol bárki betekinthet az iratokba, emellett a szerződéseket a honlapokra is fel kell tölteni.

Lakhatási válságról szólva azt emelte ki, a lakhatás drága, ezért az önkormányzati bérlakásállomány felújítása, illetve újak építése fontos lesz. Az autóipar jelenlétét hatalmas lehetőségnek tekinti, de ez szerinte nem ad okot derűre, ezért kutatólaborokat, szoftverfejlesztő cégeket is Győrbe kell csábítani. Fontosnak tartja a zöld átállást: fenntartható fejlődést valósítsanak meg ipari városként is. Kulturális programjából a győri nemzeti színház felújítását és a filharmonikus zenekar bővítésének támogatását emelte ki a polgármester. Hangsúlyozta a közbiztonság helyreállításának és fenntartásának fontosságát: modern kamerarendszert kívánnak telepíteni, és a rendőrségtől extra járőrszolgálatot kérnek. Mindemellett kiemelte, célja a szociális, oktatási és egészségügyi szakemberek tisztességes megfizetése is. Győr első embere ezeket a célokat lokálpatrióta minimumnak nevezte.

„A polgármesternek és a közgyűlésnek meg kell hajolnia a népakarat előtt, mert mi szolgálatra jelentkeztünk”

– hangsúlyozta beszéde végén Pintér Bence, aki a napirendi pontok végeztével le is zárta az ünnepélyes alakuló közgyűlést.

Fegyvertény

Az alakuló közgyűlés végén lapunk pár kérdés erejéig megszólította Pintér Bence polgármestert. Mivel a közgyűlési előkészítés során nem sikerült megállapodni az alpolgármester személyéről, így az ő megválasztása elmaradt, megkérdeztük, ő maga kit szeretett volna jelölni. Pintér Bence azt mondta, a Fidesszel tartott fordulók során abban állapodtak meg, nem beszélnek nevekről pozíciók kapcsán. Mint fogalmazott,

„a Fidesz tett egy olyan asszót ma, hogy én a bukott baloldal politikusait akarom pozícióba hozni, nekem ezt egyértelműen cáfolnom kell, ez egyértelműen nem igaz, a bukott baloldal politikusai nincsenek is itt, a közgyűlésben”.

(Lapunk azonban úgy értesült, Győr első embere a TSZV frakcióvezetőjét, Kósa Rolandot jelölné alpolgármesternek.)

Arra a felvetésre, hogy kompromisszumként jelölhetne egy saját és egy fideszes személyt is helyettesének, Pintér azt mondta, ő maga nyitott rá. Emlékeztetett, Balogh József MSZP-s polgármestersége alatt a fideszes Dézsi Csaba András volt az egyik alpolgármester, vagyis nem volna példa nélküli ez a felállás. Arra kérdésre, hogy ilyen fideszes többség mellett hogyan lesz Győrnek költségvetése, Pintér úgy felelt, ők nem pártpolitizálnak, a polgármesteri programadó beszédében felvázoltak pedig olyan közös minimumok, amiben biztos benne, hogy egyetértés lesz. Felvetettük, hogy a költségvetés a minimumok felett azért más kérdésekről is szól, de Pintér úgy látja, azok alkuk kérdései lesznek. Hozzátette,

a Polgármesteri Hivatal a polgármester és a jegyző irányítása alatt működik, ez egy elég erős fegyvertény.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!