Történelmi mélyponton van a Riporterek Határok Nélkül (Reporters Sans Frontières – RSF) sajtószabadság-indexének gazdasági mutatója. A szervezet által vizsgált 180 ország közül 160-ban a médiumok „nehézségek árán” vagy „egyáltalán nem” érik el a pénzügyi stabilitást; és közel 60 országban zártak be gazdasági nehézségek miatt hírügynökségeket – vette észre a WMN.
A jelentés szerint bár az RSF sajtószabadság-indexének eredményei az elmúlt tíz évben egyre romló tendenciát jeleztek, a mutató 23 éves történetében most először jutottunk el oda, hogy a világ országainak több mint felében „nehéz” vagy „nagyon súlyos” a helyzet az újságírók számára, és csak kevesebb mint negyedében „kielégítő”.
Az RSF minden évben 180 országot rangsorol a média helyzete szempontjából egy 0-tól 100-ig terjedő skálán. Az egyes országok értékelésekor 5 területet vizsgálnak meg: a fent említett gazdasági helyzeten túl a politikai és szociokulturális kontextust, a jogi keretrendszert, valamint az újságírók biztonságát.
Fotó: MTI
Az idei adatok alapján elmondható, hogy idehaza a médiaszabadság helyzete stagnálóan gyenge.
Míg tavaly a 67. helyen végeztünk (62.98 ponttal), 2025-ben egy helyet csúsztunk vissza, és 62.82 ponttal a 68. helyen állunk. Az EU-ból egyedül Görögország ért el nálunk rosszabb helyezést. A visegrádi négyek közül mindenki beelőzött minket: a csehek 83,96 ponttal a 10-ek, a lengyelek 74,79-cel a 31-ek, a szlovákok 71,93-mal a 38-ak; de elhúzott mellettünk Románia és Uruguay is.
Az élen egyébként Norvégia, Észtország, Hollandia végzett, őket követi a többi skandináv ország, a sereghajtók pedig Eritrea, Észak-Korea és Kína, a putyini Oroszország a 171. helyen van.
Az RSF ötévente közzéteszi azoknak a vezetőknek a listáját is, akiket a sajtószabadság ragadozóinak tart. A legutóbbi, 37 fős gyűjtésbe Orbán Viktort is beválasztották 2021-ben, aki egyedüli európai politikusként olyan diktátorokkal került egy társaságba, mint a szaúd-arábiai koronaherceg, a szíriai vezető, a kínai vagy a belorusz elnök, akik drasztikus eszközökkel lehetetlenítik el a független sajtó működését.
2010-es hatalomra kerülése óta Orbán folyamatosan aláássa a médiapluralizmust. Igazi médiabirodalmat épített fel, amely a pártja utasításának engedelmeskedik. A hazai médiapiac erősen koncentrált, a „politikai és gazdasági manővereknek, valamint a Fideszhez közeli oligarchák által végrehajtott médiavásárlásoknak köszönhetően a kormánypárt ma az ország médiájának 80 százalékát ellenőrzi” – hivatkozik a portál az RSF-re.