6p

Mintha az 1848-ban megszűnt táblabírói intézmény visszakúszott volna a mindennapokba. Az intézmény igazi hungarikum. Nem titok, kik ők. 

A Magyar Katolikus Lexikon szerint minden jobbfajta birtokos megkapta a táblabírói címet, ezért összlétszámuk a Magyar Királyságban mintegy nyolc-tízezer lehetett. Azután 1848-ban a honi feudalizmus felszámolásának első lépésével, a jobbágyság felszabadításával és az úriszék megszüntetésével lassan a feledés homályába merült. Legfeljebb Jókai Mórnak az 1850-es évek közepén írt könyvében (A régi, jó táblabírák) lehet még róluk olvasni.

Mostanában azonban mintha – előbb búvópatakként, aztán – egyre erősebben újjáéledne a Gens Tablabirensis, a táblabírák nemzetsége.

Hogy ne beszéljünk (írjunk) rébuszokban, először nézzük meg, kik is ezek a mai leszármazottak.

Először is egy világra szóló hungarikum, a demokratikus állam-feudalista alakulat szerves része, amely az EU-ban mindenképpen, de talán még a földkerekségen is egyedülálló képződmény.

Jellegzetessége a törvény- és szabálykerülés, mi több: a negligálása is mindannak, ami a társadalom és az egyén szabadságának érzékeny egyensúlyát biztosítaná.

A táblabírák piamis-szerűen építkeznek
A táblabírák piamis-szerűen építkeznek
Fotó: Depositphotos

Tévedések elkerülésére: efféle egyének mindenütt voltak-vannak-lesznek: szabadabb és kevésbé szabad, fejlettebb és kevésbé fejlett, demokratikusabb és kevésbé demokratikus országokban (vagy ahogy a közszájon forgón népi-nemzeti bölcsesség megállapítja: hülyék mindenhol vannak). A baj csak az, hogy a Gens Tablabirensis – a továbbiakban: GT – afféle társadalmi alakulatként másutt nem nagyon található.      

Nézzük meg ezt a társadalmi méretű hungarikumot közelebbről! Ha már társadalmi méretről, jellegről van szó, akkor azt kell mindenekelőtt észrevennünk, hogy valódi, feudálisan építkező, haladó hagyományt figyelhetünk meg.

Piramisszerű a felépítése (leépítésről egyelőre szó sincs), legalul helyezkednek el a legszámosabb alsófokú táblabírák.

Utánuk következnek a középfokúak, jóval kevesebben, de azért ugyancsak számosan (mint a régi pásztor-társadalmakban a számosállat-tulajdonosok). Fölöttük találhatjuk a hungarikumon belüli speciál-hungarikumot, a NER(bla)blabírákat, végül a csúcsok csúcsát, az egyedülálló különlegességet, a nemzetközi tábla(b)írót. Ez ugyanis egyszemélyes kategória.

Akkor most lássuk a tartalmakat és a jellemzőket! A felsorolt neofeudális kategóriákba tartozó összes táblabíró egyöntetű (vagy ahogy Karinthy Frigyes nyelvújította: önegytetű) jellemzője egy sajátos látásmódon alapuló cselekvés, vagy cselekvés-sorozat. A sajátos látásmód azt jelenti, hogy látják ugyan a táblát, ismerik a vonatkozó rendelkezést, jogszabályt, vagy törvényt, de tesznek rá. Negligálják. FELÜLBÍRÁLJÁK. Merthogy ők tábla-, rendelkezés-, jogszabály-, és törvény-felülbírák. Márminthogy ők állnak az említett szabályokon felül, és nem fordítva.

Rájuk nem vonatkozik. Csak mindenki másra. Mondjuk: a tökkelütött szabálykövetőkre.

Nézzünk példát az alsó kategóriában! Útkereszteződésben piros a lámpa. Az alsófokú táblabírói nemzetségbe (GT) tartozó delikvens függetlenül attól, hogy sűrű forgalom keresztezi az útját, vagy sem, átcaplat a túloldalra. Legfeljebb, ha a fékezni kénytelen jármű vezetője rádudál, még neki áll feljebb. E kategória kiemelkedő fazontípusai esetleg megállnak az út közepén és vitába fognak a jármű vezetőjével. Alcsoportjuk az a kategória, amelynek tagjai úgy tesznek, mintha nagyon sietős dolguk lenne, mikor átfutnak a túloldalra, majd a járdára lépve kényelmes lassúsággal sétálnak tovább. Talán abban reménykednek, hogy bátor tettük és szabadságjogaik védelmezése jutalmául feljebb kerülhetnek egy kategóriával.  

Ebben a kategóriában azok találhatók, akik maguk is járművet vezetnek, tapasztalatok szerint átjárás van a legalsó kategória és az alsó-közép kategória közt. Ugyanis hasonlóképpen viselkednek a jelzések és táblák megpillantásakor. Vagy meg-se-pillantásakor (a már említett sajátos látásmód miatt). Ez a kategória annyival magasabb rendű, mint az alatta levő, hogy táblabírói viselkedésével már nemcsak a saját életét veszélyezteti, hanem másokét is.

Itt is vannak alkategóriák. Például az a fajta, amelyik a vasúti kereszteződés jelzéseit, tábláit bírálja felül. Ekkor azon kívül, hogy a saját és utasai életét teszi kockára, a hirtelen fékezésre kényszerülő vonat utasaiét is. A másik kategóriáról szólva elég az Árpád hídi (többnyire halálos kimenetelű) száguldozásokat említeni. Számos további alkategória van még (büntetőfékezés, ittas-, és drogos vezetés, műszakilag alkalmatlan járművel a forgalomban, stb., stb.).

A következő, magas kategória a NERbla bírák (sőt, NERblabla) bírák klubja.

Ide bekerülni igazán kevesek kiváltsága, de nem lehetetlen. Aki ide jut, az nem csak egy-két, vagy néhány tucat honfitársa életét veszélyezteti, hanem falvak, városok, országrészek lakosainak életét is. Nézzünk példát! Természetvédelmi területek, vízpartok évszázadokon-évezredeken keresztül megtartott, megóvott egyensúlyának drasztikus megváltoztatása, felszámolása, megszüntetése. Konkrét példa: Fertő tó, Balaton. Erdőirtások, fakivágások, nádasok megszüntetése. Mindez önös célból, saját hasznára, a köz ártalmára.

Az alsóbb kategóriákban is előfordul az a táblabírói cselekvés sorozat, amelyet a köznyelv a „megoldjuk okosba” fejezet alá sorol.

Ez valamivel szerényebb, szegényesebb (vagy ahogy Móra Ferenc írta az 1920-as, 30-as években: a célszörű szögény embör) viselkedési formája annak, amit a NERbla bírók klubjának tagjai csinálnak.  Ők ugyanis, ha kiderül a tábla (törvény, jogszabály, rendelkezés) semmibe vétele, akkor előbb nekifognak a jogi csűrés-csavarás lehetőségének – ez a NERblabla kategória – aztán ők is megoldják okosba. Vagyis utólag igazítják hozzá a táblát (törvényt, jogszabályt, rendelkezést), mégpedig jogállamilag törvényesen, parlamenti többséggel.

Mindezek után eljuthatunk arra a szintre, amiről a régi táblabíró világ talán álmodni sem mert. Ez a már korábban említett egyedi, egyedülálló, nemzetközileg különleges és szinte utánozhatatlan, követhetetlen kategória: a nemzetközi tábla(b)író. Aki nemcsak bírálja és felülbírálja a  bármilyen táblát (törvényt, jogszabályt, rendelkezést), ezenkívül a nemzetközileg elfogadott diplomáciai diszciplínát, nemcsak felülemelkedik ezeken (mert ő olyan kiváló egyéniség), hanem ha mindez alatta marad az ő elvárásainak, akkor a cselekvés útjára lép.

Ő maga írja a táblát (törvényt, jogszabályt, rendelkezést). Nincs szüksége megbeszélésre, egyeztetésre, törvényhozó testületre: mindez csak időpocsékolás. Még a látszatra sem kell adni.

Nézzünk példát? Lássunk egy útitervet. Kijev, Moszkva, Peking, Washington.     

S hogy mindehhez mi ad erőt, bíztatást, felhatalmazást? A táblabírák nemzetsége. Pártállás, vallási hovatartozás, anyagi különbségek nélkül. Amíg adják, adjuk, addig mindez virul. Lehet rá építkezni, hiszen hungarikum. 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!