4p

A vármegyék közt is nagyok a különbségek.

A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) közzétette a „Fókuszban a vármegyék” című tanulmányának legújabb kiadását, amelyben ismét bemutatja Magyarország tizenkilenc vármegyéjének helyzetét. Az ebben szereplő adatok szerint továbbra is jelentős bérkülönbség tapasztalható a budapesti és a vidéki fizetések között.

A jelentésből kiderül, hogy 2025 I. negyedévében a teljes munkaidőben alkalmazásban állók havi bruttó átlagkeresete 680 ezer forintot, míg az adókedvezmények figyelembevételével számított nettó átlagkeresete 468 ezer forintot tett ki.

Kiemelték, hogy a bruttó és a nettó átlagkeresetek – a közfoglalkoztatottakéval együtt számítva – országosan 9,2, illetve 9,1 százalékkal múlták felül az egy évvel korábbit. Mindenütt emelkedtek a keresetek, leginkább Szabolcs-Szatmár-Bereg, illetve Hajdú-Bihar vármegyében (a nettó keresetek 10,9, valamint 10,3 százalékkal), a legkevésbé Győr-Moson-Sopron és Fejér (6,6, illetve 7,7 százalékkal) vármegyékben. Ez elsőre úgy hangzik, mintha az országos bérkülönbség érdemben csökkent volna, a valóság azonban nem ezt mutatja: a budapesti 565 614 forintos nettó átlagbér továbbra is messze kiemelkedik a mezőnyből. Bár a béremelkedés mértékét tekintve Szabolcs-Szatmár-Bereg jól teljesített, ahogy az térképünkön is látszik, a 351 885 forintos nettó fizetés jócskán elmarad még az országos átlagtól is.

Ugyanaz, de mégis kevesebbet ér?

A magyarországi bérszakadékról rendkívül árulkodó az is, ha kifejezetten az egyes szektorokra bontva vesszük szemügyre Szabolcs-Szatmár-Bereg vármegye, illetve a főváros teljesítményét, hiszen így rajzolódik ki igazán, hogy hasonló munkakörökben is óriásiak az eltérések.

Az általánosságban legszegényebbnek tekinthető megyében a vizsgált időszakban a legjobb havi béreket az oktatás hozta, 484 162 forintos havi nettóval, míg a legrosszabbakat a közigazgatás produkálta, 235 125 forinttal – igaz, itt fontos megjegyezni, hogy a közfoglalkoztatottak bére jelentősen lehúzza ezt a kategóriát, nélkülük a közigazgatási átlagbér nettó 404 551 forint volt. Ezzel szemben a bérszínvonal alapján éllovasnak számító Budapesten az ugyanezen területeken foglalkoztatottak átlagosan 503 730, illetve 563 903 forintot vittek haza – a fővárosban kevesebben szorulnak közfoglalkoztatásra.

Ez azonban még nem minden, ugyanis az információ és kommunikáció területén dolgozók lényegesen rosszabbul jártak a kelet-magyarországi területen, hiszen ugyanazon munkáért átlagosan 377 015 forintot vihettek haza, szemben a Budapesten megkeresett 816 330 forinttal, azaz a fővárosi bérek ugyanazon a területen átlagosan több mint a kétszeresére rúgtak. Ezek felhajtó erőként jelenhettek meg, a budapesti IT-cégek, szolgáltatóközpontok (SSC-k), valamint a nemzetközi multik többsége is a fővárost választja a peremmegyékkel szemben.

Futottak még

A magyar bérszakadék jelenségét igazolja mindezek mellett végül az is, hogy bár több kormányzati bérrendezési kísérlet is történt 2025 elején – így a pedagógusok bérét is emelték idén januárban több mint 20 százalékkal, valamint a minimálbér és a garantált bérminimum is feljebb kúszott –, a nettó átlagbér tekintetében még mindig csehül áll a vármegyék nagyrésze.

Míg a budapesti átlagos nettó több mint 20 százalékkal magasabb az országos szintnél, addig egyedüli vármegyeként csak Győr-Moson-Sopronban sikerült ezt meghaladni, mintegy 5,3 százalékkal. A lista másik végén lévő Szabolcs-Szatmár-Bereg vármegyében viszont csak az országos átlagbér 75,2 százalékát vitték haza a KSH által vizsgált időszakban – erre az adatra pedig aligha lehet bárki is büszke.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!