3p

A legforróbb, legaktuálisabb téma az üzleti életben!
Fenntarthatóság 2024 – ESG: a szabályozási kihívástól az üzleti lehetőségig

Jöjjön el és hallgassa meg a legjobb szakértőket,
ismerje meg a vállalatok és a pénzügyi szektor legjobb gyakorlatait!

2024. október 1. Budapest

Részletek és jelentkezés

A történész szerint a miniszterelnök politikai igazgatójának szavai kimeríthetik a hazaárulásra irányuló előkészület tényállását.

Ungváry Krisztián történész, az Orbán-kormány által ellehetetlenített 1956-os Intézet munkatársa a Telexre írt véleménycikket Orbán Balázs elhíresült kijelentéseiről.

Ungváry egy gondolatkísérlettel indít, amelyben az 1956-os Magyarországra vetíti a 2022-es, illetve azóta látható ukrán helyzetet. (Azaz hogy a fegyveres ellenállás néhány nap alatt történő felszámolása helyett a magyar államiság eltörlésének deklarált céljával érkező szovjet hadsereget súlyos veszteségek okozása mellett az ország keleti megyéiben megállították volna 1956 novemberében a Magyar Honvédség katonái és a hozzájuk csatlakozott önkéntesek.) Hozzáteszi persze, hogy a párhuzam történelmietlen, de úgy gondolja, ha Orbán Balázs egy ilyen helyzetben a feltétel nélküli megadás mellett kardoskodott volna, Nagy Imre „elhányta volna magát” szavai hallatán.

Ezután viszont Ungváry kitér arra, hogy büntetőjogilag mi is számít ma Magyarországon hazaárulásnak.

"A 2012. évi C. törvény 258. §-a – a következőket rendeli:

Az a magyar állampolgár, aki Magyarország függetlenségének, területi épségének vagy alkotmányos rendjének megsértése céljából külföldi kormánnyal vagy külföldi szervezettel kapcsolatot vesz fel vagy tart fenn, bűntett miatt öt évtől tizenöt évig terjedő szabadságvesztéssel büntetendő.

A büntetés tíz évtől tizenöt évig terjedő vagy életfogytig tartó szabadságvesztés, ha a hazaárulást
a) súlyos hátrányt okozva
b) állami szolgálat vagy hivatalos megbízatás felhasználásával
c) háború idején vagy
d) külföldi fegyveres erőnek behívásával vagy igénybevételével követik el.

[11]
Aki hazaárulásra irányuló előkészületet követ el, bűntett miatt egy évtől öt évig, háború idején két évtől nyolc évig terjedő szabadságvesztéssel büntetendő"

– idézi a törvényt a történész, aki szerint

„Orbán Balázst már tényleg csak egy pici lépés választja el attól, hogy ezt a bűncselekményt, pontosabban a hűtlenség minősített esetét elkövesse. Nevezetesen az, hogy ezt az ötletét közvetlenül az Oroszországi Föderáció valamelyik diplomatájával ossza meg. Minősített esetről van szó, hiszen a cselekmény jogszerűen gyakorolt állami szolgálatával visszaélve történik.

Pusztán logikai úton arra kell következtetnem, hogy az előkészületi magatartás már most is megállapítható lenne. Az Oroszországi Föderáció vezetője, Vlagyimir Putyin egyébként többször is kifejtette, ellenzi Magyarország NATO-tagságát és amint ismeretes, Oroszország ahol csak tudja, érvényesíti is politikai akaratát. Ezek után az a kijelentés, hogy orosz agresszió esetén értelmetlen a védekezés, felhívás a keringőre.”

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!