Az időjárási és a vízállás tetőzésével kapcsolatos eddigi előrejelzések is pontosnak bizonyultak, ami fontos, mert az előrejelzés a védekezés kulcsa – jelentette be a miniszterelnök sajtótájékoztatón pénteken, Budapesten.
Orbán Viktor azt mondta: a Lajta esetében egy hosszú, tízórás tetőzésen vannak túl, sikeresen védekeztek a tetőzés időpontjában, a helyzet az idő múlásával javulni fog, a Duna esetében pedig az árhullám tetőzése a péntek reggel megkapott jelentések szerint Komárom térségében lesz.
A Dunának erre a szakaszára is igaz az, ami a Lajtára, hogy lassú apadás várható – tette hozzá.
Beszámolt arról is, hogy a csütörtöki 614 kilométerrel szemben, most már 754 kilométeren zajlik a védekezés: az első fokozatú készültséget 68 kilométerrel növelték meg, a harmadik fokozatú, legmagasabb védelmi készültséget pedig újabb 114 kilométeren rendelték el.
A hétvégére a készenléti szint, a figyelem folyamatos fenntartása a feladat – hangsúlyozta Orbán Viktor miniszterelnök az árvízvédelmi operatív törzs péntek reggeli ülése után tartott budapesti sajtótájékoztatón. A kormányfő azt kérte minden parlamenti képviselőtől, az önkéntesektől és a polgármesterektől is, hogy szervezzenek figyelőszolgálatot, és legyen folyamatos a járőrözés.
A legnehezebb ugyanis ilyenkor, amikor az ember úgy érzi, hogy túl van a baj nehezén, hogy ne lankadjon a figyelme – jelentette ki.
Ennek megfelelően az árvízvédelmi operatív törzs folyamatosan működik – tette hozzá Orbán Viktor.
A miniszterelnök a védekezés új elemeként említette, hogy míg eddig a Duna felső szakaszával kellett foglalkozni, most már a Budapesttől délre eső védműveket is ellenőrizni kellett. Három helyen, Bátán, Dunaszekcsőn és Baján kell dolgozni – mondta.
Az előrejelzések szerint csütörtökig kell „lehozni a meccset”, még hat napot kell megcsinálni a kiemelt védekezésből – jelentette ki a miniszterelnök sajtótájékoztatón pénteken Budapesten. Orbán Viktor elmondta, minden településen azt tapasztalja, hogy sok önkéntes van, időnként még több is, mint amennyinek munkát tudnak adni.
Kétféle védekezési szisztéma mentén működik az árvízvédelem: vannak az államilag védett szakaszok és az önkormányzati védekezés, a kettő összehangolása eddig hibátlanul sikerült – értékelt. Hozzátette, tapasztalatai szerint nyugodtabbak az emberek, mint a 2013-as árvíz idején.
„Most azt tudjuk mondani: semmi olyasmi nem fog történni, amit még ne láttunk volna, nincs olyan veszély, amit ne hárítottunk volna el már legalább egyszer” – fogalmazott. Miközben a helyzet komoly, nincs szükség semmilyen kapkodásra – jegyezte meg a miniszterelnök, hozzáfűzve: ha mindenki a helyén marad a hétvégén, akkor nem lesz semmi baj.
Orbán Viktor azt is elmondta: várakozása szerint társadalmi értelemben erősebbek leszünk az árvíz után, mint voltunk.
Az ingyenesen hívható árvízvédelmi telefonszám: 80/204-240
(MTI)