4p

Tudni szeretné, mi vár Önre 2025-ben?
Mit okoz, hogy ingatlancélra is elkölthetőek a nyugdíjmegtakarítások?
Hogyan érinti ez a piacokat, merre mennek az ingatlanárak és az épitőipari árak?
Pogátsa Zoltán, Farkas András, Nagygyörgy Tibor
és sok más kíváló szakértő ezúttal élőben osztja meg nézeteit!

Találkozzunk személyesen!

2024. november 21. 16:00 Budapest

Részletek és jelentkezés itt

A Rendőrségnek is tudomása van a nevében küldött megtévesztő üzenetekről, a Mátrix Projekt keretében háromszáz fős egység küzd ellene. A bűnüldöző szerv azt kéri, az üzenetben küldött linkre senki ne kattintson rá.

Szinte biztos, hogy mindenki találkozott már gyanús e-mailekkel, sms-ekkel, melyek ismert szolgáltatók vagy hatóságok nevében érkeztek. Nem reprezentatív tapasztalataink szerint legtöbbször valami csomagküldő szolgálat nevében érkezik üzenet azzal, hogy a pontos kézbesítés érdekében kattintson a benne levő linkre.

A link legtöbb esetben egy úgynevezett „shortener”, azaz rövidítő link, mely arra hivatott, hogy a hosszú, csak több sorba férő hivatkozáscímeket „fogyasztható”, rövidebb üzenetekbe is el lehessen helyezni.

Az alábbi képernyőképen egy ilyen üzenetet látunk, a benne levő „shortener” link pedig valójában a DPD csomagküldő szolgálat honlapjához megtévesztésig hasonló oldalra visz. Az átverésről a webhely címe árulkodik: „dpdpots-hugt.top”.


Fotó: olvasónk

A közelmúltban kollégánk nem szolgáltató, hanem hatóság, mégpedig a rendőrség nevében kapott üzenetet arról, hogy szabálysértési ügyében 4500 forint hátraléka van. Az üzenet szerint a „szabalysértési aktaja” megnyitásához egy .com végződésű oldalra kell kattintani.


Fotó: kollégánk

A linket (lesz, ami lesz) kipróbáltuk, és a hazai Rendőrség honlapjához hasonló oldalra irányított, ahol máris tájékoztattak, hogy a bakkártyánk adataira lesz szükségünk az „ügyintézéshez”. (Ez a tájékoztatás egyébként a Rendőrség hivatalos ügyintézési honlapján is olvasható.) A honlapcím mellett azonban már annak is gyanúsnak kell lennie, hogy az oldalsó hírsávban a legfrissebb hír is 2023 augusztusából való!


Fotó: képernyőkép

Az sms-ben kapott azonosítót beütve azt láttuk, cikkünk írása előtt 14 nappal „engedély nélküli parkolás” jogcímen büntettek meg 4500 forintra, és épp 14 napunk van azt befizetni. Micsoda véletlen! A gyanútlan áldozat már szalad is a bankkártyájáért!


Fotó: képernyőkép

A „Fizetés” gombra kattintva pedig egy kártyás fizetési felületre jutottunk, és itt már valóban kifizethettük volna a „hátralékot”. A kérdés, hogy

az összeg kinek, melyik csaló szervezetnek a számláján landolt volna.


Fotó: képernyőkép

Megkeresésünkre a Rendőrség arról tájékoztatott minket, a módszer nem új keletű, nekik is tudomásuk van ilyen csalási mechanizmusról, mellyel szemben az úgynevezett Mátrix Projektet alkalmazzák. Célja a kiberbiztonság növelése, ennek érdekében 300 szakember részvételével a rendőrség minden eddiginél nagyobb szabású harcot indított a kiberbűnözők ellen. A közel háromszáz fős egységet az Országos Rendőr-főkapitányság Bűnügyi Főosztályán a Kiberstratégiai Osztály munkatársai koordinálják, akik a rendőrség teljes kibervédelmi tevékenységét összehangolják, továbbá a nemzetközi kapcsolattartásért is felelősek – áll a hatóság tájékoztatásában. Hozzzátették, ugyanakkor a szakterületet jól ismerő munkatársakkal bővítették és erősítették a területi nyomozóhatóságok – vármegyei rendőr-főkapitányságok, Budapesti Rendőr-főkapitányság, Készenléti Rendőrség Nemzeti Nyomozó Iroda – állományát is. Az egység összehangoltan dolgozik a bűncselekményre utaló elsődleges jelzéstől a felderítésen át, egészen az ügy vádemeléséig – írta válaszában a Rendőrség.

„A koordinációknak köszönhetően kollégáink több szervezett bűnözői csoportot számoltak fel, a regisztrált bűncselekmények számában csökkenés volt tapasztalható”

– áll a Rendőrség válaszában.

Be kell vallanunk, kicsit mi is felelőtlenek voltunk, ugyanis a bűnüldöző hatóság arra szólít fel mindenkit, ne kattintson rá az ilyen adathalász, megtévesztő üzenetben érkező linkekre, ahogy az alábbi, a Facebookon közzétett rövid videóban is szól a felhívás.

A Rendőrség óvatosságra szóló felhívása jogos, hiszen a link olyan oldalra is irányíthat, amely a számítógépen tárolt adatokat, például jelszavakat ellopva okozna kárt a felhasználónak. A bűnüldözö szerv a TikTokra feltöltött videójában pedig arra is nyomatékosan figyelmeztet, soha, semmilyen körülmények között nem küldenek sms-t arról, hogy valakinek tartozása lenne feléjük.

@hungarian_police #nekedbe #fyp #foryou #policia #cop #bluelivesmatter #tactical #polizei #rendorseg #police #hivatas #felkapott #tranding #magyarrendőrség ♬ 夜店Paris巴黎 - 奶盖

Azt kérik, ha valaki ilyen helyzettel találkozik, akkor azt jelezze nekik, ők pedig elindítják az eljárást.

A digitális csalások ellen 2022 végén indított kampányt több hazai szervezet, köztük az Országos Rendőr-főkapitányság is, a KiberPajzs közös oktatási és kommunikációs együttműködésről laptársunk, a szintén a Klasszis Médiához tartozó Privátbankár is beszámolt.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!