5p

Az idei koronavírus-járvány általában enyhébb lefolyású mint a pandémia idején érkezett hullámok, ám egyesek így is ágynak dőlnek. Senki sem lehet biztos abban, hogy ezt megússza.

Milyen betegséget okoz manapság a Covid? Ezt a kérdést feszegeti James Gallangher, a BBC egészségüggyel foglalkozó szakírója, miután egyik barátja komolyan ágynak dőlt friss koronavírus-fertőzése után. Már harmadszor kapta el a betegséget, ezért azt hitte, hogy egyre enyhébb lesz.

Tévedett.

A súlyos megbetegedés tünetei jól ismertek: hetekig tartó köhögés, állandó fejfájás, esetleg láz és állandó fáradtság. A legtöbb ember már csak egyfajta náthaként éli át legújabb koronavírus-betegségét. A tünetek gyakran annyira enyhék, hogy még addig sem jutnak el az érintettek, hogy teszteljék magukat. A tudósok azonban arra figyelmeztetnek, hogy a Covid még mindig képes nagyon súlyos betegséggé válni. A szakértők szerint a vírus és az emberi szervezet első találkozása a legkritikusabb időszak.

Az emberek koronavírus elleni antitestszintje az oltások beadása előtti szintre csökkenhetett – mondta Elenor Riley immunológus professzor. Akinek ennek ellenére viszonylag sok antitestje van, az jobb eséllyel szállhat szembe a fertőzéssel.

Peter Openshaw, az londoni Imperial College tudósa arra hívja fel a figyelmet, hogy szemben a korábbi járványokkal a Covid esetén a lakosság nagy része még a fiatalabbak is egyszerre kapták meg a vakcinákat. Ez nagyon nagy különbség. Mostanra visszatért a szelektív oltás: az Egyesült Királyságban például tavaly télen az 50 éven felülieket, idén a 65 évesnél idősebbeket oltják. A szakember szerint ez ugyan mérsékli az egészségügyi rendszer terhelését, ám emiatt sokan lesznek, akiket nagyon lever majd a lábáról a Covid. Ez nemzetgazdasági szinten is érezhető lesz a sok hiányzásban, kiesett munkaórában.

Rossz hírek a magyar szennyvízből, maszkivselés a kórházakban

A járvány Magyarországon is erősödik. A Nemzeti Népegészségügyi Központ múlt hétre vonatkozó adatai szerint folytatódott a szennyvíz SARS-CoV-2 örökítőanyag-koncentrációjának emelkedése. 12 mintavételi helyen emelkedő tendencia volt látható, Békéscsabán, Budapest Észak- és  Dél-pesti Szennyvíztisztító Telepének ellátási területén, a Budapest környéki agglomerációs településeken, Debrecenben, Egerben, Győrben, Pécsett, Salgótarjánban, Szolnokon, Szombathelyen és Tatabányán. 10 mintavételi helyen pedig stagnálást mértek. 

Ahogy arról korábban az Mforon beszámoltunk, a magyarországi járványhelyzet miatt egyre több kórház tette kötelezővé a maszkviselést. 

  • Az Észak-Budai Szent János Kórházban október 26-tól „az elmúlt időszakban megnövekedett felső légúti tünetekkel járó megbetegedések következtében, betegeink és munkatársaink védelmének érdekében a kórház teljes területén ajánlott az orrot és szájat eltakaró maszk viselése".
  • A Debreceni Egyetemi Klinikai Központ Nagyerdei és Kenézy Gyula Campusainak betegellátó egységeiben október 26. déli 12 órától ismét kötelező maszkot viselni, egyes helyeken látogatási tilalmat is bevezettek. Mint honlapjukon írják, nem kötelező viszont a maszkviselés az egészségügyi intézményben ápolt betegeknek az elhelyezésükre szolgáló kórteremben, a hatodik életévüket be nem töltött kiskorúaknak, valamint az értelmi vagy pszichoszociális fogyatékossággal élő személyeknek. Fentieken túl, az akadálymentes kommunikáció érdekében, a beszélgetés időtartama alatt mentesül a maszkviselési kötelezettség alól a hallássérült beteg, a vele kommunikáló, illetve a kommunikációját segítő személy.
  • A Hatvani Albert Schweitzer Kórház-Rendelőintézet területén október 19-től kell maszkot viselni
  • A Budapesti Jahn Ferenc Dél-pesti Kórház és Rendelőintézetben október 18-tól kötelező a maszkviselés. 
  • A budapesti Nyírő Gyula Központ már október 10-én közölte, hogy „az észlelt Covid 19-esetek számának megemelkedése miatt elrendeljük a Lehel utcai telephely látogatók számára a sebészi maszk kötelező viselését!".
  • A győri Petz Aladár Egyetemi Oktatókórházban október 18-tól határozatlan ideig látogatási tilalom lépett érvénybe, majd másnaptól kötelező lett a maszkviselés is.
  • a Tolna Vármegyei Balassa János Kórházban október 18-tól kötelező újra a maszkviselés.
  • A Soproni Erzsébet Oktató Kórházban a fekvőbeteg-osztályokon kötelező a maszkviselés.

Más, mint a korábbiak

A BBC-s cikk szerint a jelenleg keringő vírusváltozat ráadásul immunológiai szempontból jelentősen különbözik a korábbiaktól, amelyekre az első vakcinákat szabták. Sokaknak nagyon gyenge az ellenálló-képességük az Omicronra keresztelt változattal szemben. Így aki nagyon rosszul érzi magát, annál valószínűleg találkozik a csökkenő antitestszám és a vírus mutálódása.

Az elmúlt időszakban fertőző koronavírus más, mint amilyenre az első vakcinákat szabták. Fotó: Depositphotos
Az elmúlt időszakban fertőző koronavírus más, mint amilyenre az első vakcinákat szabták. Fotó: Depositphotos

Négy olyan emberre veszélyes koronavírus van, amely rokona a Covid kórokozójának. Ezek hasonló megfázásos betegségeket okoznak. A legfőbb oka, hogy ezek enyhe lefolyásúak az, hogy az emberek már gyerekkoruk óta megfertőződnek velük. Így a szervezetük kifejlesztette a megfelelő immunitást. Ez lesz a Coviddal is, ha kellően sokszor fertőz. Addig viszont sokakra nagyon kellemetlen napok, hetek várnak.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!