A rizsről és más főtt gabonatermékekről, például a tésztáról az a hír járja a közösségi média mindentudó hozzászólóinak posztjain, hogy állottan, másnap fogyasztva betegséget okoznak. A hír igaz is, meg nem is. Kellő óvatosság hiányában valóban hasfájás, hasmenés lehet a történet vége, de elkerülhető a baj – derült ki a Consumer Reports fogyasztóvédelmi magazin összefoglalójából.
A jó hír tehát az, hogy nem kell kidobni a maradékot. Ugyanakkor jó, ha a háztartást vezetők tudják a tárolásukkal kapcsolatos kockázat okát. Létezik egy Bacillus cereus nevű baktérium, ami számos ételben megtalálható, ám kétségtelenül a rizsben fordul elő a legnagyobb valószínűséggel. Ennek a kórokozónak van egy nagyon aljas tulajdonsága.
Nevezetesen, szemben sok más társával, nem pusztítható el pusztán a főzéssel. Képes ugyanis arra, hogy spóráit védőburokba zárja, így túlélje a főzést, majd szobahőmérsékletre melegedve újra szaporodni kezdjen. Ha az emberek ezután fogyasztják, akkor szédülést, hányást, hasmenést okozhat néhány órán belül vagy legkésőbb 8-16 óra múlva.
Ezzel együtt messze nem ez a legveszélyesebb bacilus, ami az étellel jut el az emberek szervezetébe. Az USA-ban évente átlagban 63 ezer ember betegszik meg a Bacillus cereus miatt – derül ki a hivatalos egészségstatisztikából. Ezzel szemben 1,35 millióan kapnak szalmonellafertőzést és közülük 420-an belehalnak ebbe. Szokás szerint a kisgyerekek és az idősek vannak nagyobb veszélyben az ételmérgezések esetén. A védekezés kulcsa, hogy ne hagyjuk sokáig szobahőmérsékleten a főtt rizs vagy tészta maradékát. A veszélyzóna, amiben a Bacillus cereus a leggyorsabban magához tér, a főzés átvészelése után a négy és hatvan Celsius-fok közti hőmérséklet. Ezért a rizs- és tésztamaradékot tanácsos két órán belül vagy még hamarabb lefagyasztani. Amikor elővesszük a korábban eltett ételt, akkor gondoskodjunk róla, hogy legkevesebb 75 Celsius-fokra felmelegítsük. Ez elpusztítja a korábbi főzés ellenére megmaradt spórákból időközben kialakult baktériumokat. (via Consumer Reports)