Az Európai Bizottság 2018-ban döntött az óraátállítás megszüntetéséről az Európai Unióban, így az 2019- ben ennek kellett volna megszűnnie az EU-ban. Az új rendszert azonban még 2024-ben sem vezették be – írta az október végén esedékes óraátállítás apopóján a vajdasági Szabad Magyar Szó. Az óraátállítás az egyes tagállamokon múlik, azonban a probléma eddig kifogott az országok kormányain.
###cikkajanlo,177648##
Az elképzelések szerint az országok maguk döntik majd el, hogy a téli vagy a nyári időszámítást választják, ám erről nemcsak Magyarországon, hanem máshol sem született döntés. Sok egyeztetésre van szükség, ugyanis a szakértők korábbi nyilatkozatai szerint a globális, összefüggő gazdaságra való tekintettel óriási kavalkádot okozhat, ha például egy ország a nyári, a többi, vele szomszédos ország pedig a téli időszámítás mellett dönt.
Több mint 100 éves sztori
A tavaszi óraátállításkor az Mfor beszámolt arról, hogy az óraátállítást elsőként bevezető ország, az Egyesült Államok 1916-ban hozta meg a döntést, energiatakarékossági okokra hivatkozva. Ezt vette át később a Föld egyre több és több országa.
Magyarországon megszakításokkal alkalmazták a gyakorlatot, míg nem a nyári időszámítást az Unió szabályozta és egységesítette 1997-ben egész Európa-szerte.
2019-ben Belgium, Ciprus, Franciaország, Lengyelország és Portugália mellett Magyarország is a nyári időszámításra való végleges áttérést támogatta, ezzel szemben Dánia, Finnország és Hollandia a télit preferálta. Csehország 2021-ben arról döntött, hogy még 5 évig marad náluk az óraátállítás. Mexikóban pedig évekig tartó vita után hivatalosan eltörölték a nyári időszámítást. A közép-amerikai országban így már csak „Isten ideje” (helyi köznyelvben a normál idő) az érvényes. Ezen országokon túlmenően még Németországnak is elege van az átállításokból.
Az Európai Bizottság által évekkel ezeklőtt indított konzultációja során 4,6 millióan fejezték ki véleményüket, és mintegy 84 százalékuk a megszüntetés mellett foglalt állást. Az óraátállítás befejezését támogatók szerint az Európai Unióban egységesen márciusban, valamint októberben esedékes óraátállítás véleményük szerint káros hatással van az egészségre, az elérhető energiamegtakarítás viszont ezzel szemben elenyésző.