Magyarországon idén szeptemberben 141 középiskolában kezdődött meg a honvédelmi ismeretek oktatása, ezzel 15 ezer diák kezdte meg a tantárgy tanulását. A tantárgyat a Belügyminisztérium, illetve a Kulturális és Innovációs Minisztérium által kiválasztott köznevelési intézményekben a 11. évfolyamon, szakképzésben a 9. évfolyamon kötelező jelleggel tanulják a diákok, heti egy tanórában. A tananyag a honvédelem rendszerének megismerésére, a lőelméletre, a haditechnikai ismeretekre, az elsősegélynyújtásra, a túlélési ismeretekre és a térkép- és tereptani ismeretekre fókuszál. Az évi 36 órás tananyag része az elméleti oktatás, és a gyakorlati ismeretek átadása is. Ha a program beválik, a 2025/2026-os tanévben tovább bővül a honvédelem tantárgyat oktató iskolák száma. Emellett Magyarországon évek óta elindult a háromszintű honvéd kadétképzés és a honvédelmi táborok is.
A globálisan zajló politikai konfliktusok miatt több szakértő is már harmadik világháborút vizionál. Ennek lecsapódásaként világszerte megerősödött a honvédelmi oktatás jelenléte az iskolákban, ami azt jelzi, hogy a kormányok elkezdték edukálni a gyerekeket és a fiatalokat egy nem éppen rózsás világképre.
Körbenéztünk a világban, hogy a különböző országokban mennyire van jelen az iskolákban a gyerekek honvédelmi nevelése. A Klasszis Média Lapcsoporthoz tartozó Privátbankár cikkéből kiderül, hogy egyre több országban vonják be már a gyerekeket is egy lehetséges konfliktusra való felkészülésbe. Franciaországban már önkénes nemzeti szolgálatot vezettek be a középiskolásoknak, Németországban a Bundeswwehr is igyekszik szorosabbra fonni a kötéleket az iskolákkal, és most szeptemberből Lettországban is kötelezővé tették a honvédelmi oktatást.