A Trump-kormányzat „kereskedelempolitikai eszközöket” (vámokat) vethet be megtorló intézkedésként az EU ESG-szabályozásával szemben, mivel ezek az amerikai vállalatokra is hatással vannak – mondta Howard Lutnick, akit Donald Trump amerikai elnök kereskedelmi miniszternek jelölt. Erről a Bloomberg cikke alapján a német Finanzmarkt Welt írt.
Lutnick különösen a vállalati fenntarthatósági átvilágításról szóló irányelvre (Corporate Sustainability Due Diligence Directive, CSDDD) utalt. Januárban republikánus szenátorok előtt aggodalmát fejezte ki amiatt, hogy a brüsszeli ESG-előírások negatívan érinthetik az amerikai cégeket.
A CSDDD értelmében a vállalatok jogi kockázatnak vannak kitéve, ha ellátási láncukban ESG-szabályok megsértését állapítják meg. Az irányelvet a blokk határain kívüli nagyvállalatoknak is be kell tartaniuk, ha európai ügyfelekkel dolgoznak.
ESG és fenntrarthatóság témában február 26-án rendezvényt szervez a Klasszis Média. A piaci szereplőket aktuálisan leginkább foglalkoztató kérdéseket előadások és panelbeszélgetések segítségével járjuk körül, de arra is lehetőséget biztosítunk, hogy a résztvevők egy pohár bor mellett kötetlenül találkozhassanak és cseréljenek tapasztalatokat.
Klasszis Talks & Wine Fenntarthatóság - 2025. február 26., Budapest - részletek és jelentkezés >>
Lutnick a Kereskedelmi, Tudományos és Közlekedési Bizottság honlapján közzétett dokumentumban azt írta, hogy a CSDDD „jelentős terhet jelent az amerikai vállalatok számára”. Aznap, január 29-én Lutnick szenátusi meghallgatáson vett részt a miniszteri jelölésének megerősítésére.
A szenátoroknak elmondta: megfontolja a Kereskedelmi Minisztérium minden, rendelkezésére álló kereskedelempolitikai eszközének alkalmazását, ha az szükségesnek bizonyul. Noha nem részletezte, pontosan milyen eszközökről van szó, a kijelentés valószínűsíti, hogy vámokról is szó lehet.
Lutnick még nem kapta meg a szenátusi megerősítést, és nem közölte, milyen konkrét intézkedéseket tervezne. Arra a kérdésre, hogy támogatná-e azokat a rendeleteket vagy jogszabályokat, amelyek megtiltanák az amerikai cégeknek a CSDDD betartását, azt válaszolta, hogy kész „minden szükséges lépésen dolgozni” annak érdekében, hogy „megakadályozza a túlzottan megterhelő szabályozásokat, amelyek negatívan érintik az amerikai vállalatokat”. Lutnick szerint a CSDDD „komoly aggodalmat jelent az amerikai ipar és gazdaság számára.”
Jelenleg az Európai Unió belső és külső nyomás alatt áll az ESG-szabályainak felülvizsgálata miatt. Az EU két legnagyobb gazdasága, Németország és Franciaország hivatalosan is arra kérte az uniós döntéshozókat, hogy lazítsák a szabályozást, mivel attól tartanak, hogy az károsan befolyásolja a versenyképességet és a gazdasági növekedést. Az Európai Bizottság egyik szóvivője elmondta, hogy figyelembe veszik a szabályozás globális hatásait, és nyitottak a párbeszédre.
A tempón talán változtat az EU, a célokon nem
Az Egyesült Államok már Donald Trump második elnöki ciklusának kezdete előtt figyelmeztetett arra, hogy az EU ESG-szabályozása túlzott mértékű lehet. Janet Yellen volt pénzügyminiszter 2023 júniusában kijelentette, hogy a Biden-kormányzat „támogatja a CSDDD magas szintű céljait, de aggódik annak extraterritoriális hatálya és az amerikai vállalatokra gyakorolt esetleges nem szándékolt negatív következményei miatt”.
Hétfőn az Amerikai Kereskedelmi Kamara (AmCham) arra kérte az EU-t, hogy halassza el vagy függessze fel az ESG-szabályozási keretrendszer legfontosabb elemeit. Az AmCham, amelynek tagjai közé tartozik a Ford Motor, az Exxon Mobil és az Amazon.com, azt is javasolta, hogy a vállalatok egyelőre ne legyenek kötelesek betartani az európai ESG-előírásokat, amíg egy átfogó felülvizsgálat után módosítják azokat.
Közleményük szerint tagságuk túlnyomó többsége támogatja a Párizsi Klímaegyezményt és jelentős erőforrásokat fektet a felelős üzleti gyakorlatokba. Ugyanakkor úgy vélik, hogy az európai ESG-jogi keretet úgy kell átalakítani, hogy a vállalatok a zöld átállásba fektethessenek, ahelyett hogy túlzott megfelelési követelményekkel foglalkoznának.
Maria Luis Albuquerque, az EU pénzügyi szolgáltatásokért felelős biztosa januárban egy interjúban kijelentette, hogy a kritikák fényében van lehetőség az ESG-előírások módosítására, de teljes deregulációra nem kell számítani. „A tempót kell igazítani, miközben az alapvető célokat meg kell tartani” – mondta.