3p

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Az ellenzéki baloldali Új Népfront és a szélsőjobb Nemzeti Tömörülés is bizalmatlansági indítványt nyújtott be hétfő este.

Ha a képviselők elfogadják, az indítványok, amelyekről szerdán szavaznak a francia Nemzetgyűlésben, megbuktatják a kormányt, és csak két és fél hónappal kormánya megalakulása után kikényszerítik Michel Barnier miniszterelnök lemondását — összegzi a The Guardian.

Az Új Népi Front (NFP), a baloldali koalíció, amely magában foglalja a szocialistákat, a zöldeket, a kemény baloldalt és a kommunista pártot is, már előre figyelmeztetett, hogy elkaszálja a kormányt, ha az a vitatott módon az alkotmány 49. paragrafusának záradékát alkalmazza a jövő évi költségvetéshez kapcsolódó társadalombiztosítási törvény áterőltetésére, amit Barnier meg is tett.

Jean-Luc Mélenchon, az Új Népfront vezére ajtót mutatott
Jean-Luc Mélenchon, az Új Népfront vezére ajtót mutatott
Fotó: EPA, EFE, Shutterstock

Hétfőn este a szélsőjobboldali Nemzeti Tömörülés (RN) vezetője, Marine Le Pen is növelte a kormányra nehezedő nyomást azzal, hogy bejelentette, pártja is bizalmatlansági indítványt nyújt be.

Az NFP-nek és az RN-nek együtt elegendő képviselője van a kormány megdöntéséhez. 1962 óta ez az első alkalom, hogy francia kormányt ilyen módon buktathassanak.

Nem tartotta be párbeszédre tett ígéretét

„A franciáknak elegük van” – mondta Marine Le Pen újságíróknak a parlamentben. Le Pen, az RN parlamenti frakciójának vezetője azzal vádolta Barnier-t, akit Emmanuel Macron elnök szeptemberben nevezett ki miniszterelnökké, hogy nem tartotta be ígéretét, hogy meghallgatja a költségvetési törvényjavaslatot ellenző politikai csoportokat.

„Méltánytalan, hogy a franciáknak kell megfizetni Emmanuel Macron elmúlt hét évben tapasztalt alkalmatlanságának következményeit. Nem lehet megbüntetni a franciákat azért, amiért nem ők hanem a vezetőik a felelősek.”

Le Pen hozzátette: „Vannak más módok is a már amúgy is magas hiány kezelésére. Javaslatokat tettünk, de a kormány nem akart mozdulni. Michel Barnier azt mondta, hogy szembe kell néznie a felelősségével. A miénkkel pedig nekünk kell szembenéznünk.”

Barnier úgy bukik, hogy marad még?

Ha a bizalmatlansági indítványt szerdán megszavazzák, Barnier kénytelen lesz lemondani, de ő és miniszterei az ügyvezető kormányként hivatalban maradhatnak mindaddig, amíg Macron ki nem hirdeti az új kormányt.

Macron felkérheti a pártokat, hogy szerezzenek új koalíciós többséget vagy nevezzenek ki egy szigorúan technokrata kormányt, külső körökből vonva be minisztereket az ország igazgatásába, amíg jövő nyáron meg nem tartják az új parlamenti választásokat. A francia törvények értelmében, tilos új választást tartani 12 hónapon belül.

A francia köztársasági elnök még kezében tartja az esemémyeket?
A francia köztársasági elnök még kezében tartja az esemémyeket?
Fotó: MTI

A vihar kapujában

Múlt héten Barnier, az EU korábbi Brexit-tárgyalója kijelentette, hogy egy bizalmi szavazás „nagy vihart és nagyon komoly turbulenciát fog kiváltani a pénzügyi piacokon”.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!