Komoly eszkalációt jelent Irán közvetlen, saját területéről indított támadása Izrael ellen - írja laptársunk, a szintén a Klasszis Médiához tartozó Privátbankár külpolitikai szakértője, Káncz Csaba hétfő reggeli elemzésében.
Kérdés, hogy mi lesz Izrael válasza. A The Economist értesülése szerint Tel-Aviv katonai lehetőségei között szerepel, hogy drónokat indít Irán ellen, és nagy hatótávolságú légicsapásokat mér Iránra, esetleg katonai bázisokra vagy nukleáris létesítményekre. Az általában jól értesült Axios viszont úgy tudja, hogy Biden elnök tegnap hajnalban telefonon közölte Netanjahuval, hogy az Egyesült Államok nem fogja támogatni az Irán elleni izraeli ellentámadást.
Irán látszólag befejezettnek tekinti az ügyet, bejelentették, hogy "nem áll szándékukban" folytatni a hadműveletet, kivéve ha "a cionista rezsim reagál".
"Teherán Izrael elleni csapása stratégiai okokból is ered. A mai Közel-Keleten, amikor az Egyesült Államok megpróbál kivonulni a térségből, hogy a kínai kihívásra koncentráljon, Izrael az egyetlen ország, amely képes szembeszállni Irán hegemón törekvéseivel. Egyetlen arab ország sem tud ellenállni a növekvő perzsa hatalomnak. Az arab államok súlyos belpolitikai problémáktól szenvednek, és nincs meg a katonai és politikai képességük ahhoz, hogy szembeszálljanak a forradalmi Iránnal"
- fogalmaz Káncz Csaba, hozzátéve, hogy Irán nem akar nyílt háborúba keveredni Izraellel, és/vagy az Egyesült Államokkal.
A háttérben az orosz-iráni közeledés árnyát is fel lehet fedezni, de kérdés, hogy Moszkvának mennyire érdeke a további eszkaláció, illetve hogy milyen valódi befolyása van Teheránra.