Az eddigi bővítési és szomszédságpolitikai területhez képest egyértelműen visszalépést jelentő egészségügyi és állatjóléti portfólióval bízná meg Várhelyi Olivér magyar uniós biztost Ursula von der Leyen. A magyar diplomata európai parlamenti szakbizottsági meghallgatása szerdán késő estig tartott.
A Magyar Hang beszámolója alapján Várhelyi programbeszédéből az tűnt ki, hogy éppen azokon a területeken igyekezne előrelépni, ahol lehetőség van az uniós jogalkotásra, vagy pedig közös programok működtetésére. Ennek kapcsán kiemelte például az Európai Egészségügyi Unió elmélyítését, nagy hangsúlyt fektetne a megelőzésre, nemcsak a rákkal szemben, hanem a kardiovaszkuláris megbetegedések esetében is. Hangsúlyozta a biztonságos és jó minőségű élelmiszerek garantálását, a gyógyszerellátás biztosítását, gazdabarát állatjóléti intézkedéseket, a biotechnológia kutatások, fejlesztések támogatását és a kritikus gyógyszerekről szóló új jogszabályjavaslat is a programjában szerepel. És megemlítette, hogy vizsgálni szeretné a túlzott képernyőhasználat hatásait, különösen a fiatalok esetében.
A kritikák közül az első az volt, hogy miért adtak a magyaroknak az Európai Gyógyszerügynökség által jóvá nem hagyott kínai és orosz vakcinát. Várhelyi azzal védekezett, hogy erre lehetősége volt a magyar kormánynak, ő azonban a gyógyszerügynökség által ellenőrzött és jóváhagyott oltást tartja biztonságosnak. Ugyanebben a témában oltáskritikus EP-képviselők azzal támadták, hogy az oltás maradandó károsodás okoz. Várhelyi arra hivatkozott, hogy az oltások életet mentenek, aki nem kap oltást, rövidebb ideig él. A magyar biztos vitatta a felhozott károsodott esetek számát, de megígérte, hogy szükség esetén szívesen találkozik az érintettekkel.
Várhelyit, támadták azzal is, hogy Magyarországon korlátozzák az abortuszhoz való hozzáférést és gátolják a nőket, illetve az LMBTQ-közösség tagjait a reproduktív egészségügyi ellátáshoz való hozzáférésben. A jelölt védekezése során elmondta, hogy semmi problémája az LMBTQ-közösség tagjaival, és nagy tapsot kapott, amikor azt mondta, hogy: „Miért gondolja, hogy nem vagyok a nők szövetségese? Négy nővel élek együtt, van három lányom és a feleségem.” Az abortusszal kapcsolatos állásfoglalást vagy fellépést pedig azzal hárította el, hogy az tagállami hatáskör.
Az MTI beszámolója szerint az állatjólét kérdésével kapcsolatban a jelölt kiemelte: a kérdés megválaszolásába be kell vonni a gazdákat is, hogy olyan gyakorlati megoldásokat lehessen kidolgozni, amelyek javítják az állatjólétet, és a gazdáknak is segítenek. Várhelyi Olivér hangsúlyozta: meg kell szüntetni a ketreces állattartást, de ezen a területen is együtt kell működni az állattenyésztőkkel.
Várhelyiről előzetesen a szociáldemokrata S&D frakció közölte, hogy nem támogatják megválasztását, a felszólalókat hallgatva a lap tudósítójának úgy tűnt, hogy ezzel más csoportok is így lehetnek, kérdés azonban, hogy lesz-e elegendő ellenszavazó.