5p

Mi a legnagyobb probléma a hazai felsőoktatásban?
És a gazdaságban? Mennyit ér egy magyar egyetemi diploma?
Online Klasszis Klub élőben Ádám Zoltánnal, a Corvinusról elbocsátott egyetemi oktatóval

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a közgazdásztól!

2024. október 9. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Egy meg nem nevezett cég körülbelül 70 ezer eurós szolgáltatási díjat kap.

A helyi parlament 65 szavazattal elfogadta azt a törvényjavaslatot, amely alapján Észak-Macedónia 500 millió eurós magyar hitelt vesz fel. A korábbi, meg nem erősített hírek még 1 milliárd euróról szóltak: ekkor már tudni lehetett, hogy a Fidesz szövetséges VMRO veszi át a hatalmat Észak-Macedóniában.  A májusi elnök- és parlamenti választásokon a jobboldali ellenzék hegyindulásszerű győzelmet aratott: a VMRO-DPMNE 45 százalékot kapott a hét éve kormányzó szociáldemokratákkal (SDSM) szemben. 

Júliusban pedig a magyar kormány jelentette be, hogy 500 millió eurós kölcsönt ad Észak-Macedónia számára., majd kiderült, Magyarország 1 milliárd eurós hitelt vett fel Kínától. A 444.hu a VSquare hírlevele alapján írt arról, hogy a két hitel összefügghet: Magyarország kínai forrásokat használ Észak-Macedónia támogatására, lényegében Kína közvetítőjeként.

Úgy tűnik, minden akadály elgördült, ugyanis az észak-macedón Fokus szerint 65 igen szavazattal átengedte a helyi parlament a pedig a hitelfelvételről szóló törvényt. Az álatlános vitájában az ellenzék azt állította, hogy a megállapodást zárt ajtók mögött, gyanús szándékkal hozták tető alá, a kölcsön pedig hatalmas politikai és gazdasági következményekkel jár, jelentősen növelve az államadósságot. A VMRO-DPMNE képviselői szerint azonban az eljárás átlátható, és hogy ez az első olyan hitel, amelynek felhasználási célja előre ismert, a pénz pedig az önkormányzatokat és a gazdaságot segíti majd. A Fokus cikke szerint a Magyar Export-Import Bank (Eximbank) hitelösszegét egy összegben hívják le, 15 évre, hároméves türelmi időszakkal, fix 3,25 százalékos kamattal. Félévente, minden év február 15-én és augusztus 15-én törlesztenek. 

Egy másik helyi lap szerint a törvény hivatalos közzététele után meg kell kötni a megállapodást a macedón kormány és az Eximbank között, „és a pénz hamarosan megérkezik az ország számlájára.” Észak-Macedónia jogi szolgáltatási díjat is fizet egy független cégnek, amelyet a magyar álasztott ki, ennek összege a miniszterelnök – a Magyarországra menekült, majd összesen csaknem húsz év börtönre ítélt Nikola Gruevszki utódja – Hrisztijan Mickoszki szerint körülbelül 70 ezer euró. A cégre és a hitel részleteire vonatkozó kérdéseinket elküldtük az Eximbanknak, válaszaikkal bővítjük cikkünket.

Az észak-macedón miniszterelnök:


Fatmir Bitici Észak-Macedónia korábbi gazdasági ügyekért felelős miniszterelnök-helyettese, a szociáldemokrata SDSM képviselője erősen  kritizálta a hitelfelvételt, szerinte az nagy kockázatot jelent az állam gazdasági stabilitására nézve, az állampolgárok pedig magasabb adókkal, inflációval és csökkent vásárlóerővel számolhatnak.

„A magyar bank korábban olyan projekteket finanszírozott, amelyek eltérnek a nyugat-európai értékektől. Felmerül a kérdés, hogy ez itt is megtörténik-e, és hogy politikai engedményeket kell-e tennünk ezért a kölcsönért, illetve hogy olyan külpolitikai irányelvek befolyásolnak-e minket, amelyek nem egyeznek a társadalom demokratikus értékeivel” – fogalmazott Bitici.

Brane Petrusevszki, a VMRO-DPMNE képviselője erre úgy reagált, hogy a szociáldemokraták kormányzása alatt az államadósság 4,7 milliárd euróról 8,9 milliárd euróra nőtt. Nikolce Jankulovski pénzügyminiszter-helyettes azzal érvelt, hogy a törvény célja az ország pénzügyi fenntarthatóságának elősegítése a strukturális reformok támogatása mellett.

Korábban a 444.hu írta meg, hogy Hrisztijan Mickoszki választási kampányában jelentős gazdasági ígéreteket tett: Mickoszki a választási kampányban nagyívű gazdasági ígéreteket tett, többek között két nagy energetikai beruházásról beszélt. A kampány egyik fókuszpontja a magas energiaárak voltak. 2025-től csökkentenék a lakossági energiaárakat. Két nagyívű beruházásról is beszélt, részleteket azonban nem árult el. 

Hogy az Eximbank mit profitál a kihelyezésből, arra szintén rákérdeztünk. 500 millió euró még az Exim számára sem kis összeg, a Magyar Narancs korábbi cikke szerint az összes forrás, amit az Exim a bankokon és pénzintézeteken keresztül a vállalatok számára Magyarországon kihelyezett, a legfrissebb beszámolóban 1500 milliárd forint. Ez a Bethlen Gábor iparosítási program és a többi, vállalkozásfejlesztési hitel kerete. Az egyéb ügyfeleknek kihelyezett forrás, hitel 860 milliárd forint, amiből hazai ügyfélhez 420, külföldihez 440 milliárd forint ment.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!