Magyarországon is egyre nagyobb figyelmet követel a 2024 novemberében esedékes amerikai elnökválasztás, amelyen a jelenlegi demokrata elnök kihívója a visszatérő Donald Trump lesz. Az amerikai republikánusok, különösen a volt elnök politikai táborának körében hazánk amolyan „bezzegországgá” vált, amelyre válaszként tekintenek az általuk „liberális fertőnek” titulált olyan mozgalmakra, mint például a kisebbségi egyenjogúsági törekvések, vagy a nőjogi csoportosulások.
Azt, hogy Magyarországról mintaország lett, mi sem bizonyítja jobban, minthogy mostanra évről évre megrendezik a CPAC Hungary-t, a republikánusok amerikai dzsemborijának európai másolatára özönlenek a Trump-párti nagy nevek; és a magyar kormány apraja-nagyja is részt vesz, a fővédnök rendszeresen Orbán Viktor.
Jönnek a választások, mi lesz Amerikában?
A 2024-es rendezvény meghívotti listáján nem szerepel, ám a 2023-as találkozó egyik nagyágyújaként, és Donald Trump egyik lehetséges alelnök-jelöltjeként ígérték be Kari Lake arizonai kormányzójelöltet, elegánsan elhallgatva azt a mellékes tényt, hogy a hagyományosan republikánus irányba húzó államban legyőzte a demokrata Katie Hobbs. Lake egy Facebook-poszt tanúsága szerint a rendezvény előtt egyebek mellett úgy lelkendezett Orbán Viktorról, hogy Amerika példát vehetne róla, mert „a magyar miniszterelnök a népe érdekeit helyezi az első helyre”.
Hogy miért említettük külön Kari Lake nevét? Nos, Lake a 2024 novemberi választásokon egyike lesz azoknak a trumpista jelölteknek, akire igen fontos feladat várhat, nem mellesleg pedig továbbra is maximálisan élvezi a volt elnök támogatását – ő viszont minden bizonnyal mostanra nem alelnökeként, hanem egy kulcsállam lehetséges szenátoraként tekint rá. 2024 novemberében a volt tévés műsorvezető Lake harcba száll Arizona állam szenátori székéért, a verseny pedig igen szorosnak ígérkezik, Arizona is egyike lesz azoknak az államoknak, amelyeket csatatérként tartanak majd számon novemberben. A zászló jelenleg pedig egyáltalán nem Orbán Viktor csodálójának áll.
Cikkünk írásakor a RealClearPolling közvéleménykutató-aggregátor honlapján elérhető legfrissebb adatok szerint Kari Lake nagyjából 6 százalékos hátrányban van demokrata kihívójával szemben: Ruben Gallego jelenleg egyébként Arizona 3. körzetének képviselője, és ha most lenne a választás, a szavazatok 49 százalékával lenne az állam új szenátora.
Kari Lake bajban van?
Gallego előnye egyáltalán nem behozhatatlan, republikánus kihívója azonban nem lehet nyugodt. A Fox korábbi műsorvezetőjeként dolgozó politikusnő elméletileg a Trump-tábor álma, hiszen kis túlzással megvan benne minden, ami a volt elnök szimpatizánsainak tetszhet: látványosan szembefordult a mainstream médiával, harcosan bevándorlásellenes, nyíltan kiállt Donald Trump azon kijelentései mellett, miszerint elcsalták a 2020-as választást, és abortuszellenes. De akkor mégis mi a gond?
Kari Lake problémája ugyanaz lehet, mint ami magát Donald Trumpot is utolérheti majd – szélsőséges nézetei mögé a mérsékeltebb republikánusok egyre kevésbé mernek nyíltan beállni. Lake ugyanis korábban nyíltan támogatta az állam 1864-ből származó – azaz több mint 160 éves – drákóian szigorú abortusztörvényét, amely teljes egészében kriminalizálta a terhességmegszakítást, egyedül abban az esetben engedélyezve azt, hogyha a terhesség veszélyezteti az anya életét.
Az a kérdést átgondolva egyértelműnek tűnik, hogy az olyan törvények támogatása, amelyek egy olyan időszakból származnak, amikor a törvénykönyvekben még szerepelt az „elfogadható gyilkosság” fogalma, és a vetélés eltitkolása esetén börtön várt az anyákra; politikailag hosszútávon nem tűnik kifizetődőnek. Ezt azóta Kari Lake is felismerte, és úgy próbál eltávolodni a hírhedt szabályozástól, hogy közben saját táborát is próbálja megtartani – ez pedig időnként egészen furcsa helyzeteket szül:
csak néhány napig kell visszamennünk ahhoz, hogy olyan nyilatkozatot találjunk Lake-től, amelyben arról beszél, hogy ellenzi a törvényt; úgy, hogy 2019-ben annak pontos kódszámát felmondva hangoztatta támogatását iránta.
Mindeközben viszont a Trump-tábor támogatását sem akarta elveszíteni, így arra szólította fel az állami seriffhivatalt egy szombati rendezvényen, hogy büntesse szigorúbban az abortusztiltást megszegőket – igaz, itt a teljes kedvéért fontos megjegyezni, hogy a Donald Trump által is hangoztatott módon a nemi erőszak és a családon belüli szexuális erőszak áldozatainak felmentést ígért.
Miért fontos mindez Magyarországnak?
Az Egyesült Államokban születő választási eredmény mindig fontos tényező hazánk számára, azonban a 2024-es voksolás minden eddiginél kritikusabbnak ígérkezik. Amellett, hogy némileg szürreális módon Magyarország következő költségvetését is az amerikai választások eredményéhez kötötték a legutóbbi Kormányinfón, a szomszédban zajló háborúban is fordulatot jelenthet az, hogy ki ül 2025-ben az elnöki székben.
Orbán Viktorék már nagyon régen besorakoztak Donald Trump táborába, és a kormánynyilatkozatokat hallgatva biztosnak látják azt, hogy republikánus győzelem születik majd november 5-én – pedig ez egyáltalán nem így van. Az abortuszkérdés minden bizonnyal a választások egyik fő témájának ígérkezik, és hogyha a Kari Lake-hez hasonló republikánus jelöltek belebuknak ebbe, akkor nagyon könnyedén előfordulhat, hogy a Trump által felvázolt nagyszabású külpolitikai tervek megvalósításához szükséges szenátusi többség egészen egyszerűen nem lesz meg. Ez pedig Orbán Viktor kormányának sem lesz mindegy – így különösen viccesen hat, hogy egy korábban őt istenítő, és Donald Trumppal egy szintre emelő politikus kampányának bukása vezethet el ehhez.