Megdöbbentő az a BBC oldalán megjelent riport, amelyben egy 42 éves ukrán nő részletesen elmeséli az otthonába látogató újságírónak, miként próbálta meg egy férfi rávenni, hogy orosz fogságban tartott férje szabadulásáért cserébe elárulja a hazáját. A Kijev vonzáskörzetében élő Szvitlana – akiről fotó is készült, vagyis arcát nyilvánosan is vállalja – rögtön a beszélgetés elején leszögezte: meg sem fordult a fejében, hogy hazaáruló legyen, azt ugyanis férje sosem bocsátaná meg neki.
A 2022 februárjában kirobbant orosz-ukrán háború miatt eddig több mint hatmillió Ukrajnában élő hagyta el otthonát, és menekült külföldre. Az ukrán hatóságok becslései szerint több mint nyolcezer ukrán állampolgár eshetett orosz hadifogságba.
Egy rémálomba illő telefonhívás
A fronton katonaorvosként dolgozó ukrán Dmitrijről a felesége már két éve nem kapott hírt, amikor megcsörrent a telefonja. Amint azt a BBC-nek elmesélte: a hívás a Telegram üzenetküldő alkalmazáson keresztül egy ukrán számról érkezett. A vonal túlsó végén orosz akcentussal beszélő illető a férjeként mutatkozott be, majd közölte a nővel, hogyha hajlandó részt venni ukrán célpontok ellen irányuló támadásban, akkor a férjének jobb bánásmódban lehet része a börtönben. A hívó annak lehetőségét is felvillantotta, hogy együttműködés esetén a fogságban tartott férfi „idő előtt” szabadulhat. Szvitlana szerint a telefonáló négy lehetőséget kínált neki: felgyújt egy katonai sorozóirodát vagy egy katonai járművet, szabotálja az ukrajnai vasúti közlekedést, vagy felfedi a közelben található orosz drón- és rakétatámadásokat elhárító légvédelmi egységek helyét.
A nőnek azonban eszébe jutottak az utasítások, amelyeket az ukrán hatóságok adtak hasonló esetekre: próbáljon időt nyerni, közben pedig rögzítsen minden elhangzó információt. Szvitlana a hívásokat felvette, a beérkező üzenetekről pedig képernyőfotókat készített, amelyeket meg is mutatott a BBC munkatársainak. Mint mondta, az Ukrán Biztonsági Szolgálat (SZBU) elkezdett nyomozni, ezalatt ő az SZBU tanácsára úgy tett, mintha benne lenne egy helyi vasútvonal oroszok által tervezett felrobbantásában. Az egyik hívás alkalmával – amint az az általa rögzített hangfelvételen hallható – a Dmitrijként bemutatkozó férfi először tanácsokat adott neki a Molotov-koktél készítéséről, majd annak elhelyezésére utasította a nőt.
„Menj el valamelyik vasúti csomóponthoz. Győződj meg róla, hogy a környéken nincsenek biztonsági kamerák. Viselj kalapot a biztonság kedvéért” – olvasható a hangfelvételről készült leirat részlete a BBC riportjában. A hang arra is utasította a nőt, állítsa át a mobiltelefonját, hogy adatait ne rögzíthessék a környékbeli mobiltelefon-tornyok. A felvételen elhangzik, hogy mi legyen a támadás célpontja, sőt, az is, hogy a végrehajtott akcióról fényképes bizonyítékot kell készítenie. Mindezért „cserébe” választhatott volna egy férjével folytatott telefonhívás vagy egy neki küldött csomag között – olvasható a BBC oldalán.
A riportból az is kiderül, hogy az SZBU-nak sikerült beazonosítania a telefonáló tartózkodási helyét: Oroszországban volt. Szvitlana az SZBU utasítására közölte hívójával, hogy megszakítja vele a kapcsolatot. Állítása szerint ekkor kezdődtek a fenyegetések. „Azt mondta, megölik a férjemet, és soha többé nem látom őt” – mondta, hozzátéve: napokig hívogatták. A telefonáló azt vágta a nő fejéhez, hogy „A férjét megkínozzák, és ez a maga hibája!”
Végül nem így lett. Szvitlana férje három hónapja kiszabadult az orosz fogságból, és hazatérhetett a családjához. Elmondása szerint fogvatartói nem büntették meg őt amiatt, mert felesége megtagadta az „együttműködést”.
Amint arról korábban írtunk, Ukrajnában a fenyegetések minimalizálása érdekében 2024 szeptemberében betiltották a Telegram üzenetküldő alkalmazás telepítését és használatát a kormányzati tisztviselők, a katonai személyzet és a kritikus fontosságú dolgozók által használt hivatalos eszközökön. Az ukrán Nemzetbiztonsági és Védelmi Tanács azután jelentette be a korlátozásokat, miután a GUR katonai hírszerző ügynökség vezetője bizonyítékot mutatott be arról, hogy az orosz különleges szolgálatok képesek hozzáférni a platformhoz.
Az orosz kormány is megszólalt
A BBC riportjában megszólaltatta az Ukrán Biztonsági Szolgálatot is. Az SZBU úgy nyilatkozott, hogy
az orosz ügynökökkel való együttműködés „semmiképpen sem könnyíti meg a foglyok helyzetét, éppen ellenkezőleg, jelentősen bonyolíthatja a csere lehetőségét”.
A szervezet hozzátette: amennyiben a rokonok, hozzátartozók beleegyeznek a telefonálók által említett szabotázsakciókba vagy a kémkedésbe, az hazaárulásnak minősülhet, amiért életfogytiglani börtönbüntetés is járhat. Egy ukrán hírszerzéshez köthető forrás a lapnak ugyanakkor elmondta: egyelőre kevés hasonló esetről van tudomásuk.
Petro Jacsenkó, az ukrán hadsereg hadifoglyokkal foglalkozó parancsnokságának munkatársa szerint a hadifogságba esett ukránok családjának mintegy felével veszik fel a kapcsolatot orosz ügynökök, kihasználva az érintettek kiszolgáltatott helyzetét.
Az orosz kormány viszont a BBC-nek adott nyilatkozatában alaptalannak nevezte azokat az állításokat, melyek szerint a fogságba esett ukránok családtagjait használnák fel nyomásgyakorlásra. Oroszország szerint Ukrajna ugyanezeket a módszereket alkalmazza. Az orosz kormány azt is közölte a lappal, hogy „az ukrán harcosokkal humánusan bánik”, betartva a genfi egyezményt. Arra viszont nem tértek ki, hogy a „humánus” bánásmód pontosan mit takar.