Egyelőre nem tudni, mi lesz a menetrendje a svéd NATO-csatlakozás magyarországi ratifikálásának azt követően, hogy Recep Tayyip Erdoğan török elnök közölte, ő is támogatja a skandináv állam belépését a katonai tömbbe. Ha erre a török parlament is áldását adja, akkor Magyarország lesz az egyetlen NATO-tag, ahol ez a – Szijjártó Péter szavaival – „technikai kérdés” nem oldódott meg.
A parlament tavaszi ülésszaka ugyanis befejeződött, az előterjesztés a honatyák előtt van, azonban a szavazásra még nem került sor, és jelen állás szerint őszig nem is lesz rá lehetőség. A HVG utánajárt, mik a kormányzat és a kormánypártok tervei, szeretnének-e az ügyben rendkívüli ülést összehívni, ám a lap egyelőre sem a Kormányzati Tájékoztatási Központtól, se a Fidesz-frakciótól nem kapott választ.
Németh Zsolt viszont, aki az Országgyűlés Külügyi Bizottságának elnöke, a lap kérdésére úgy felelt,
„a miniszterelnök nyilvánvalóan egyeztet erről Erdoğan elnök úrral, aztán közli majd a kormány álláspontját”.
A magyar Kormányfő ugyanis reggel ugyancsak a vilniusi NATO-csúcsra utazott.
A magyar kormány nevében Gulyás Gergely kancelláriaminiszter többször is kijelentette, támogatják Svédország csatlakozását, egy március végi Kormányinfón például azt mondta, reményeik szerint sor kerül a ratifikációra a parlament tavaszi ülésszakának végéig. A kancelláriaminiszter legutóbb a múlt heti Kormányinfón kapott ilyen kérdést, akkor azt mondta,
„Magyarország nem fogja blokkolni Svédország NATO-csatlakozását”.
A svéd NATO-csatlakozást a parlamenti pártok közül csak a Mi Hazánk utasítja el, tehát nemhogy kétharmados, de inkább négyötödös többséget kapna a szavazáson. Ennek ellenére a csatlakozási jegyzőkönyv hazai kihirdetése rétestésztaként nyúlik. A HVG azt írja, sajtóinformációk szerint a kormánypári frakciók állítólag már régen átengedték volna a témát, ám „odafentről”, a Karmelitából mondtak nemet.