Az Európai Unió (EU) odaadja Szlovákiának a jogállamisági aggályok miatt felfüggesztett 799 millió eurós támogatást – döntött kedden az EU végrehajtó testülete.
A Szlovákiának járó pénzt, amely az egész EU-ra kiterjedő Recovery and Resilience Facility (RRF) 800 milliárd eurós keretéből származik, az Európai Bizotság azzal a céllal blokkolta, hogy nyomást gyakoroljon Robert Fico kormányára.
Az Orbán Viktor szövetségese által vezetett koalíció kísérleteket tett a közmédia ellenőrzésére, megszüntette a különleges ügyészséget, és az elmúlt hónapokban az orosz propagandát is felerősítette – írja a Politico.
Ám a szlovák parlament közelmúltbeli erőfeszítései „enyhítették a Bizottság bizonyos aggodalmait” – mondta Veerle Nuyts, a Bizottság szóvivője nyilatkozatában, bár továbbra is vannak „függőben lévő kérdések” és „folyamatban lévő megbeszélések”.
Fico többször is megdöbbenést okozott Brüsszelben, amikor kormánykoalíciója elkezdte módosítani a büntető törvénykönyvet, és 2023-ban felszámolta a különleges ügyészséget. Mindkét intézkedést az EU jogállami normáinak erodálásaként értékelték, és – ahogy a lap fogalmaz – követték Orbán Viktor magyar miniszterelnök forgatókönyvét, amire a Bizottság pénzfelfüggesztéssel válaszolt.
Az Európai Parlament azt követelte az országtól, hogy a végrehajtó kar mutasson fel eredményeket a jogállamiság kérdésében.
A szlovák ügyészség 2004-ben megindított nyomozása során számos nagy horderejű korrupciós ügyben hozott ítéletet, amelyek közül sok Fico Smer-pártjához köthető még a korábbi miniszterelnöksége idejéből, a merénylet előtt. Fico a Ján Kuciak újságíró és menyasszonya, Martina Kušnírová barátnője brutális meggyilkolása után az 1989-es bársonyos forradalom óta nem látott tüntetéshullám és felháborodás nyomán 2018 márciusában lemondott, hogy hatalmon maradhasson a szlovák kormány.
A lap emlékeztet Fico idei büntető törvénykönyvi reformjára is, ami hatalmas tiltakozást váltott ki országszerte, és feldühítette az ellenzéket.