- Vasárnap három munkacsoportot alakítanak a svájci békecsúcson: a nukleáris biztonsággal és védelemmel, a humanitárius kérdésekkel, valamint az élelmezésbiztonsággal és a fekete-tengeri hajózás szabadságával foglalkoznak ma. Több mint 90 ország vesz részt a hétvégi svájci békecsúcson - Kína viszont nem vesz részt rajta, Oroszországot meg sem hívták, így nagy áttörésre nem számítanak a szakértők. A csúcstalálkozó végleges nyilatkozatának a Reuters által látott tervezete "háborúnak" nevezi az orosz inváziót - miközben Moszkva egyébként elutasítja ezt a jelzőt, különleges katonai műveletnek nevezik a hadműveletet, a Nyugat elleni szélesebb körű küzdelem részének tekintve azt. A nyilatkozatterv felszólít arra, hogy állítsák vissza Ukrajna ellenőrzését a zaporizzsjai atomerőmű és az azovi tengeri kikötők felett.
- A Reuters közzétette a teljes, meglehetősen rövid nyilatkozattervet is - ez számos kényes kérdéssel nem foglalkozik, például hogy milyen lehet Ukrajna háború utáni berendezkedése, hogy Ukrajna csatlakozhat-e a NATO-hoz, vagy hogy hogyan lehetne kezelni a csapatkivonásokat mindkét oldalról.
- Magyarországot Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter képviseli a csúcson.
- Az Egyesült Államok több mint másfél milliárd dollárt ajánlott fel Ukrajna számára humanitárius segélyként és az energiaellátás javítására - jelentette be Kamala Harris alelnök, miután találkozott Volodimir Zelenszkij elnökkel a Svájcban rendezett békekonferencián. Az alelnök bejelentése szerint 824 millió dollárt szánnak az ukrán energiainfrastruktúra helyreállítására és egyéb energiaszükségletek kielégítésére. 379 millió dollár humanitárius célokat szolgál, így élelmiszer- és vízellátást, menedékhelyek kialakítását, valamint egészségügyi szolgáltatásokat tartalmaz. Az amerikai kormányzat 300 millió dollárt nyújt Ukrajnának polgári biztonsági célokra, ide értve a bűnüldöző szervek anyagi támogatását.
- Az Ukrajnát ért orosz támadásokban három ember meghalt, hat pedig megsebesült az elmúlt nap folyamán - jelentették a regionális hatóságok június 16-án.Oroszország összesen kilenc ukrajnai területet - Csernyihiv, Szumi, Poltava, Luhanszk, Zaporizzsja, Herszon, Dnyipropetrovszk, Harkiv és Donyeck - vett célba. Az utóbbi két régióból áldozatokról számoltak be.
- Oroszországban közben kisebb túszdráma zajlik. Hat fogvatartott, akik közül néhányan kapcsolatban álltak az ISIS-szel, túszul ejtették az őröket egy előzetes letartóztatási központban Rosztovban. A férfiak, akik között vannak olyanok is, akiket már elítéltek terrorcselekmények miatt, kiütötték cellájuk egyik ablakának rácsait, és behatoltak egy őrszobába, ahol legalább két börtönőrt túszul ejtettek. Összefoglalónk megjelenésének idején érkezett a hír: fegyverropogás hallatszik a helyszínen.
- Nyikita Cicsaji orosz fotós, aki a News.ru orosz hírportálnak dolgozott, meghalt egy ukrán dróntámadásban a Donbaszban - jelentette a hírportál.
Újabb dollármilliárdok érkeznek Ukrajnába - mi folyik a békekonferencián?
A svájci békekonferenciáról kiszivárgott egy nyilatkozatterv, ami nem ígér túl sokat. Közben a résztvevők három munkacsoportot alkotnak. Összefoglaló.